Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Kolejny inflacyjny dzień

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: Kolejny inflacyjny dzień | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Lutowe odczyty inflacji z Niemiec, Francji oraz Hiszpanii negatywnie zaskakiwały w tym tygodniu. Podobnej tendencji można również spodziewać się z publikacji HICP dla całej strefy euro. Bieżący szacunek dla unijnej miary zmian cen za ub.m. wynosi 8,3% r/r (poprz. 8,6% r/r). Można oczekiwać, że konsensus zostanie znacznie przekroczony i faktyczny odczyt prawdopodobnie będzie zbliżony do danych za styczeń (8,6% r/r). Na wyższy od szacunków (5,3% r/r, poprz. 5,3% r/r) zanosi się również odczyt bazowego komponentu HICP. Może on być w okolicach 5,5% r/r.

Z USA natomiast napłyną dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych. Rynek nie spodziewa się większych zmian w cotygodniowym odczycie (prog. 195 tys., poprz. 192 tys.). Podczas europejskiej sesji (godz. 13:30) zaplanowano wystąpienie ma Isabel Schnabel (EBC, jastrzębia), a na koniec amerykańskiej (godz. 22:00) głos zabierze Christopher Waller (Fed, lekko jastrzębi, z prawem głosu).

Biuletyn ekonomiczny: Kolejny inflacyjny dzień - 1Biuletyn ekonomiczny: Kolejny inflacyjny dzień - 1

 

Słabe perspektywy amerykańskiego przemysłu

Odczyt przemysłowego indeksu ISM z USA był lekko poniżej oczekiwań rynkowych i marginalnie powyżej grudniowych danych (47,7 pkt, prog. 48 pkt, poprz. 47,4). Jedną z niewielu pozytywnych informacji przekazanych przez Instytut był wzrost składowej nowych zamówień (z 42,5 pkt do 47,0 pkt). Cały czas jednak pozostaje ona poniżej wartości 50 pkt oddzielającej wzrost o recesji. Do 49,1 pkt spadła z kolei składowa zatrudnienia, a komponent produkcji osunął się o 0,7 pkt do 47,3 pkt (trzeci z rzędu odczyt poniżej 50 pkt po trzydziestu miesiącach powyżej tej granicy). Największym negatywnym zaskoczeniem był jednak wzrost wskaźnika cenowego. Podniósł się on o 6,8 pkt do 51,3 pkt, wskazując wyższe ceny surowców.

Reklama

Dane ISM sugerują słabnącą koniunkturę w przemyśle przy jednocześnie rosnącej presji cenowej. Zwiększa to ryzyko twardego lądowania amerykańskiej gospodarki w kolejnych miesiącach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama