Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich

|
selectedselectedselected
Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Wskaźnik koniunktury PMI w przetwórstwie w lipcu ponownie się obniżył, do 43,5 pkt. (kons.: 44,5 pkt.) z 45,1 pkt. Raport PMI wskazuje, że lipiec był 15. z rzędu miesiącem spadku produkcji, przyniósł też najgłębszy od pandemicznego maja 2020 spadek zamówień eksportowych. Wraz ze słabszym popytem zagranicznym obniżał się poziom zapasów w magazynach i popyt na pracę (subindeks zatrudnienia). Odnotowany w lipcu spadek cen czynników produkcji był najgłębszy w historii ankiety PMI. Ceny wyrobów gotowych również obniżały się w rekordowym tempie, w tym 27% ankietowanych deklarowało obniżki cen swoich produktów. Podobnie jak wpoprzednich miesiącach, lepiej od bieżącej sytuacji firmy oceniały perspektywy wzrostu nowych zamówień i produkcji w horyzoncie 12 miesięcy. Więcej w Makro Flashu: „Spadki cen biją rekordy”.

Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 1Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 1

 

EUR: PMI dla przetwórstwa w strefie euro w lipcu wyniósł 42,7 pkt. Zgodnie ze wstępnym odczytem i oczekiwaniami był niższy niż w czerwcu o 0,7pp. Po 6 miesiącach spadków PMI dla strefy euro osiągnął poziom najniższy od początkowej fazy pandemii, co nie jest bez znaczenia także dla polskiego przemysłu. Wyraźne pogorszenie nastrojów w przemyśle odnotowano w Niemczech, Francji, Austrii i we Włoszech. Spadały nowe zamówienia, produkcja i aktywność zakupowa. Słabszy popyt sprzyjał redukcjom cen materiałów i marż producentów. Na tle państw strefy euro pozytywnie wyróżniła się Grecja – tu po 6 miesiącach wzrostów PMI wyniósł 53,5 pkt. Ankietowane firmy jako przyczynę poprawy nastrojów wskazują wzrost zamówień (choć wciąż dość skromny) i pozyskanie nowych klientów.

Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 2Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 2

Reklama

 

 

GER: Niemiecki PMI w przemyśle obniżył się do 38,8 pkt. z 40,6 pkt. w czerwcu. Spadek wynikał z najgłębszej od ponad 3 lat redukcji nowych zamówień dotyczących zarówno dóbr konsumpcyjnych, jak i inwestycyjnych. Firmy wskazywały na spadek popytu w Azji, Europie i w USA. Sprzyjało to ograniczeniu presji cenowej. W komentarzu do danych oceniono, że recesja w przetwórstwie stała się bardziej prawdopodobna. Wskaźniki PMI zarówno w Niemczech, jak i strefie euro oraz Polsce dają wyraźny sygnał, że proces dezinflacji nabiera rozpędu, a firmy stopniowo są zmuszane do odzwierciedlenia niższych kosztów produkcji w cenach produktów gotowych.

 

POL: Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce (liczona według metodologii Eurostatu) utrzymała się w czerwcu na poziomie 2,7%. Liczba bezrobotnych wyniosła 472 tys. osób (vs 471 tys. w maju). To drugi najlepszy wynik w UE po Malcie (2,6%), równie niska stopa bezrobocia jest w Czechach (2,7%). W całej UE stopa bezrobocia wyniosła 5,9% (bez zmian wobec maja), a w samej strefie euro 6,4% (również na poziomie z maja). Na rynku pracy w UE sytuacja cały czas jest bardzo dobra, a dostosowania do słabszego popytu odbywają się głównie poprzez redukcje wakatów.

 

Reklama

USA: PMI w amerykańskim przetwórstwie w lipcu został potwierdzony na poziomie 49,0 pkt. (vs 46,3 pkt. w czerwcu). Kondycja amerykańskiego przemysłu pozostaje lepsza niż w Europie. Firmy raportowały jeszcze wprawdzie mniejszy napływ nowych zamówień, ale skala pogorszenia była wyraźnie niższa niż przed miesiącem. Przyczyną niewielkiego pogorszenia koniunktury w USA podawaną przez ankietowane firmy jest sytuacja na rynkach eksportowych – przede wszystkim europejskim. Badanie również sygnalizuje ograniczenie presji inflacyjnej.

Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 3Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 3

 

USA: Indeks ISM w przemyśle w lipcu wzrósł do 46,4 pkt. (kons.: 46,9 pkt.) z 46,0 pkt. w czerwcu. Po raz dziewiąty z rzędu przemysłowy ISM pozostał na poziomie poniżej 50 pkt. Wzrósł jednak w stosunku do czerwca – głównie w efekcie wzrostu indeksu nowych zamówień. Lepiej niż przed miesiącem oceniano też czas dostaw, spadł natomiast subindeks zatrudnienia.

Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 4Blady strach padł na europejski przemysł. Rating USA zaskoczył wszystkich - 4

 

Reklama

 

USA: Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w czerwcu wyniosła 9,582 mln wobec 9,616 mln odnotowanych miesiąc wcześniej, po rewizji z 9,824 mln - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy. Biorąc pod uwagę korektę w dół danych z maja spadek liczby wakatów był niższy niż oczekiwano, a ich poziom praktycznie zgodny z oczekiwaniami (9,6 mln). Liczba wakatów przypadająca na bezrobotnego jest wciąż wysoka na tle historycznym.

 

USA: Agencja Fitch obniżyła długoterminowy rating dla USA do poziomu "AA+" z "AAA" z powodu rosnących problemów amerykańskiego rządu z zarządzaniem długiem. W maju 2023 agencja umieściła rating USA na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym z powodu braku zgody w Kongresie na podniesienie limitu zadłużenia federalnego. Jako przyczynę wczorajszej obniżki podano stopniowe pogarszanie się standardów zarządzania, w tym w kwestiach fiskalnych i zadłużeniowych, pomimo ostatecznego osiągnięcia ponadpartyjnej zgody na zwieszenie limitu w czerwcu. USA: A.Goolsbee (Fed w Chicago, głosujący członek FOMC) powiedział, że ostatnie dane rozbudzają w nim nadzieję na spadek inflacji, bez powodowania poważniejszych problemów w gospodarce. Dodał jednak, że wolałby zobaczyć więcej dowodów na wygasanie procesów inflacyjnych, zanim bank centralny zaprzestanie podwyżek stóp procentowych, przy czym kluczowy jest dla niego powrót spadków cen dóbr bazowych. Bankier centralny nie zdradził jakie będzie jego stanowisko w sprawie stóp podczas wrześniowego posiedzenia podkreślając, że w okolicy punktu zwrotnego dyskusja na każdym posiedzeniu zależy od bieżących danych.

 

USA: R.Bostic (Fed w Atlancie, bez prawa głosu w FOMC) powiedział, że nie widzi potrzeby podnoszenia stóp na wrześniowym posiedzeniu. Wezwał przy tym do ostrożności, aby nie dokonać nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej w sytuacji, kiedy procesy inflacyjne uległy znaczącej poprawie.

Reklama

 

POL: H.Wnorowski z RPP w rozmowie z BIZNES24 ocenił, że dwucyfrowy odczyt inflacji za sierpień postawiłby obniżkę stóp przez RPP we wrześniu pod dużym znakiem zapytania lub ją wykluczył. Przyznał, że liczył na mocniejszy spadek inflacji w lipcu w ujęciu r/r niż wstępnie podany przez GUS (-0,7pp do 10,8%). Jego zdaniem, przy utrzymaniu podobnej tendencji w danych za sierpień, obniżka stóp na wrześniowym posiedzeniu RPP byłaby niemożliwa. Dodał, że RPP na pewno nie będzie utrzymywała wysokich stóp procentowych "ani jednego miesiąca dłużej" niż jest to konieczne, ale w jego ocenie „musimy być pewni, że te tendencje dezinflacyjne są trwałe i że ten scenariusz z naszej lipcowej projekcji, który jest też dosyć odległy jakby nie patrzeć, ale że jest on realny.” Powiedział, że w jego ocenie „10 czy poniżej 10%, czy jak kto woli inflacja jednocyfrowa, jest to taki symboliczny wymiar, który coś oznacza dla każdego członka Rady Polityki Pieniężnej” Dodał jednak, że celem RPP nie jest inflacja jednocyfrowa, tylko inflacja w wysokości 2,5% +/- 1pp.

Zobacz także: Kalendarz ekonomiczny na środę, 2 sierpnia. Czy raport ADP wpłynie na kurs dolara?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama