Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wojna w Ukrainie szybko się nie skończy - rynki zaczynają się przyzwyczajać. Podsumowanie tygodnia

|
selectedselectedselected
Wojna w Ukrainie szybko się nie skończy - rynki zaczynają się przyzwyczajać. Podsumowanie tygodnia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek przyzwyczaja się do tego, że wojna w Ukrainie prawdopodobnie potrwa długo. Konflikt staje się coraz bardziej brutalny, a negocjacje pokojowe nie rozpalają już emocji na rynkach. Świat finansów próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości i idzie mu to całkiem dobrze. W minionym tygodniu przede wszystkim uwaga była skoncentrowana na bankierów centralnych z USA. Potwierdzały one jednak jedno - momentum amerykańskiej gospodarki jest mocne (i faktycznie to potwierdzają dane, chociaż ważny test będzie w tym tygodniu), a podwyżki stóp w tym momencie nie powinny jej zaszkodzić. Na takim też stanowisku stoi Fed, a publiczne wypowiedzi członków FOMC składają się na jeszcze bardziej jastrzębi wydźwięk.

Zaczęło się od poniedziałkowej wypowiedzi J. Powella o gotowości na mocniejsze podwyżki stóp. Następnie kolejni członkowie FOMC, także z bardziej gołębiego obozu, potwierdzali te słowa w różny sposób. Ale z drugiej strony dla inwestorów oczywiste jest, że Fed nie będzie chciał zdusić wzrostu gospodarczego. USA jest też na dużo lepszej pozycji niż europejskie gospodarki. Efektem tego jest płynący do amerykańskich spółek kapitał. S&P500 wzrósł o 1,3%, a NASDAQ o 2%. Był to dalszy ciąg preferencji technologii i spółek wzrostowych. Z kolei w Europie największe parkiety niemiecki i francuski odnotowały spadki o 0,5% i 0,25%.

 

Na tym tle nieźle prezentowała się warszawska giełda

WIG wzrósł o 0,83%, ale nie oddaje to całej szerokości rynku. Słabsze były duże spółki – WIG20 wzrósł tylko o 0,33%, obciążony spadkami sektora bankowego, który to dużo waży w indeksie. Natomiast dobrze wyglądały spółki surowcowe, na czele z JSW (+7,7%), przy czym nowa strategia spółki została określona jako ambitna i być może mało realna, a ceny węgla koksowego zaczynają spadać, tak więc karta może się odwrócić. Dobry tydzień odnotował handel detaliczny – przede wszystkim na uwagę zasługuje wzrost o ponad 7% ceny akcji Dino, czemu pomogły dalsze fiskalne stymulacje (tym razem zapowiedź obniżki podatku PIT z 17 na 12%), ale też nieźle zachowały się CCC i LPP. Natomiast wzrosty o prawie 2% były udziałem małych i średnich spółek, w grupie których znalazły się zarówno te zyskujące na hossie cenowej na rynku stali i aluminium, zyskujące dzięki impulsom fiskalnym czy odrabiające straty kursowe wywołane wybuchem wojny.

 

W tym tygodniu danych makro będzie całkiem sporo,

Reklama

a część z nich ma na tyle duży kaliber, że mogą być istotne dla rynku nawet w obliczu tematu nr jeden, jakim pozostaje wojna w Ukrainie. Przede wszystkim będą to piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy – stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w marcu, wspierane przez indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. Poza tym tego dnia opublikowana też będzie seria przemysłowych indeksów PMI dla krajów europejskich, w tym Polski. Z punktu widzenia polityki EBC, ważnym odczytem będzie też szacunek inflacji konsumenckiej ze strefy euro za marzec.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama
Reklama