Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bilans płatniczy dalej na plusie. Indeks ZEW zaskoczył analityków

|
selectedselectedselected
Bilans płatniczy dalej na plusie. Indeks ZEW zaskoczył analityków | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od początku roku utrzymuje się nadwyżka na rachunku bieżącym w Polsce. Czerwiec przyniósł kontynuację tej tendencji, a skala nadwyżki była w tym okresie najwyższa od początku roku. W czerwcu wg wstępnych danych nadwyżka na rachunku bieżącym to 2,4 mld EUR wobec 1,5 mld EUR w maju.

W czerwcu utrzymała się solidna nadwyżka w saldzie obrotów towarowych, 1,0 mld EUR. Dynamika eksportu osłabiła się, do 1,7% r/r, a spadek importu zmniejszył się do 5,8% r/r. Wpływ na te tendencje miały przede wszystkim zmiany cen transakcyjnych. Import najsilniej obniżały paliwa, towary zaopatrzeniowe oraz dobra konsumpcyjne. W czerwcu dynamika przychodów w obszarze usług wzrosła (do 8,6% r/r), w przypadku rozchodów (do 11,7% r/r), a nadwyżka pozostaje solidna (blisko 4,1 mld EUR). Dane o bilansie płatniczym były lepsze od oczekiwań rynkowych.

Bilans płatniczy dalej na plusie  - 1Bilans płatniczy dalej na plusie  - 1

 

CPI zgodnie z odczytem flash

W poniedziałek GUS publikował finalne dane o lipcowej inflacji konsumenckiej. Wskaźnik CPI obniżył się z 11,5% r/r do 10,8% r/r, co zgadzało się ze wstępnym szacunkiem GUS. Obniżka inflacji dokonała się w największym stopniu za sprawą cen w transporcie, kurczących się o 8,5% r/r. W ujęciu m/m ceny spadły o 0,2%. W kierunku obniżki ogólnej inflacji najbardziej działały ceny żywności, ich spadek odjął 0,33 p.p. Dziś o 14:00 NBP opublikuje dane o inflacji bazowej.

Reklama

Bilans płatniczy dalej na plusie  - 2Bilans płatniczy dalej na plusie  - 2

 

Indeks ZEW nieco wyżej

Wczoraj publikowane były sierpniowe wskaźniki ZEW obrazujące ocenę profesjonalistów ze świata finansów dotyczące perspektyw gospodarczych m.in. w Niemczech. Nastroje gospodarcze dla Niemiec uległy nieznacznej poprawie, podczas gdy ocena bieżącej sytuacji gospodarczej znacznie się pogorszyła. Wobec tego spodziewana jest zatem tylko niewielka poprawa sytuacji gospodarczej w Niemczech w drugiej połowie roku.

Zobacz także: Inflacja w Wielkiej Brytanii – jest odczyt za lipiec 2023. Zobacz jak reaguje funt brytyjski

 

Bilans płatniczy dalej na plusie  - 3Bilans płatniczy dalej na plusie  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama