Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gus wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w maju o 4.7%r/r wobec spadku o 4.2%r/r w kwietniu. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 1.5%r/r.

Wnioski:

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w maju wyszła - po raz pierwszy w tym roku - na plus. Co więcej, okazała się znacznie lepsza od oczekiwań. Nie ulega wątpliwości, że dodatniemu wynikowi „pomogła” zeszłoroczna baza odniesienia, gdzie tempo spadku w budownictwie było już wyraźnie większe niż w kwietniu. Biorąc pod uwagę nawet dwucyfrowe spadki produkcji budowlano-montażowej w kolejnych miesiącach 2020 r., można spodziewać się coraz lepszych tegorocznych odczytów.

Z danych GUS wynika,

że w maju br. wzrosła r/r produkcja dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 19.0%) oraz wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 4.7%). Zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej nastąpiło tylko w jednostkach zajmujących się budową budynków (o 5.7%). GUS podał także, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w maju br. była wyższa o 3.1%r/r (w 2020 r. spadek o 4.2%r/r), a wartość robót o charakterze remontowym zwiększyła się o 7.6%r/r (spadek o 6.6%r/r w 2020 r.).

Budownictwo, jak wszystko na to wskazuje,

a przed sobą dobre perspektywy. Utrzymuje się wysoki popyt w mieszkalnictwie, gdzie firmy rozpoczynają kolejne duże inwestycje, a w niedługim czasie, tj. po uruchomieniu unijnych środków z Funduszu Odbudowy, ruszą pełną parą prace w innych segmentach (drogi, infrastruktura itd.). Są jednak problemy, które już teraz przybierają na sile, jak pozyskanie pracowników przez firmy, rosnące lawinowo koszty (głównie materiałów budowlanych) oraz braki podażowe, a które to problemy mogą dynamiczne wzrosty w budownictwie hamować. Potencjalnym hamulcem może być także IV fala pandemii.

Czytaj więcej