Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji

|
selectedselectedselected
A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzedni tydzień zamknęliśmy z mocnym przytupem w postaci niższej od oczekiwanej krajowej inflacji we wrześniu. Tak jak można było się spodziewać, czynnik ten miał spory wpływ na zachowaniu różnej klasy aktywów. Swoje przemyślenia w kwestii inflacji prezentujemy w poniższym tekście. Poza tym załączamy zestaw październikowych prognoz wraz z ekonomicznym rozkładem jazdy na nowy tydzień.

 

 

Kalendarz najważniejszych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek, 2.10.2023

W Polsce skupiamy się na przemysłowym indeksie PMI, który zgodnie z oczekiwaniami odbił do 43,9 wobec 43,1. W dalszym ciągu znajdujemy się głęboko w recesyjnym środowisku. Podobne indeksy zostaną opublikowane z innych gospodarek europejskich. W przypadku całej strefy euro oraz USA będą to naturalnie finalne wartości. 

Reklama

Zza Atlantyku poznamy także przemysłowy ISM, gdzie oczekiwana jest stabilizacja w porównaniu z sierpniowymi danymi. Poza tym czekają nas wystąpienia członków Fed: Powell, Harker oraz Barr.

 

Wtorek, 3.10.2023

Wtorek rozpoczniemy wcześniej rano decyzją ws. stóp procentowych z dalekiej Australii. Konsensus oczekuje utrzymania głównej stopy na poziomie 4,1%. 

W godzinach popołudniowych warto jeszcze rzucić okiem na sierpniowe dane o wakatach z amerykańskiej gospodarki. Tym razem spodziewany jest symboliczny wzrost w stosunku do lipca. Pamiętajmy jednak, że w ostatnim czasie dane te zaskakiwały niższymi wartościami. 

 

Środa, 4.10.2023

Najważniejszym punktem dnia będzie rzecz jasna decyzja ws. stóp procentowych w Polsce. Konsensus optuje za obniżką o 25pb, my obstawiamy śmielszy ruch w skali 50pb. Swoją prognozę podpieramy większym spadkiem inflacji w porównaniu z konsensusem rynkowym we wrześniu oraz relatywnie stabilną sytuacją złotego. Zgodnie z wypowiedziami, kurs złotego jest istotny dla RPP w kontekście podejmowania decyzji o dalszych obniżkach stóp. Poza tym trzeba brać pod uwagę, że rynkowa wycena plasuje się gdzieś w pobliżu 50pb (bliżej do 50pb niż 25pb), tym samym zaskoczenie nie powinno być tak wysokie jak miesiąc temu. 

Reklama

Poza tym w kalendarzu czeka nas decyzja o stopach z Nowej Zelandii (konsensus zakłada utrzymanie głównej stopy bez zmian), a przed południem seria usługowych wskaźników PMI. Wystąpienie będzie też miała prezes EBC Lagarde. 

Po południu poznamy z kolei raport ADP o zatrudnienia w USA, finalny PMI dla usług oraz usługowy ISM. W przypadku tego ostatniego, mediana oczekiwań ankietowanych ekonomistów wskazuje na spadek względem sierpnia. Na koniec dnia głos zabierze również członek Fed Goolsbee.

 

Czwartek, 5.10.2023

O poranku poznamy dane o niemieckim handlu zagranicznym za sierpień oraz produkcję przemysłową z Francji oraz Hiszpanii (za ten sam okres). Wczesnym popołudniem spłynie decyzja ws. stóp procentowych z Rumunii, gdzie nie jest oczekiwana zmiana kosztu pieniądza. 

Z USA z kolei poznamy tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz dane o handlu zagranicznym za sierpień. Dzień zakończymy wystąpieniem członka Fed Barr'ego.

 

Piątek, 6.10.2023

Reklama

Nad ranem Niemcy opublikują sierpniowe zamówienia w przemyśle, gdzie po bardzo słabym lipcu oczekiwane jest odbicie. Przed południem czekają nas również węgierska produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna z Czech i Włoch (wszystko za sierpień). Z kolei czeski bank centralny opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. Taki sam dokument opublikuje także NBP.

Popołudnie zostanie już zdominowane przez amerykański rynek pracy, skąd napłyną dane za wrzesień. Konsensus wskazuje na wzrost zatrudnienia o 165 tys. oraz lekkiego spadku stopy bezrobocia. Z inflacyjnego punktu widzenia istotna będzie również dynamika płac. Podobne dane poznamy także z Kanady. Tydzień zakończymy wypowiedzią przedstawiciela Fed Wallera. 

 

Inflacja jednocyfrowa 8,2%

Koszyk inflacyjny potaniał we wrześniu o 0,4%. W konsekwencji inflacja spadła z 10,1% w sierpniu do 8,2% we wrześniu. Październik poprawi spadki w okolice 7%. 6% lub mniej na koniec roku? No raczej nie. Uważamy, że dalsze spadki inflacji będą utrudnione.

 

Prognozy krótkoterminowe - październik 2023

Lato dobiegło końca, niemniej temperatura ekonomiczna w polskiej gospodarce pozostaje niezwykle wysoka. Głównym tego powodem nie są jednak dane ze sfery realnej, które pozostają dość słabe (nie wróży to raptownego odbicia aktywności gospodarczej w trzecim kwartale), ale to, co dzieje się w polityce pieniężnej. We wrześniu NBP zaskoczył rynek, obniżając stopy procentowe aż o 75pb. W październiku oczekujemy kolejnego ruchu w dół, tym razem o 50pb.

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Nadwyżka na rachunku bieżącym po II kw. 2023 roku wyniosła 1.181 mln euro vs nadwyżki 5.089 mln euro po I kw. 2023 r., po korekcie z 5.476 mln. 

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w II kw. 2023 r. do 370.964 mln euro z 354.181 mln euro w I kw. 2023 r., po korekcie z 352.334 mln euro.

Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski netto na koniec II kw. 2023 r. wyniosła minus 236.547 mln euro wobec minus 217.740 mln euro na koniec I kw. 2023 r., po korekcie - podał Narodowy Bank Polski. (PAP)

 

A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 1A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 1

 

  • Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego planuje przeprowadzić w IV kw. 2023 r. pięć przetargów sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w dniach: 5 i 18 października, 9 i 22 listopada oraz 7 grudnia - podał bank w komunikacie.
Reklama

W IV kw. 2023 r. Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzać trzy-cztery przetargi sprzedaży obligacji z łączną podażą na poziomie 25-35 mld zł - podał resort finansów w komunikacie. W IV kw. możliwe jest przeprowadzenie jednego-dwóch przetargów zamiany. Możliwe są też emisje publiczne obligacji na rynkach zagranicznych. 
MF planuje w październiku dwa przetargi sprzedaży obligacji: w dn. 10 i 23 X, z łączną podażą na poziomie 9-20 mld zł. (PAP)

  • USA: Kongres ostatecznie doszedł do porozumienia w kontekście zapewnienia finansowania rządu przed kolejne 45 dni (tymczasowe, bardzo często praktykowane rozwiązanie). Gospodarka uniknie dzięki temu skutków potencjalnego paraliżu funkcjonowania agencji rządowych, o których to skutkach pisaliśmy swego czasu w poniższym wątku. 

 

 

  • Strefa euro: Wrześniowa inflacja obniżyła się do 4,3% r/r wobec 5,2% r/r odnotowanych w sierpniu, zgodnie z wstępnymi danymi Eurostatu. Konsensus zakładał wartość 4,5% r/r, możemy więc mówić o pozytywnej niespodziance. Dane z poprzedniego miesiąca oznaczają najniższą inflację od października 2021. Tak znaczący spadek wynikał w dużej mierze z silnego spadku w Niemczech (efekty bazowe). Dzięki temu obniżeniu uległa również inflacja bazowa, która spadła do 4,5% r/r z 5,3% r/r.

 

A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 2A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 2

 

  • Chiny: W trakcie weekendu poznaliśmy całą serię danych o PMI (Chiny mają wolne przez cały bieżący tydzień). Dane rządowe pokazały poprawę zarówno w przemyśle jak i usługach. Dzięki temu obydwa indeksy znalazły się już powyżej 50 punktów. W przypadku prywatnych danych Caixin nastąpiło pogorszenie w obydwu sektorach, choć wciąż znajdujemy się jeszcze powyżej poziomu neutralnego. Co z tego wynika? Biorąc pod uwagę, jakie przedsiębiorstwa ankietowane są przed obydwoma badaniami, można podejrzewać, że poprawa sentymentu sterowana była w dużym stopniu przez duże przedsiębiorstwa państwowe. O przełomie mówić raczej jeszcze nie powinniśmy, niemniej faktycznie możemy być już blisko minimum pod względem aktywności gospodarczej, skąd można cierpliwie wypatrywać poprawy.
Reklama

 

A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 3A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 3

A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 4A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 4

A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 5A co po krajowej inflacji? Nowy miesiąc, nowe dane i jeszcze więcej emocji - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama