Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn Ekonomiczny: kolejny dzień drugorzędnych danych

|
selectedselectedselected
Biuletyn Ekonomiczny: kolejny dzień drugorzędnych danych  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowy kalendarz rozpoczyna się odczytem salda rachunku bieżącego za kwiecień dla strefy euro (poprz. +31 mld EUR). Po południu poznamy natomiast dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Według szacunków pozwolenia na budowę wyniosły w maju 1,42 mln, a rozpoczęte inwestycje 1,4 mln (oba odczyty SAAR).

Poza tym na godz. 17:45 zaplanowane jest wspólne wystąpienie wiceszefa Fed ds. nadzoru (M. Barr) oraz przewodniczącego nowojorskiego oddziału Fed (J. Williams). Potencjalnie komentarze z tego wydarzenia lub inne wypowiedzi ze strony przedstawicieli FOMC oraz EBC mogą mieć wpływ na FI i FX, aczkolwiek jego skala powinna być niewielka.

Biuletyn Ekonomiczny: kolejny dzień drugorzędnych danych  - 1Biuletyn Ekonomiczny: kolejny dzień drugorzędnych danych  - 1

 

 

Umiarkowany optymizm z rynku nieruchomości w USA

Reklama

Mimo zamknięcia rynków w Stanach Zjednoczonych, w poniedziałek poznaliśmy indeks NAHB dla amerykańskich nieruchomości. Wyraźnie poprawiły się nastroje w branży budowy domów jednorodzinnych. Wskaźnik za czerwiec osiągnął poziom 55 pkt (prog. 51, poprz. 50) i pierwszy raz od lipca ub. r. przekroczył wartość oddzielającą rozwój od regresu. Mimo trudności z finansowaniem nowych inwestycji i słabym popytem na kredyt, część branży dostosowuje się do nowych warunków, co popchnęło subindeks przyszłej sprzedaży do poziomu 60 pkt. Deweloperzy są również mniej chętni by obniżać ceny (obecnie ok. 25% to robi, w kwietniu było to 30%, a w listopadzie ub.r. 36%). Relatywnie dobry odczyt NAHB może przełożyć się pozytywnie na inne wskaźniki z rynku nieruchomości w kolejnych miesiącach. Jednocześnie może to być argument dla FOMC, że polityka pieniężna nie jest wystarczająco restrykcyjna.

Poza danymi z USA PBoC w nocy ogłosił delikatne łagodzenie polityki pieniężnej. Stopa rocznych pożyczek została obniżona o 10 pb. do 3,55%, a 5-letni benchmark (używany podstawowa stopa dla finansowania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) spadła również o 10 pb. do 4,30%. Biorąc pod uwagę dość słabą koniunkturę w chińskiej gospodarce i brak presji inflacyjnej, niewykluczone, że w najbliższych tygodniach pojawią się elementy fiskalne stymulujące koniunkturę. Chęć powrotu do szybszego rozwoju i pocovidowego otwarcia może również sugerować wczorajsze spotkanie prezydenta Xi z amerykańskim sekretarzem stanu A. Blinkenem.

Zobacz także: Czy największej gospodarce świata grozi bankructwo? Te dane zatrważają!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama