Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o wstępnym PKB w Polsce będą pozytywne dla złotego (PLN)? Te wydarzenia mogą namieszać

|
selectedselectedselected
Dane o wstępnym PKB w Polsce będą pozytywne dla złotego (PLN)? Te wydarzenia mogą namieszać  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na wtorek publikacja wstępnego szacunku PKB w Polsce w III kw. Prognozujemy, że dynamika PKB wzrosła do 0,5% r/r wobec -0,6% w II kw. Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego były wyższy (tj. mniej ujemny) wkład zmiany zapasów oraz wyższa dynamika konsumpcji powiązana ze spadkiem inflacji i wzrostem realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych.

 

 

W kierunku obniżenia dynamiki PKB oddziaływało natomiast zmniejszenie kontrybucji eksportu netto. Nasza prognoza kształtuje się nieznacznie powyżej konsensusu (0,3%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Reklama

Dane o wstępnym PKB w Polsce będą pozytywne dla złotego (PLN)? Te wydarzenia mogą namieszać  - 1Dane o wstępnym PKB w Polsce będą pozytywne dla złotego (PLN)? Te wydarzenia mogą namieszać  - 1

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Naszym zdaniem inflacja ogółem zmniejszyła się w październiku do 3,3% r/r wobec 3,7% we wrześniu, do czego przyczynił się spadek dynamiki cen nośników energii. Z kolei inflacja bazowa nie zmieniła się naszym zdaniem w październiku w porównaniu do września, kształtując się na poziomie 4,1% r/r. Uważamy, że materializacja naszej prognozy będzie oddziaływała w kierunku spadku ryzyka podjęcia przez Fed decyzji o dodatkowej podwyżce stóp procentowych na posiedzeniu w grudniu. Oczekujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna spadła w październiku o 0,2% m/m wobec wzrostu o 0,7% we wrześniu, do czego przyczyniła się niższa dynamika sprzedaży w branży motoryzacyjnej oraz paliw. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się do -0,4% m/m w październiku z 0,3% we wrześniu, co będzie częściowo efektem strajków w przemyśle motoryzacyjnym. Oczekujemy, że dane o nowych pozwoleniach na budowę (1430 tys. w październiku wobec 1471 tys. we wrześniu) oraz rozpoczętych budowach (1335 tys. wobec 1358 tys.) zasygnalizują lekki spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W środę poznamy ważne dane z Chin. Oczekujemy, że dane miesięczne dostarczą pozytywnych sygnałów nt. aktywności gospodarczej w Chinach. Prognozujemy, że z uwagi na efekty niskiej bazy dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się w październiku do 4,8% r/r wobec 4,5% we wrześniu, a dynamika sprzedaży wzrosła do 7,5% r/r wobec 5,5%. Z kolei tempo wzrostu inwestycji nie zmieniło się naszym zdaniem w październiku w porównaniu do września i wyniosło 3,1% r/r. Nasze prognozy dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej kształtują się powyżej konsensusu, stąd ich realizacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego.

 

Reklama

W środę opublikowane zostaną finalne dane o inflacji w Polsce. Dostrzegamy ryzyko, że finalna inflacja zostanie zrewidowana nieznacznie w dół względem wstępnego odczytu (6,5%) i wyniesie 6,4% r/r w październiku wobec 8,2% we wrześniu. Zgodnie ze wstępnymi danymi spadek inflacji w październiku miał szeroki zakres i był powiązany z wolniejszym tempem wzrostu cen żywności, paliw i nośników energii, jak również szacowanym przez nas spadkiem inflacji bazowej. Uważamy, że publikacja danych o inflacji będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Dane o wstępnym PKB w Polsce będą pozytywne dla złotego (PLN)? Te wydarzenia mogą namieszać  - 2Dane o wstępnym PKB w Polsce będą pozytywne dla złotego (PLN)? Te wydarzenia mogą namieszać  - 2

 

W poniedziałek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego we wrześniu. Oczekujemy zwiększania salda na rachunku obrotów bieżących do 940 mln EUR wobec -202 mln EUR w sierpniu, będącego wynikiem przede wszystkim wyższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu wzrosła z -1,2% r/r w sierpniu do 0,1% we wrześniu, a tempo spadku importu pogłębiło się z -11,8% r/r w sierpniu do -13,7% we wrześniu. W kierunku spadku dynamik obu wskaźników oddziaływały niekorzystne efekty kalendarzowe, jednak tempo wzrostu eksportu było jednocześnie wspierane przez efekty niskiej bazy sprzed roku. Nasza prognoza salda bilansu płatniczego kształtuje się znacząco powyżej konsensusu rynkowego (-100 mln EUR), jednak naszym zdaniem publikacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Zobacz także: Jeden z założycieli CD Projektu zmniejsza udziały! Dlaczego?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama