Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Barometr Ofert Pracy: na topie tania siła robocza

|
selectedselectedselected
Barometr Ofert Pracy: na topie tania siła robocza | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wartości wskaźnika:
Czerwiec 2023: 299,4 pkt.
Maj 2023: 299,9 pkt.
Czerwiec 2022: 389,8 pkt.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w czerwcu nie zmienił swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca.

W stosunku do czerwca ub. r. liczba wakatów zmalała o ponad 23%. Choć w skali roku wakatów ubyło w całym kraju sytuacja zarówno w przekroju szerokich grup, jak i poszczególnych kategorii ofert istotnie się różni. Obserwujemy zarówno zawody, dla których liczba wakatów osiąga nowe historyczne maksimum, jak kategorie, dla których w ciągu ostatniego roku liczba ofert pracy zmniejszyła się o połowę. Główną przyczyną spadków pozostaje wciąż pogarszający się stan koniunktury gospodarczej zarówno w kraju, jak i na świecie. Należy jednak zaznaczyć, iż napływające dane ze Stanów Zjednoczonych sygnalizują o niewielkim odbiciu na rynku wakatów. Sytuacja makroekonomiczna oraz ryzyko wynikające z niepełności, spowodowane napięciem geopolitycznym są nadal głównymi destymulantami wzrostu.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w maju pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,1%.

Barometr Ofert Pracy: na topie tania siła robocza - 1Barometr Ofert Pracy: na topie tania siła robocza - 1

Reklama

Na wykresie zaprezentowano dane wyrównane sezonowo (bez zmian sezonowych). Wartości oznaczają zmianę w pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca: ⤤ wzrost, ↔ brak zmian, ⤥ spadek (stopa bezrobocia podawana jest z miesięcznym opóźnieniem).

W czerwcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, więcej niż przed miesiącem, choć nieznacznie, ogłoszeń o zatrudnieniu było w czterech województwach. Były to regiony o relatywnie niskiej stopie bezrobocia: pomorskie, mazowieckie, śląskie oraz dolnośląskie. W woj. lubelskim liczba wakatów pozostała na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. W pozostałych województwach wystąpiły spadki, przy czym relatywnie największe wystąpiły w woj. opolskim, łódzkim oraz podkarpackim.

Wśród szerokich grup zawodowych w czerwcu wzrost liczby ofert pracy odnotowano dla zawodów usługowych. Choć w ostatnich kilku miesiącach obserwowano dodatnie saldo zmian ogłoszeń o zatrudnianiu, ogólne tendencje w usługach, za pominięciem kilku kategorii ofert pracy, pozostają spadkowe. Najlepsza sytuacja nadal występuje w zawodach o niskich kwalifikacjach, dla których od początku roku wakatów ustawicznie przybywa. Spośród przyczyn tego sukcesu wyróżniamy mniejszą niż w zawodach wymagających znacznych kwalifikacji presję płacową, co jest niezwykle istotne w dobie optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych na początku roku spadki koniunkturalne wyhamowały i od tamtej pory liczba ogłaszanych ofert pracy nie zmieniła się istotnie. Najbardziej wyraźnie skutki oddziaływania dekoniunktury nadal obserwowano w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. W czerwcu spadki te pogłębiły się. Wśród ich przyczyn wyróżniamy spadkową korektę po okresie wzrostu podczas odbudowy kowidowej, jak i presję płacową, która zwłaszcza w zawodach informatycznych jest ponadprzeciętna.

Kategorie ofert pracy dotyczące zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych obecnie możemy podzielić na dwie grupy: na te, które relatywnie dobrze radzą sobie z obecnym schłodzeniem gospodarki oraz te, które nie wytrzymały presji koniunkturalnej. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. zawody związane z marketingiem, bankowością, prawem oraz nieruchomościami. W tych kategoriach ofert notujemy wyhamowanie tendencji spadkowych lub nawet niewielki wzrost. W branży nieruchomości może wystąpić ożywienie ze względu na lipcowy start nowego rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, którego celem jest wsparcie młodych Polaków w nabyciu pierwszych nieruchomości. Pewne oczekiwania co do powrotu na ścieżkę wzrostów są związane ze stanowiskami pracy dla specjalistów z minimalnym doświadczeniem zawodowym, które są związane na ogół z mniejszą presję płacową niż w przypadku doświadczonych pracowników. W przypadku zawodów związanych z pracą biurową, finansami, obsługą klienta oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi notujemy, z wyjątkiem nieregularnych pojedynczych wzrostów w skali miesiąca, dalsze utrwalenie spadków koniunkturalnych.

Wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych największe spadki obserwujemy w zawodach o wysokich kwalifikacjach, w tym przede wszystkim w badaniach i rozwoju (R&D), handlu internetowym oraz informatyce. Redukcja w większym stopniu dotknęła programowanie, podczas gdy dla fachowców wykonujących czynności o charakterze administracyjnym skala spadków była wyraźnie mniejsza. Oprócz spadków w zawodach informatycznych notujemy też inne zmiany strukturalne w popycie na pracę. Chodzi o zmianę kadry w kierunku zatrudnienia „tańszych” pracowników z mniejszym doświadczeniem zawodowym lub osób o relatywnie dużej wiedzy i doświadczeniu, które potrafią generować zyski od razu po zatrudnieniu. W badaniach i rozwoju w 2023 r. w porównaniu do 2021 r. obserwujemy zarówno spadek odsetka ofert skierowanych do starszych specjalistów, jak i wzrost ogłoszeń skierowanych do praktykantów i młodszych specjalistów. Przeciwną tendencję notujemy w zawodach związanych z programowaniem, w których pracodawcy stawiają na bardzo doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. W handlu internetowym, który po zawodach związanych z R&D znalazł się na drugim miejscu pod względem wielkości spadków koniunkturalnych, pracodawcy stawiają na młodych i „tańszych” pracowników.

W usługach w zawodach związanych z transportem i magazynowaniem ładunków obserwowano tendencję spadkową, podczas gdy w branży hotelarsko-gastronomicznej oraz edukacyjnej notujemy ożywienie. Do spadków w logistyce i spedycji mógł się przyczynić zarówno spadek sprzedaży detalicznej, jak i wysokie ceny paliw. Do destymulant zaliczamy również presję płacową, która jest jedną z najwyższych w tym sektorze przedsiębiorstw. Optymistyczne tendencje pod względem zapotrzebowania na pracowników występują w branży edukacyjnej oraz turystycznej. Branża hotelarsko-gastronomiczna jest obecnie „na topie”. Drugi miesiąc z rzędu liczba ogłaszanych ofert pracy osiąga historyczne maksimum i to po wyłączeniu czynników sezonowych. W branży edukacyjnej po osiągnięciu szczytu w pierwszym kwartale ub. r., liczba wakatów oscyluje wokół stałego, ale wysokiego w relacji do poprzednich lat poziomu. W obydwu przypadkach do wzrostów mógł się przyczynić efekt napływu uchodźców, który wsparł branże zarówno relatywnie tanią siłą roboczą, jak i dodatkowym zapotrzebowaniem na oferowane usługi.

Zobacz także: Ten rynek nieruchomości tonie w kryzysie, a ceny najmu osiągają historyczne wartości - prawie 1 tys. USD za pokój

 

Reklama

Zegar rynku ofert pracy

Barometr Ofert Pracy: na topie tania siła robocza - 2Barometr Ofert Pracy: na topie tania siła robocza - 2

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie.
Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy. Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z czerwca
ukażą się 16 sierpnia 2023 roku (środa) o godz. 9.00.

 

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. Wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy. Zazwyczaj posiada właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian zatrudnienia i bezrobocia. Jednak równie ciekawą interpretację ma nietypowe zachowanie w stosunku do innych wskaźników rynku pracy. Może wtedy wskazywać na zmiany strukturalne, zachodzące na rynku pracy. Przykładem takich zmian były lata 2002 i 2009, kiedy Barometr wzrastał wraz ze wzrostem bezrobocia, wskazując na rosnące niedopasowanie kwalifikacji poszukujących zatrudnienia do potrzeb pracodawców, które przyczyniło się do utrzymywania się stopy bezrobocia na wysokim poziomie. Przeciwne tendencje – spadek Barometru wraz ze spadkiem stopy bezrobocia obserwujemy w 2022 r., co może być zwiastunem nadchodzącej recesji.

Reklama

Robert Pater i Herman Cherniaiev

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama