Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?

|
selectedselectedselected
Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Sprzedaż detaliczna w czerwcu obniżyła się realnie o 4,7% r/r (PKO i kons.: -5,0% r/r). Tym samym spadek sprzedaży hamował już drugi miesiąc z rzędu, co jest zasługą obniżającego się i jednocyfrowego deflatora (wg naszego szacunku: 7,1% r/r), a także pierwszego od 10 miesięcy wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu realnym (0,4% r/r). Spadek sprzedaży wujęciu r/r miał charakter dość powszechny i był obserwowany we wszystkich kategoriach publikowanych przez GUS, zwyłączeniem leków i kosmetyków, gdzie po trzech miesiącach spadków sprzedaż ustabilizowała się. Sytuacja finansowa konsumentów zaczyna się poprawiać, co wraz z oczekiwaną dalszą dezinflacją, a w konsekwencji również przyspieszeniem realnego wzrostu płac sprawia, że perspektywa wzrostu realnej sprzedaży – a co za tym idzie również konsumpcji – staje się coraz bliższa. Więcej w Makro Flashu: „Wzrost realnych płac przychodzi sprzedaży na ratunek”.

Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?  - 1Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?  - 1

 

 

UE: Zadłużenie sektora finansów publicznych strefy euro w 1q23 obniżyło się do 91,2% PKB względem 91,4% PKB w 4q22. 83% długu stanowiło zadłużenie z tytułu papierów dłużnych. Zadłużenie całej UE to odpowiednio 83,7% PKB w 1q23 vs 83,8% PKB w 4q22. Spadek relacji zadłużenia zarówno dla strefy euro, jak i UE to wypadkowa przede wszystkim szybkiego wzrostu nominalnego PKB, który przeważył nad wzrostem zadłużenia w ujęciu bezwzględnym. Stawkę pod kątem najwyższego zadłużenia otwierają kraje południa: Grecja (168,3% PKB), Włochy (143,5% PKB), Portugalia (113,8% PKB) i Hiszpania (112,8% PKB). Na końcu zestawienia znajduje się Estonia (17,2% PKB). Deficyt sektora publicznego w 1q23 (w ujęciu odsezonowanym) w strefie euro wzrósł do 4,2% PKB z 4,0% PKB w 4q22, przy odwrotnej tendencji dla całej UE (spadek deficytu do 4,0% PKB z 4,4% PKB).

Reklama

 

 

Relacja polskiego długu publicznego do PKB obniżyła się do 48,1% PKB z 49,1% na koniec 2022, przy mocnym nominalnie wzroście PKB. Pogłębieniu uległ natomiast deficyt fiskalny – w ujęciu płynnego roku do 4,1% z 3,7% PKB w 2022. Dane w ujęciu ESA obejmują wszystkie dochody i wydatki sektora finansów publicznych, również fundusze pozabudżetowe.

Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?  - 2Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?  - 2

Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?  - 3Czy lipiec przyniesie kolejne zapowiedzi końca cyklu?  - 3

 

Reklama

 

POL: Ceny skupu podstawowych towarów rolnych w czerwcu spadły o 8,3% r/r. Jednocześnie był to szósty miesiąc z rzędu ze spadkiem cen w ujęciu miesięcznym. Spadek cen towarów rolnych powinien obniżać inflację żywnościową (patrz wykres). Skalę przeniesienia cen podstawowych towarów rolnych na ceny żywności dla konsumenta ograniczają natomiast wzrosty cen energii, kosztów pracy, a także polityka marżowa firm.

 

POL: Wskaźnik koniunktury gospodarczej zagregowany przez PKO nie zmienił się istotnie w lipcu, wskazując na stabilizację nastrojów. W rozbiciu branżowym pozytywnie wyróżnia się handel detaliczny, a negatywnie przemysł.

 

CZE: Członek zarządu CNB, J.Kubíček, ocenił, że stopy procentowe na poziomie 7% są wystarczająco restrykcyjne i powinny być utrzymane przez dłuższy czas. Dodał, że oczekiwania rynkowe na obniżkę stóp już w 3q23 są przedwczesne.

Reklama

 

G20: Spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sektory energetyczne państw G20 zakończyło się w sobotę brakiem porozumienia. Wbrew oczekiwaniom po zakończeniu czterodniowego spotkania państwa G20 nie wydały wspólnego komunikatu, co według doniesień medialnych było związane m.in. z brakiem konsensusu w sprawie potrojenia do 2030 ilości energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, jak i redukcji całkowitego zużycia energii.

 

ESP: Według sondaży exit poll opozycyjna Partia Ludowa (PP) zdobyła najwięcej mandatów w 350-osobowej izbie niższej parlamentu (136 mandaty). Drugie miejsce zajęła Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) obecnego premiera P.Sancheza (122 mandaty).

Zobacz także: Kalendarz ekonomiczny na poniedziałek, 24 lipca 2023. Kurs euro i dolara amerykańskiego narażone na szczególne wahania!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama