Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykańska inflacja szykuje podobną niespodziankę co dane z rynku pracy?

|
selectedselectedselected
Amerykańska inflacja szykuje podobną niespodziankę co dane z rynku pracy?  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwszą serią danych makroekonomicznych jakie poznaliśmy w zeszłym tygodniu były amerykańskie indeksy ISM. Badanie koniunktury dla przemysłu okazało się być powyżej oczekiwań (49 vs 47,7 pkt.). Odczyt był lepszy również w porównaniu do sierpnia (47,6 pkt.) - nawet pomimo spadku komponentu cen płaconych w ISM, odbiciu uległy indeks nowych zamówień oraz zatrudnienia. Nieco odwrotnie wypadł natomiast indeks ISM dla usług. Okazał się zgodny z oczekiwaniami (53,6 pkt. vs 54,5 pkt.), jednak niższy względem sierpnia (54,5 pkt.), za co odpowiadał głównie subindeks zatrudnienia.

 

 

Jeżeli chodzi o dane gospodarcze, to równie ważne były piątkowe odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym zaskakująco wzrosła do 336 tys. (względem 170 tys. oczekiwań i 187 tys. w sierpniu – ponadto odczyt sierpniowy zrewidowany został w górę w kierunku 227 tys.). Lekkiej obniżce uległa natomiast dynamika płacy godzinowej, z 4,3% do 4,2% r/r.

Reklama

 

RPP zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów BNP Paribas jak i prognozami konsensusu, gremium zdecydowało o obniżce stóp procentowych o 25 pkt. bazowych, co oznacza że obecnie stopa referencyjna wynosi 5,75%. Spodziewamy się, że w tym roku Rada jeszcze raz obniży stopy o 25 pb na posiedzeniu listopadzie oraz, że cykl luzowania będzie kontynuowany także na początku przyszłego roku jednak okno dla obniżek stóp procentowych w 2024 roku zamknie się pod koniec pierwszego kwartału, kiedy stopa referencyjna NBP wynosić będzie 5,00%. Rynek wycenia głębszą o około 100 pb skalę luzowania, choć także przeprowadzonego do połowy przyszłego roku.

 

Zobacz także: Polska druga na świecie! Dlaczego Narodowy Bank Polski skupuje złoto na potęgę?

 

 

Wypowiedzi prezesa Glapińskiego podczas konferencji po posiedzeniu RPP nie miały istotniejszego wpływu na rynek. Skupił się on na obronie dotychczasowych posunięć RPP i zasugerował podejście zależne od napływających danych. Dodał także, że sądzi iż inflacja będzie dalej spadał, a w takim przepadku kontynuacja kolejnych obniżek będzie zasadna.

Reklama

 

W bieżącym tygodniu opublikowane zostaną wrześniowe dane o inflacji w USA. Konsensus rynkowy zakłada, że w Stanach Zjednoczonych dynamika cen konsumpcyjnych zwolniła w ubiegłym miesiącu do 3,6% r/r z 3,7% r/r w sierpniu. Jednocześnie rynek przewiduje, że inflacja bazowa (z wyłączeniem energii, paliw i żywności) obniżyła się do 4,1% r/r z 4,3% r/r Według ekonomistów BNP Paribas presja cenowa w głównych gospodarkach świata w kolejnych kwartałach będzie słabła, a inflacja CPI zbliży się do wynoszących 2% celów Fedu i EBC pod koniec przyszłego roku. Również w Polsce poznamy finalny szacunek inflacji CPI we wrześniu. Sądzimy, że potwierdzone zostaną wstępne dane, które wskazały, iż tempo wzrostu cen konsumpcyjnych spadło do 8,2% r/r z 10,1% r/r w sierpniu. Za spadkiem dynamiki cen w poprzednim miesiącu stał szereg czynników w tym niższe ceny żywności, tańsze paliwa, a także uwzględnienie w danych zwiększonych limitów zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych na ubiegłorocznym poziomie taryfach. Dodatkowo spodziewamy się, że na wrześniowe dane o cenach wpłynęło wprowadzenie od 1 września programu darmowych leków dla osób poniżej 18 ego i powyżej 65 ego roku życia.

 

Amerykańska inflacja szykuje podobną niespodziankę co dane z rynku pracy?  - 1Amerykańska inflacja szykuje podobną niespodziankę co dane z rynku pracy?  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama