Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: dopełnienie obrazu polskiej gospodarki. III kwartał zaliczymy do udanych?

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: dopełnienie obrazu polskiej gospodarki. III kwartał zaliczymy do udanych? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zaplanowane na dzisiaj publikacje miesięcznych wskaźników koniunktury zarysują wystarczająco wyraźny obraz gospodarki w III kw. O 10:00 GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej. Spodziewamy się stabilizacji rocznej dynamiki (3,9%) na poziomie zbliżonym do poprzedniego miesiąca (3,5%). Rynkowe oczekiwania znajdują się nieco wyżej (mediana 5,9%), natomiast wciąż odczyt mieszczący się w tym przedziale będzie stanowił wsparcie dla oczekiwanego przez nas solidnego wyniku inwestycji w III kw. (+4,9% r/r).

 

 

O 14:00 z kolei NBP poda dane o krajowym sektorze bankowym. Widzimy wyhamowanie dynamiki podaży pieniądza M3 do 6,9%, co pokrywa się z rynkowymi oczekiwaniami. Uważamy jednak, że powoli należy wypatrywać sygnałów ożywienia akcji kredytowej wobec rozpoczętego niedawno cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez NBP oraz odbudowy realnych dochodów gosp. dom. (vide tutaj). Zwracamy uwagę na raportowaną przez NBP (tutaj) dotychczasową odporność popytu na nieruchomości na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Wejście w okres spodziewanej przez nas niedługo lepszej koniunktury powinno to zjawisko wzmocnić, odbudowując wolumen udzielonych kredytów mieszkaniowych.

Reklama

Zwrócimy także uwagę na dzisiejszą notyfikację fiskalną państw członkowskich UE z prognozami o wysokości deficytu na przyszły rok, w tym dla Polski. W tym temacie GUS poda także drugi komunikat o wysokości długu i deficytu sektora GG za 2022 rok oraz zostanie podany pierwszy odczyt powyższych za II kw. tego roku.

Poza tym w nadchodzących dniach z zagranicy napłyną wstępne odczyty PMI ze strefy euro (wtorek), poznamy niemiecki Ifo (środa), a w czwartek dowiemy się o decyzji EBC w sprawie stóp procentowych oraz o zmianie PKB za III kw. w USA. Tydzień zakończymy odczytem amerykańskiej inflacji PCE za wrzesień.

 

Paliwa podnoszą wynik sprzedaży detalicznej

Roczna dynamika sprzedaży detalicznej podniosła się do -0,3% z -2,7% w sierpniu. W ujęciu odsezonowanym oznacza to czwarty z rzędu wzrost, tym razem o 2,2% m/m, wyraźnie przybliżając się do lokalnych szczytów z poprzedniego roku oraz niwelując lukę wobec trendu sprzed pandemii do -8%.

 

Biuletyn ekonomiczny: dopełnienie obrazu polskiej gospodarki. III kwartał zaliczymy do udanych? - 1Biuletyn ekonomiczny: dopełnienie obrazu polskiej gospodarki. III kwartał zaliczymy do udanych? - 1

Reklama

 

Najmocniej do wyniku przyczyniły się sprzedaż paliw oraz samochodów. Widzimy w tym jednorazowy efekt rozpoczęcia już wtedy agresywnej polityki cenowej sektora naftowego. Spodziewamy się utrzymania tego efektu także w październiku. W przeciwnym kierunku natomiast oddziaływało pogorszenie wyników sprzedaży odzieży i obuwia, w czym upatrujemy efektu dosyć pogodnego września oraz mniejszej o jeden liczby dni roboczych w tym miesiącu. Są to czynniki jednorazowe, które nie powinny stanowić istotnej przeszkody w oczekiwanym przez nas dalszym ożywieniu konsumpcji. Ten scenariusz został w czwartek wsparty dobrymi danymi o realnym funduszu wynagrodzeń gosp. dom. (nasz komentarz tutaj).

O ile uważamy, że dodatni wynik spożycia prywatnego w III kw. jest jeszcze poza zasięgiem, tak spodziewamy się jego wyjścia nad kreskę w IV kw. i piątkowa publikacja GUS zwiększa prawdopodobieństwo tego wyniku.

 

Zobacz także: obstawiamy pauzę EBC – czy aby na pewno bank pozostawi stopy bez zmian?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama