Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Brak jednomyślności w bankach centralnych

|
selectedselectedselected
Brak jednomyślności w bankach centralnych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekiwania przed wczorajszymi posiedzeniami banków centralnych wskazywały dość zgodnie na podwyżki stóp procentowych. Jak się jednak okazało, nie wszyscy zdołali wpisać się w kreślony przez uczestników rynku scenariusz. W tym środowisku kontynuowaliśmy wzrosty rentowności długu w USA, co dotknęło także polskiego rynku.

 

Co nas dzisiaj czeka?

W trakcie sesji uwaga skupiona będzie na wstępnych PMI zarówno z Europy jak i USA (oczekiwana stabilizacja na dotychczasowych poziomach).

W Polsce NBP opublikuje dane o M3 za sierpień. Nasza prognoza to 7,0% r/r (konsensus 7,4% r/r). W sierpniu mocniej działa efekt bazy. Po mocniejszym wzroście w lipcu obstawiamy nieco niższy wzrost w poprzednim miesiącu. W dalszej części roku powinniśmy jednak oczekiwać wzrostów ze względu na stanowisko polityki fiskalnej oraz ruszającą akcję kredytową.

 

Polska: W końcu jakiś lepszy ​sygnał

Reklama

W komentarzu do danych o rynku pracy i produkcji przemysłowej pisaliśmy, że to dane o sprzedaży i budowlance będą lepszym materiałem na szukanie sygnałów ożywienia i nie pomyliliśmy się. Choć roczne dynamiki nie wyglądają jeszcze zbyt imponująco, to w porównaniu do poprzedniego miesiąca widać wyraźną poprawę...

Czytaj więcej: https://makroekonomia.mbank.pl/261865-polska-w-koncu-jakis-lepszy-sygnal

 

Garść newsów makroekonomicznych

Świat: Wczoraj miała miejsce prawdziwa lawina decyzji banków centralnych. W dwóch przypadkach możemy mówić o niespodziankach względem konsensusu rynkowego. Pierwszą z nich była Szwajcaria, gdzie SNB utrzymał stopy bez zmian i jednocześnie zaznaczył w komunikacie, iż obecnie kluczowy będzie czas, przez który wyższe stopy będą utrzymywane. Kosmetyczna rewizja projekcji inflacyjnej - w kierunku celu 2% - wpisuje się w tę retorykę. ​Słowem wydaje się, że SNB dobrnął do brzegu w cyklu zacieśniania monetarnego.

Drugą niespodzianką była Wielka Brytania, gdzie także nie dokonano zmian w koszcie pieniądza. Niemniej decyzja ta została podjęta wyjątkowo niewielką większością (5 z 9 członków optowało za taką opcją, a pozostałych 4 chciało podwyżki o 25pb - tego oczekiwał też rynek). Komentarze prezesa BoE z pewnością wskazują, że drzwi do dalszych podwyżek nie zostały zamknięte. Z drugiej strony zasygnalizowały one większą niż oczekiwano słabość w sferze realnej oraz w dalszym ciągu przekonanie, iż spadek inflacji będzie kontynuowany. W następstwie posiedzenia rynek zaczyna dostosowywać się do nowej rzeczywistości - więcej podwyżek stóp w tym cyklu prawdopodobnie już nie doświadczymy.

Zaskoczenia nie było w pozostałych trzech przypadkach - Szwecja, Norwegia oraz Turcja podwyższyły stopy procentowe w oczekiwanej skali. W Skandynawii również doszliśmy lub jesteśmy o krok od szczytu stóp procentowych. Turcja... jak to Turcja, to zupełnie inna historia. Konkluzja z wczoraj jest jedna - obstawianie dalszych podwyżek stóp staje się coraz bardziej ryzykowne. Banki centralne zaczynają coraz bardziej zwracać uwagę na efekty dotychczasowych działań. Globalny cykl zacieśniania monetarnego jest na zakręcie. Kluczowe pytanie na teraz: jak ostry będzie to zakręt.

Reklama

Twitter Post

 

USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 201 tys., ​istotnie mniej niż wskazywał ​konsensus. W danych nieodsezonowanych (wykres poniżej) ​wciąż widać lekko ​gorszy ​tegoroczny wynik na tle ​poprzednich, wybranych lat. ​Na razie ​nie ma mowy jednak o jakimś recesyjnym zwrocie.

Brak jednomyślności w bankach centralnych - 1Brak jednomyślności w bankach centralnych - 1

Z innych danych poznaliśmy regionalny indeks Fed z Filadelfii za wrzesień, który tąpnął ponownie do -13,5 z 12 punktów. Wskaźnik ten wpisuje się w nastroje w innych regionach przemysłowych, co z kolei potwierdzone jest w danych na poziomie krajowym. ​

Wreszcie, sprzedaż domów na rynku wtórnym w sierpniu lekko rozczarowało pokazując wartość 4,04 mln przy konsensusie na poziomie 4,1 mln (SAAR). W dalszym ciągu widać, że aktywność na rynku wtórnym nie doświadczyła istotniejszego odbicia w przeciwieństwie do rynku pierwotnego. Wysokie stopy procentowe skuteczne zdają się ograniczać aktywność refinansową, co z kolei zniechęca do sprzedaży obecnego domu (podbija to też ceny).

Reklama

Brak jednomyślności w bankach centralnych - 2Brak jednomyślności w bankach centralnych - 2

Brak jednomyślności w bankach centralnych - 3Brak jednomyślności w bankach centralnych - 3

 

Japonia: Oczekiwania dot. stóp ​procentowych były jednoznaczne - brak zmian, co nie oznacza, że rynek nie ​spodziewał się bardziej jastrzębiego powiewu. ​Takowy mógł pojawić się w wyniku ostatniej wypowiedzi prezesa Uedy, który poniekąd przygotował rynek, iż w dającej ​się przewidzieć przyszłości konieczny będzie zwrot w polityce pieniężnej. ​Słowa te nie znalazły jednak odzwierciedlenia w komunikacie. W konsekwencji notowania jena straciły względem dolara. Rentowności japońskiego długu nie zareagowały specjalnie na tę decyzję.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama