Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane GUS: produkcja budowlano-montażowa rośnie wolniej…

|
selectedselectedselected
Dane GUS: produkcja budowlano-montażowa rośnie wolniej… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wrześniu o 4.3%r/r wobec wzrostu o 10.2%r/r w sierpniu. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 8.0%r/r.

 

Wnioski:

Wrześniowa dynamika produkcji budowlano-montażowej była wyraźnie niższa w porównaniu do zanotowanej w sierpniu. Okazała się też niższa od średnich oczekiwań rynkowych. Warunki pogodowe we wrześniu sprzyjały realizacji projektów budowlanych, popyt jest ogólnie także nadal wysoki, a zatem to nie te czynniki stały za spowolnieniem. W całym trzecim kwartale, jak wynika z szacunków, tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej wyniosło ok. 6.0%r/r w porównaniu z około 2%-owym wzrostem r/r w drugim kwartale, co wskazuje na poprawę w sektorze budowlanym w tym okresie, choć można było mieć nadzieję na jeszcze lepsze wyniki.

Z danych GUS wynika, że we wrześniu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła r/r w 2 działach budownictwa i tak w przypadku jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne był to wzrost o 21.7%, a w przypadku jednostek wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej wzrost o 1.2%. Spadek nastąpił w jednostkach zajmujących się budową budynków, o 3.6%. GUS podał także, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym w wrześniu br. wzrosła o 1.8%r/r, w przypadku robót o charakterze remontowych odnotowano zaś wzrost o 8.5% (w 2020 r. były to spadki o odpowiednio 5.3% i 16.5%).

Sektor budowlany, podobnie jak przemysł, będzie w kolejnych miesiącach nadal doświadczał wysokiego popytu. Niestety w jednym i drugim przypadku uwidaczniają się coraz bardziej te same problemy: braki materiałów i ogólny wzrost ich cen, co z jednej strony podbija koszty produkcji, a z drugiej powoduje pewne opóźnienia. Czynniki te mogą hamować tempo wzrostu produkcji w najbliższej przyszłości, co przekładać się będzie na wolniejsze tempo wzrostu PKB.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Monika Kurtek

Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy


Tematy

wiadomościInformacje produkcja budowlano montażowa produkcja budowlano montażowa definicja produkcja budowlano montażowa gus produkcja budowlano montażowa 2017 produkcja budowlano montażowa 2018 produkcja budowlano-montażowa a pkb co to jest produkcja budowlano montażowa gus produkcja budowlano montażowa produkcja budowlano montażowa 2016 gus produkcja budowlano montażowa w polsce wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej zmiana cen produkcji budowlano-montażowej sprzedaż produkcji budowlano montażowej gus dynamika zmiany produkcji budowlano-montażowej wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej gus wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej 2016 gus wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej zmian cen produkcji budowlano-montażowej ceny produkcji budowlano-montażowej gus dynamika produkcji budowlano-montażowej produkcji budowlano-montażowej wskaźnik zmiany cen produkcji budowlano-montażowej ceny produkcji budowlano-montażowej b-01 sprawozdanie o sprzedaży produkcji budowlano-montażowej przedsiębiorstw budowlanych wskaźnik wzrostu cen produkcji budowlano montażowej gus wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej wartość produkcji budowlano montażowej wskaźnik zmian cen produkcji budowlano-montażowej produkcja budowlano montażowa 2019 wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej 2010 wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej 2018 produkcja budowlano montażowa 2015 produkcja budowlano montażowa 2016 wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej 2017
Reklama
Reklama