Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: dane o inflacji i konferencja prezesa NBP w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: dane o inflacji i konferencja prezesa NBP w centrum uwagi | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kluczową publikacją dnia będzie dziś szybki szacunek inflacji GUS w grudniu o 10:00. Sądzimy, że roczna dynamika cen konsumenckich dalej pozostanie blisko ostatniego „płaskowyżu” na poziomie 17,4% wobec 17,5% w listopadzie.

Drugim najważniejszym wydarzeniem na krajowym podwórku będzie konferencja prasowa Adama Glapińskiego o 15:00. Prezes NBP wygłosi przemówienie i odpowie na pytania dziennikarzy. Uważamy, że najpewniej prezes będzie kontynuował linię z grudniowego wystąpienia wobec realizacji dotychczasowych prognoz i braku większych odchyleń od trendu spowolnienia koniunktury. Poza tym zostaną opublikowane także minutes RPP z grudniowego posiedzenia gremium, ale nie widzimy w nich potencjału do większego zaskoczenia wobec wystarczająco jasno wyłożonych do tej pory preferencji Rady.

Z kalendarza rynków bazowych warto zwrócić uwagę na już opublikowane dane o niemieckim bilansie handlowym za listopad. Wskazały one na zwiększenie nadwyżki wymiany handlowej z 6,9 do 10,8 mld euro. Było to spowodowane zmniejszeniem importu zarówno z krajów UE (- 5,8% m/m) jak i pozostałych krajów (-0,8% m/m). W dalszej części dnia pojawią się dane z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP oraz wnioski dla bezrobotnych). Z kalendarza dla ekonomistów rzucimy okiem także na publikację Census Bureau o amerykańskim handlu zagranicznym dobrami za listopad o 14:30.

Biuletyn ekonomiczny: dane o inflacji i konferencja prezesa NBP w centrum uwagi - 1Biuletyn ekonomiczny: dane o inflacji i konferencja prezesa NBP w centrum uwagi - 1

 

Status quo w krajowej polityce pieniężnej

Reklama

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami szerokiego rynku RPP postanowiła o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, tzn. 6,75% w przypadku stopy referencyjnej. To już czwarte posiedzenie od ostatniej podwyżki stóp o 25 pb. we wrześniu zeszłego roku. Opublikowany po posiedzeniu komunikat różni się kosmetycznymi szczegółami. Najistotniejszą zmianą wydaje się oczekiwanie Rady na przełożenie spadków dynamiki PPI na analogiczny ruch w przypadku cen konsumenckich (skądinąd słusznie). Gremium wciąż obserwuje spowolnienie koniunktury i pozostaje ono ważną zmienną decyzyjną wobec nadal podnoszącej się rocznej dynamiki CPI.

Przypominamy, że spodziewamy się pierwszych obniżek stóp w IV kw. tego roku. Sądzimy, ze tempo dezinflacji będzie na tyle znaczące (tzn. sprowadzi roczną dynamikę CPI poniżej 10,0%), że pozwoli to Radzie na zadziałanie z wyprzedzeniem wobec zbyt wysokich obecnie dla krajowej koniunktury stóp procentowych. Skutki tego odnotowujemy obecnie w ujemnych dynamikach akcji kredytowej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama