Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: koniunktura w Niemczech i rynek domów w USA na pierwszym planie

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: koniunktura w Niemczech i rynek domów w USA na pierwszym planie | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowy kalendarz otwiera o godz. 10:00 październikowa publikacja indeksu Ifo (kons. 83,3 pkt, poprz. 82.9 pkt). Obserwowany od pół roku trend spadkowy niemieckiego wskaźnika wypłaszczył się w minionym miesiącu. Analogiczna tendencja była również obserwowana od 3 miesięcy na składowej oczekiwań stąd Ifo nie powinien dziś negatywnie zaskoczyć. O tej samej godzinie Eurostat poda dane o podaży pieniądza (kons. -1,7% r/r). Po południu (godz. 16:00) napłyną dane o sprzedaży nowych domów w USA (kons. 680 tys. SAAR). Biorąc pod uwagę relatywnie dużą zmienność wskaźnika, odczyt musiałby wyraźnie odchylić się od mediany oczekiwań ekonomistów by wywołać zauważalną reakcję na FI.

 

Biuletyn ekonomiczny: koniunktura w Niemczech i rynek domów w USA na pierwszym planie - 1Biuletyn ekonomiczny: koniunktura w Niemczech i rynek domów w USA na pierwszym planie - 1

 

Uspokojenie nastrojów na FI

Po okresie silnej zmienności na UST minione godziny były spokojne na rynku amerykańskich obligacji. Przed rozpoczęciem regularnego handlu w USA dochodowość długu marginalnie rosła, ale po południu zaczęła obniżać się, do czego prawdopodobnie przyczyniły się spadki cen ropy naftowej. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w dół o 3, 3 oraz 5 pb. do odpowiednio 5,02% (2Y), 4,83% (10Y) oraz 4,96% (30Y). Spadki rentowności były również obserwowane na Starym Kontynencie. Sprzyjały temu m.in. słabe wyniki ankiet oficerów kredytów przeprowadzane przez EBC. Dane za III kw. pokazują, że banki nadal zacieśniają warunki finansowania, a skala ograniczenia akcji kredytowej jest większa niż wynikało to z poprzedniej ankiety. W ujęciu netto wskaźnik popytu na kredyt hipoteczny oraz finansowanie przedsiębiorstw wynosi odpowiednio -45% oraz -36% w strefie euro. Istnieją również znaczne różnice miedzy poszczególnymi państwami obszaru wspólnej waluty. W Niemczech wskaźnik popytu na finansowanie wyniósł w III kw. -23% w przypadku przedsiębiorstw, a we Włoszech analogiczna miara utrzymuje się kolejny kwartał na poziomie -73%.

Reklama

Ostatecznie niemiecka krzywa na głównych węzłach przesunęła się w dół o 3, 4 oraz 2 pb. do odpowiednio 3,15% (2Y), 2,82% (10Y) oraz 3,04% (30Y). Oczekujemy, że w kolejnych godzinach notowania UST oraz Bunda powinny być względnie stabilne. Dzisiejszy kalendarz makro nie ma potencjału, by zwiększyć zmienność FI. Jednocześnie rynek będzie czekać na jutrzejsze posiedzenie EBC oraz dane o amerykańskim PKB za III kw. Jest znaczna różnica między wskazaniami modelu GDPNow Rezerwy Federalnej z Atlanty (5,4% SAAR) a konsensusem ekonomistów ankietowanych przez Reuters (4,3% SAAR).

 

Zobacz także: konsultacje wciąż trwają, a Polacy umierają z ciekawości co się zmieni

 

 

Biuletyn ekonomiczny: koniunktura w Niemczech i rynek domów w USA na pierwszym planie - 2Biuletyn ekonomiczny: koniunktura w Niemczech i rynek domów w USA na pierwszym planie - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama