Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy polski przemysł wyjdzie z kryzysu? Nowe dane PMI dają do myślenia

|
selectedselectedselected

Polski sektor przemysłowy, mimo trudnych warunków rynkowych, wykazuje oznaki stabilizacji, co znajduje odzwierciedlenie w najnowszym wskaźniku PMI za sierpień 2024 roku. Choć wzrost tego wskaźnika do 47,8 punktu może być postrzegany jako pozytywny sygnał, sytuacja wciąż pozostaje daleka od pełnej optymizmu. Warto jednak zwrócić uwagę na specyficzne cechy polskiego przemysłu, które mogą dawać nadzieję na przyszłość.

 

Czy polski przemysł wyjdzie z kryzysu? Nowe dane PMI dają do myślenia
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PMI wzrasta, ale problemy pozostają

Wskaźnik PMI, który w sierpniu wzrósł do 47,8 punktu, jest wyraźnym sygnałem, że polski przemysł wciąż boryka się z wieloma wyzwaniami.

Ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka, zauważa, że mimo tego wzrostu sektor nadal znajduje się w trudnym położeniu.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

PMI pozostaje poniżej granicy 50 punktów, co oznacza, że aktywność w przemyśle wciąż kurczy się, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednich miesiącach.

"Przemysł nadal jest w zawieszeniu, ale w połączeniu z oczekiwaniami co do przyszłej produkcji oraz rzeczywistymi, historycznymi odczytami GUS, wyłania się nam relatywnie dobry obraz" - zaznaczył Zielonka.

"Nie ma jednak powodów do przesadnej euforii. Nadal PMI utrzymuje się w trendzie poniżej granicznej wartości 50 pkt. Zarówno liczba nowych zamówień, popyt na nasze produkty oraz zatrudnienie spadają, co prawda najwolniej od pięciu miesięcy, ale nadal jest to spadek" - podkreślił Zielonka.

 

>> Sprawdź również: Będzie obniżka stóp? Glapiński popiera. Co dalej z kursem dolara USD/PLN i euro EUR/PLN?

 

Dywersyfikacja jako klucz do stabilności

Jednym z kluczowych atutów polskiego przemysłu jest jego szeroka dywersyfikacja.

Brak zależności od jednej dominującej gałęzi produkcji sprawia, że polski przemysł jest mniej podatny na wahania związane z cyklami koniunkturalnymi, co odróżnia go od sytuacji w wielu krajach Europy Zachodniej.

Reklama

Jak podkreśla Zielonka, właśnie ta dywersyfikacja jest jedną z głównych zalet polskiego przemysłu, która może pomagać w przetrwaniu trudnych czasów.

 

>> zobacz również:  5 000 lub nawet 16 000 złotych dotacji w programie Mój Prąd. Nabór ruszył dzisiaj [2.09.2024]

 

Wyzwania w sektorze przemysłowym

Pomimo tych pozytywnych aspektów, nie można ignorować problemów, z jakimi boryka się polski przemysł.

Liczba nowych zamówień, popyt na produkty oraz poziom zatrudnienia nadal spadają, choć tempo tego spadku jest najwolniejsze od pięciu miesięcy.

Reklama

Warto zauważyć, że w pierwszej połowie roku kluczową rolę w produkcji odegrała branża motoryzacyjna, która jednak osłabła w wyniku spadku popytu.

W jej miejsce na czoło wysunęła się branża drzewna, co pokazuje elastyczność sektora.

"PMI potwierdza też to, co widzimy od jakiegoś czasu w twardych danych. Jeśli zatrudnienie spada, to wyłącznie na skutek decyzji pracowników. I jeśli szeroko rozumiane usługi i handel można podejrzewać o częściową ucieczkę w szarą strefę, to sektor przemysłowy ze swoją wielkością i skalą raczej ma taką drogę zamkniętą" - podsumował Mariusz Zielonka. (PAP)

 

>> Czytaj też: Polski rynek węgla w obliczu wyzwań. Nadchodzi jesień, czy to czas na wzrost cen węgla?

 

Zatrudnienie i szara strefa

Zatrudnienie w przemyśle spada, co według Zielonki jest wynikiem dobrowolnych decyzji pracowników, a nie zwolnień.

Reklama

To zjawisko jest szczególnie interesujące w kontekście sektora usług i handlu, gdzie część pracowników może przechodzić do szarej strefy.

Jednak ze względu na swoją skalę i charakter, sektor przemysłowy nie ma takiej możliwości, co podkreśla jego specyficzną sytuację na rynku pracy.

Mimo wyzwań, przed jakimi stoi polski przemysł, najnowsze dane sugerują, że sektor ten powoli stabilizuje się. Dywersyfikacja produkcji i adaptacja do zmieniających się warunków rynkowych są kluczowymi czynnikami, które mogą pomóc w przetrwaniu trudnych czasów.

Niemniej jednak, trwały powrót do pełnej stabilności będzie wymagał dalszych wysiłków oraz poprawy warunków zewnętrznych.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama