Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z USA na dobre zakończenie tygodnia. Czy dobre to się okaże...

|
selectedselectedselected

W piątek wartymi uwagi będą tylko publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Po południu poznamy dane z tamtejszego rynku nieruchomości i dane o cenach producentów za styczeń oraz wstępne wyniki badania nastrojów konsumentów przez Uniwersytet w Michigan za luty.

Dane z USA na dobre zakończenie tygodnia. Czy dobre to się okaże...
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z danymi o PPI należy wiązać większe prawdopodobieństwo zaskoczenia w górę ze względu na wydźwięk wcześniejszych danych o CPI z tego tygodnia. W przypadku budownictwa spodziewana jest stabilizacja wyników branży (rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń).

 

Trójka z przodu na krajowej inflacji

Krajowa inflacja zaskoczyła in plus w styczniu, obniżając się do 3,9% r/r z 6,2% r/r w grudniu (nasza i rynku prognoza to 4,2% r/r). Z pojedynczych szczegółów, którymi podzielił się z nami GUS, widzimy, że ceny żywności w styczniu (+0,9% m/m) wzrosły historycznie nisko na tle wzorca sezonowego. Kolejnym dezinflacyjnym akcentem jest także roczna dynamika nośników energii poniżej zera pierwszy raz w najnowszej historii, a szacowana przez nas inflacja bazowa także obniżyła się do ok. 6,1% r/r. Ta ostatnia tym samym niemal w całości odpowiada za inflację konsumencką ogółem.

 

dane z usa na dobre zakonczenie tygodnia czy dobre to sie okaze grafika numer 1dane z usa na dobre zakonczenie tygodnia czy dobre to sie okaze grafika numer 1

Reklama

 

Należy tutaj poczynić zastrzeżenie, że dane mogą finalnie ulec rewizji. Wczorajsza publikacja ma charakter wstępny ze względu na brak danych o wagach na ten rok. Dodatkowo czynniki, które pomagają teraz obniżyć dynamikę CPI (nośniki energii i paliwa), zaczną w najbliższej przyszłości działać na niekorzyść wskaźnika (odmrożenie cen prądu, widoczne już w lutym wzrosty cen na stacjach). Wciąż spodziewamy się lokalnego dołka inflacji w marcu blisko 2,5-3,0% r/r, ale od tego momentu zacznie podnosić się.

 

Rośnie import surowców, hamuje eksport żywności

GUS opublikował wczoraj szczegóły związane z bilansem handlowym w grudniu, które uzupełniają wtorkową publikację NBP na ten temat. Wynika z nich, że deficyt w komentowanej przez nas miesiąc temu (tutaj) kategorii SITC08 (pozostałe) rzeczywiście okazał się tymczasowy i w grudniu nadwyżka z tego tytułu wyniosła 2,0 mld EUR, uśredniając wynik do poziomu z wcześniejszych miesięcy. Do wcześniejszych poziomów wróciła także nadwyżka SITC07 (maszyny i urządzenia transportowe), ale w wyniku istotnego pogorszenia wolumenów zarówno eksportu, jak i importu, korespondując z gorszym wynikiem produkcji przemysłowej w grudniu (nasz komentarz tutaj). Na tym dobre wiadomości kończą się, ponieważ w dwóch z ważniejszych z pozostałych kategorii odnotowaliśmy istotny spadek nadwyżki w żywności (z 1,7 do 0,8 mld EUR) oraz pogłębienie deficytu w surowcach energetycznych (z -1,3 do -2,3 mld EUR).

Jesteśmy zdania, że za wcześnie jeszcze na pesymistyczne prognozy dla krajowego bilansu handlowego. Wciąż spodziewamy się delikatnej nadwyżki w tej kategorii i na całym rachunku obrotów bieżących w tym roku.

 

Zobacz także: Mocny spadek polskiej inflacji w styczniu. Perspektywy na 2025 rok od razu lepsze

Reklama

 

Drugi najlepszy styczeń w historii budżetu państwa, w tle wysokie wydatki

Nadwyżka budżetu państwa w styczniu wyniosła 13,7 mld zł. Jakkolwiek to drugi tak dobry wynik po 22,3 mld zł odnotowanych w 2022 roku, spodziewaliśmy się nieco większej skali wpływów z VAT (31,2 mld zł) wobec niskiego wykonania tej kategorii w grudniu na tle historii. Mimo to roczna dynamika sumy kroczącej 12M dochodów podatkowych w ujęciu realnym pnie się ku górze. Dochodom BP udało się w ujęciu realnym odrobić straty, które przyniosła inflacja drugiej połowy 2022 roku i 2023 roku. Sytuacja fiskalna nie jest jednoznacznie pozytywna, ponieważ jednocześnie wydatki BP w styczniu (47,8 mld zł) były najwyższe na tle sezonowej historii i takiego trendu powinniśmy spodziewać się w dalszej części roku ze względu na rozmiar zaplanowanego na ten rok deficytu.

 

dane z usa na dobre zakonczenie tygodnia czy dobre to sie okaze grafika numer 2dane z usa na dobre zakonczenie tygodnia czy dobre to sie okaze grafika numer 2

 

Słabe dane z USA wyznaczają kierunek na UST

W czwartek amerykański dług ponownie zyskiwał na wycenie. Temu kierunkowi sprzyjały dane z amerykańskiej sfery realnej za styczeń. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa, nie dość, że zawiodły ulokowane powyżej zera rynkowe oczekiwania, dodatkowo znalazły się na solidnym minusie w raportowanym miesiącu (odpowiednio -0,8% m/m oraz -0,1% m/m). Wypadkowo krzywa UST przesunęła się prawie równolegle na całej długości w dół o śr. 3 pb., w tym na głównych węzłach do 4,56% (2Y), 4,23% (10Y) oraz 4,41% (30Y). Amerykańskim papierom wciąż nie udało się odrobić wtorkowych strat po publikacji BLS o tamtejszej inflacji, ale po wczorajszej sesji są już w połowie dystansu.

Reklama

Wczoraj także UST zapowiedziało podaż 20-letnich papierów o stałym opr. oraz 30-letnich TIPS o nominale odpowiednio 16 oraz 9 mld USD na następny tydzień. Aukcje odbędą się odpowiednio w środę i w czwartek. Zwracamy uwagę, że w poniedziałek jest święto (Dzień Prezydenta), co oznacza brak sesji na amerykańskim rynku. Możliwe w związku z tym, że wolumen handlu będzie dziś podwyższony.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama