Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co ciekawego nas dzisiaj czeka? Oczywiście oprócz posiedzenia RPP bo tutaj na pewno nie powieje nudą

|
selectedselectedselected
Co ciekawego nas dzisiaj czeka? Oczywiście oprócz posiedzenia RPP bo tutaj na pewno nie powieje nudą | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekiwania na dzisiejszą decyzję RPP są mocno rozstrzelone (0-75pb). Konsensus to 25pb. Nasza prognoza to 50pb. Wycenie instrumentów finansowych bliżej do 50pb. My dziś przyglądamy się - w bardzo prosty sposób - luce popytowej. Dochodzimy do wniosku, że bez kontynuacji bardzo niskiego wzrostu PKB, dezinflacja nie będzie kontynuowana. Odwrócenie inflacji od II/III kwartału 2024 pozostaje naszym scenariuszem bazowym. 

 

 

Co nas dzisiaj czeka?

Poza posiedzeniem RPP, przed południem czeka nas seria usługowych wskaźników PMI. Wystąpienie będzie też miała prezes EBC Lagarde. Po południu poznamy z kolei raport ADP o zatrudnienia w USA, finalny PMI dla usług oraz usługowy ISM. W przypadku tego ostatniego, mediana oczekiwań ankietowanych ekonomistów wskazuje na spadek względem sierpnia. Na koniec dnia głos zabierze również członek Fed Goolsbee.

Reklama

 

My name is luka

Ostatnimi czasy bardzo interesuje nas, czy standardowe mierzenie luki popytowej na podstawie PKB ma taki sam sens jak w przeszłości. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć sięgając po najprostsze metody i najprostsze statystyki. Wnioski są albo inflacyjne, albo bardzo inflacyjne, w zależności od tego, czy oprzemy się tylko na luce popytowej mierzonej PKB, czy dodatkowo wesprzemy ją rozważaniami o podażowo ograniczonym rynku pracy. Tak czy siak, spadek inflacji jest tymczasowy.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego na przetargu 5 października, w ramach emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zaoferuje papiery serii FPC0328, FPC0631, FPC0733 oraz FPC0342; podaż wyniesie minimum 250 mln zł - podał bank w komunikacie. (PAP)
  • USA: Liczba wakatów wzrosła nieoczekiwanie w sierpniu i uplasowała się na poziomie 9,61 mln. Jednocześnie dane za poprzedni miesiąc, dość słabe, zostały zrewidowane w górę do 8,92 mln wobec wstępnego odczytu 8,83 mln. Marginalne odbicie odnotowały również dobrowolne odejścia z pracy, który to wskaźnik często jest utożsamiany z miarą siły rynku pracy z punktu widzenia pracownika. W obydwu przypadkach wróciliśmy już do przedpandemicznego trendu, a w przypadku rezygnacji znajdujemy się w zasadzie na poziomie tuż sprzed jej wybuchu.

 

Co ciekawego nas dzisiaj czeka? Oczywiście oprócz posiedzenia RPP bo tutaj na pewno nie powieje nudą - 1Co ciekawego nas dzisiaj czeka? Oczywiście oprócz posiedzenia RPP bo tutaj na pewno nie powieje nudą - 1

Co ciekawego nas dzisiaj czeka? Oczywiście oprócz posiedzenia RPP bo tutaj na pewno nie powieje nudą - 2Co ciekawego nas dzisiaj czeka? Oczywiście oprócz posiedzenia RPP bo tutaj na pewno nie powieje nudą - 2

Reklama

 

Z punktu widzenia polityki monetarnej są to jednak mocne dane, które zachęcać mogą Fed do dostarczenia tego, co zawarte zostało w ostatnim wykresie kropkowym (jeszcze jednak podwyżka o 25pb). Rynkowo dane wstrzeliły się w okres gwałtownie rosnących stóp procentowych na dłuższym końcu krzywej. Po danych nastąpiło wyraźne dopalenie tego ruchu, a rentowność 10-letniego benchmarku powędrowała w górę o ponad 15pb. W dalszym ciągu wydaje się, że rynek rozgrywa scenariusz "wyżej na dłużej", który ewidentnie złapał wiatr w żagle, w następstwie wrześniowego posiedzenia Fed. Jakby tego było mało, problem mamy ze strukturalnym deficytem budżetowym. Rynek najwyraźniej spodziewa się znacznej podaży papierów kuponowych w kolejnych kwartałach. Spodziewa się, gdyż do tej pory ich emisja była nieznaczna, gdyż Departament Skarbu skupiał się przede wszystkim na finansowaniu bonami skarbowymi. Dodajmy, że od początku września rentowność 10-letniego papieru wzrosła o blisko 80pb. 

  • Japonia: Świetne dane z rynku pracy USA doprowadziły wczoraj do gwałtownej aprecjacji dolara względem jena. Kiedy para przekroczyła wyraźniej poziom 150, nastąpił nagły ruch w dół o znacznej skali. Można podejrzewać, że miała miejsce interwencja banku centralnego Japonii na rynku walutowym. Informacje te nie zostały jednak potwierdzone przez żadną z odpowiedzialnych osób. Nikt też nie zaprzeczył jakoby interwencji nie było. Jeśli tak, wówczas można oczekiwać, że rynek skory będzie przetestować pułap 150 z pewnością jeszcze nie raz. Główną przyczyną rosnącego kursu USDJPY jest rozszerzający się na korzyść dolara dysparytet stóp procentowych. Tymczasem BoJ w dalszym ciągu pozostaje gołębi i nie daje rynkowi wyraźniejszych sygnałów zmiany kursu w polityce monetarnej. Rentowność 10-letniej obligacji Japonii osiągnęła już poziom 0,8%, co jest najwyższym pułapem od 2013 roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że wzrosty hamowane są przez interwencje ze strony banku centralnego. Uważamy, że nieuchronnie zbliżamy się do momentu, w którym BoJ będzie musiał zmienić diametralnie swoje podejście do stóp procentowych. W przeciwnym razie rynek będzie musiał zbilansować się w inny sposób (kurs walutowy, rozszerzenie deficytu budżetowego lub spadek popytu poprzez redukcję importu).
  • Nowa Zelandia: Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 5,5%. W komunikacie wskazano, iż stopa ta musi pozostać na obecnym (restrykcyjnym) poziomie przez dłuższy czas. Zdaniem RBNZ obecny pułap kosztu pieniądza skutecznie hamuje aktywność gospodarczą i redukuje presję inflacyjną. Dodajmy, że RBNZ spodziewa się powrotu inflacji do celu w drugiej połowie 2024.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama