Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: na radarze kalendarza makro dane z Polski i z USA

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: na radarze kalendarza makro dane z Polski i z USA | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym najważniejszą publikacją będzie kwietniowy Biuletyn Statystyczny GUS. Dowiemy się w nim m.in. o szczegółach bezrobocia, którego wstępny odczyt komentowaliśmy tutaj. W dalszej części dnia będzie warto zwrócić uwagę na drugi odczyt PKB dla USA za I kw. Poza dodatkowymi szczegółami te publikacje przynoszą także dosyć często rewizję danych. Według pierwszego odczytu PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł w I kw. o 1,1% kk ann. wobec 2,6% w IV kw. poprzedniego roku.

 

Delewarowanie krajowego sektora bankowego

Z opublikowanych przez NBP wczoraj danych wynika, że roczna dynamika podaży pieniądza M3 przyspieszyła wobec marca o 0,2 p.p. do 6,7% r/r. To nieco powyżej naszej prognozy (6,3% r/r). Nie doszacowaliśmy wielkości salda transakcji aktywów zagranicznych netto, które przeważająco (+30,8 mld zł) wyjaśniają wzrost agregatu M3 o 7,3 mld zł w kwietniu. W drugą stronę oddziaływały zmniejszenie długu netto sektora rządowego (-14,9 mld zł) oraz spadek należności po trzymiesięcznej przerwie (o 6,1 mld zł). W wyniku tego ostatniego ruchu przy wciąż rosnących depozytach relacja tych dwóch zmiennych znajduje się najniżej od 2002 roku.

Dobrą wiadomością jest, że sektor zdołał odrobić straty na kapitale , których zaczął doświadczać od końca 2020 roku w wyniku przeceny SPW . Choć udział kapitału w aktywach wciąż znajduje się blisko historycznych minimów, wczorajsza publikacja potwierdza stabilność krajowego sektora. Z drugiej strony jednocześnie obrazuje jak wstrzemięźliwe obecnie pozostają banki w ekspansji bilansu.

Biuletyn ekonomiczny: na radarze dane z Polski i z USA  - 1Biuletyn ekonomiczny: na radarze dane z Polski i z USA  - 1

Reklama

Publikacja potwierdza niską aktywność gospodarczą i najwidoczniej skuteczność dotychczas przeprowadzonego zacieśnienia polityki pieniężnej. O ile recesja akcji kredytowej gosp. dom. istotnie wyhamowała, sądzimy, że oznak jej ożywienia będzie można spodziewać się dopiero wraz z odbudowaniem poduszki płynnościowej (vide ostatni komentarz o realnych wynagrodzeniach tutaj).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama