Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o produkcji przemysłowej w Polsce w centrum uwagi. Jak zareaguje kurs złotego (PLN)?

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie środowa publikacja danych o kwietniowej produkcji przemysłowej w Polsce. 

Dane o produkcji przemysłowej w Polsce w centrum uwagi. Jak zareaguje kurs złotego (PLN)?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu zwiększyła się do 5,5% r/r w kwietniu wobec -6,0% w marcu. W kierunku silnego przyspieszenia tempa wzrostu produkcji oddziaływały przede wszystkim korzystne efekty kalendarzowe. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się nieznacznie poniżej konsensusu (5,9%), a tym samym jej materializacja może być lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

dane o produkcji przemyslowej w polsce w centrum uwagi jak zareaguje kurs zlotego pln grafika numer 1dane o produkcji przemyslowej w polsce w centrum uwagi jak zareaguje kurs zlotego pln grafika numer 1

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie zaplanowana na czwartek publikacja danych o krajowej sprzedaży detalicznej. Oczekujemy, że dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych zmniejszyła się do 3,0% r/r w kwietniu wobec 6,1% w marcu. W kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży oddziaływało przesunięcie terminu świąt Wielkiejnocy względem ub. r. Publikacja danych o sprzedaży detalicznej będzie naszym zdaniem lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. 

Reklama

 

W środę opublikowane zostaną Minutes z majowego posiedzenia FOMC. Istotnym elementem Minutes będą kwestie różnic w poglądach członków Fed w zakresie odpowiedniego momentu pierwszej obniżki stóp procentowych. Podczas konferencji prasowej po majowym posiedzeniu szef Rezerwy Federalnej J. Powell stwierdził, że FOMC najprawdopodobniej będzie potrzebowała więcej czasu, aby upewnić się, że inflacja znajduje się na ścieżce, która pozwoli na powrót do celu inflacyjnego, przy czym zaznaczył, że nie wie ile może to potrwać. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 25pb w lipcu i o 25pb w IV kw. br. Naszym zdaniem publikacja Minutes FOMC będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych. 

 

W czwartek poznamy wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zwiększył się nieznacznie w maju do 52,0 pkt. wobec 51,7 pkt. w kwietniu. Tym samym byłby to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym indeks PMI ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności w strefie euro. Wzrost aktywności jest – podobnie jak w ubiegłych miesiącach – napędzany główne przez ożywienie w sektorze usług. Inwestorzy oczekują nieznacznego wzrostu indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 43,3 pkt. w maju z 42,5 pkt. w kwietniu). Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych. 

 

dane o produkcji przemyslowej w polsce w centrum uwagi jak zareaguje kurs zlotego pln grafika numer 2dane o produkcji przemyslowej w polsce w centrum uwagi jak zareaguje kurs zlotego pln grafika numer 2

Reklama

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Prognozujemy, że zamówienia na dobra trwałe zmniejszyły się w kwietniu o 0,5% m/m wobec wzrostu o 0,9% w marcu. Uważamy, że w kierunku spadku zamówień oddziaływał niższy popyt na dobra inwestycyjne. Oczekujemy, że dane dotyczące sprzedaży nowych domów (679 tys. w kwietniu wobec 693 tys. w marcu) i domów na rynku wtórnym (4,30 mln w kwietniu wobec 4,19 mln w marcu), podobnie jak inne kwietniowe dane z rynku nieruchomości (patrz poniżej) dostarczą mieszanych sygnałów dotyczących aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Oczekujemy, że finalny indeks Uniwersytetu Michigan (67,4 pkt. w maju wobec 77,2 pkt. w kwietniu) potwierdzi silne pogorszenie nastrojów konsumenckich powiązane z obawami gospodarstw domowych o kształtowanie się inflacji, stopy bezrobocia i stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych. 

 

W środę opublikowane zostaną kwietniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Uważamy, że trwająca restrukturyzacja w przetwórstwie przemysłowym przyczyni się do spadku dynamiki zatrudnienia z -0,2% r/r w marcu do -0,3% w kwietniu. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia ukształtuje się na wciąż wysokim poziomie (11,6% r/r w kwietniu wobec 12,0% w marcu), wskazując na utrzymywanie się podwyższonej presji płacowej. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

 

Zobacz także: Kurs dolara spadnie poniżej 3.70 PLN? Złoty znacząco zyskuje na wartości

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama