Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy wyższa. Rosną także obawy o chińską gospodarkę

|
selectedselectedselected

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach są obecnie zróżnicowane, a sytuacja gospodarcza w Chinach oraz zakłócenia produkcji w Libii wprowadzają dodatkowe napięcia na rynku surowców. W obliczu niepewności związanej z globalną gospodarką, inwestorzy muszą bacznie śledzić zmieniające się warunki, które wpływają na ceny ropy.

Cena ropy wyższa. Rosną także obawy o chińską gospodarkę
freepik.com | Cena ropy wyższa. Rosną także obawy o chińską gospodarkę
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny ropy. Wzrost West Texas Intermediate i spadek Brent

Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na listopad (X) na nowojorskim NYMEX osiągnęła cenę 74,00 USD, co stanowi wzrost o 0,60 procent.

Z kolei ropa Brent, notowana na ICE na listopad (XI), jest wyceniana na 77,32 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 0,26 procent.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Te zmiany w cenach mogą odzwierciedlać różne dynamiczne czynniki wpływające na rynki ropy.

 

Obawy o chińską gospodarkę

Na rynku ropy nie ustają obawy dotyczące perspektyw gospodarczych Chin, które są największym importerem ropy naftowej na świecie.

Analitycy wskazują, że słabe prognozy dla chińskiej gospodarki podważają możliwość osiągnięcia przez władze w Pekinie zakładanego celu wzrostu PKB o 5 procent.

Taka sytuacja może wpływać na popyt na ropę, co w konsekwencji oddziałuje na globalne ceny surowca.

 

Reklama

>>> Zobacz też: Rynki w przewrocie. Notowania indeksów Euro Stoxx50, DAX, CAC40, FTSE we wtorek, 3 września

 

Kryzys polityczny i zakłócenia produkcji w Libii

Libia, znaczący producent ropy naftowej w regionie, boryka się z poważnymi zakłóceniami w produkcji związanymi z kryzysem politycznym.

Państwowa firma naftowa Libii ogłosiła stan siły wyższej dla kluczowego pola naftowego El-Feel, co jest efektem pogłębiającego się kryzysu politycznego.

Konflikt o władzę pomiędzy różnymi frakcjami politycznymi w tym kraju, w tym wschodnimi i zachodnimi władzami, prowadzi do wstrzymania produkcji i eksportu ropy.

 

Reklama

>> Czytaj także: Analiza rynków. Enea, Vercom, Orlen i Lubawa na tle globalnych zawirowań. Co na GPW we wtorek, 3 września?

 

Wstrzymanie produkcji i wpływ na eksport

W wyniku sporu między władzami wschodnimi a zachodnimi, libijskie władze na wschodzie kraju wstrzymały produkcję ropy oraz jej eksport.

Całkowita dzienna produkcja ropy w Libii spadła do 450 tysięcy baryłek, w porównaniu do 1 miliona baryłek dziennie przed zakłóceniami.

Kluczowe pole naftowe El-Feel, które przed kryzysem pompowało około 70 tysięcy baryłek dziennie, pozostaje nieczynne, co dodatkowo komplikuje sytuację na rynku ropy.

Obecna sytuacja na rynku ropy jest złożona, z wieloma czynnikami wpływającymi na ceny surowca. Wzrost cen WTI i spadek cen Brent odzwierciedlają reakcje rynku na zmieniające się warunki globalne.

Reklama

Obawy dotyczące gospodarki Chin oraz kryzys polityczny w Libii są kluczowymi czynnikami wpływającymi na niestabilność rynku ropy. Monitorowanie tych wydarzeń będzie kluczowe dla zrozumienia przyszłych trendów na rynku surowców energetycznych.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama