Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WIG20 w równowadze. Na więcej nie pozwolił rynek walutowy z dolarem (USD) na czele

|
selectedselectedselected
WIG20 w równowadze. Na więcej nie pozwolił rynek walutowy z dolarem (USD) na czele | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowe notowania na rynku warszawskim przyniosły kolejną sesję pozbawioną większych emocji. Zmienność była niska, a aktywność adekwatna do dynamiki handlu. Po sesji w sumie sennego dryfu WIG20 spadł o 0,32 procent przy 866 mln złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG stracił 0,17 procent przy 1,02 mld złotych obrotu. Oddech rynku wpisuje się w wynik dnia i w WIG20 wzrosty zanotowało 6 spółek przy 14 przecenionych.


 

Sprzedaj kryptowaluty szybko 
Sprzedaj kryptowaluty


 

Na całym rynku zwyżkowało 35 procent walorów przy 50 procent przecenionych i 15 procent bez zmiany. Z obowiązku należy jednak odnotować, iż przeciwko bykom grał dziś rynek walutowy, na którym osłabienie euro do dolara położyło się cieniem na kondycji złotego do dolara. Wspólna waluta osłabiła się w kontekście sygnałów z Europejskiego Banku Centralnego, iż pierwsze obniżki ceny kredytu mogą pojawić się w czerwcu, co rynek przyjął jako możliwość redukcji stóp procentowych już w kwietniu. W połączeniu z ryzykiem odsunięcia się przez Fed z pierwszą obniżką z marca na maj, buduje to przestrzeń do dalszego umocnienia USD wobec PLN i niesie ryzyko dla GPW, z akcentem na WIG20.

Reklama

 

Zobacz także: Rynek nie wierzy C. Lagarde... Akcje Kruk, Allegro i LPP sprowadziły WIG20 znów na południe

 

 

Dziś obyło się jednak bez fajerwerków i WIG20 skorygował wczorajszy optymizm wyzwolony właśnie umocnieniem złotego do dolara. Pod względem technicznym rozdanie czwartkowe było kolejnym w serii, które nie przyniosło przełomu. WIG20 pozostał zawieszony w konsolidacji w rejonie 2200 pkt. i bez odpowiedzi na przełamanie linii już właściwie miesięcznego trendu spadkowego, który prowadzi korektę od szczytu hossy w rejonie 2380 pkt.

 

Argumentami byków w tym układzie pozostaje lokalne wyprzedanie rynku i fakt, iż spadek indeksu WIG20 od szczytu hossy przekroczył 9 procent wartości indeksu. Podaż ma po swojej stronie brak poważniejszego odbicia mimo zachęt technicznych do wyczerpania korekty. Co gorsze, konsolidacja zaczyna przybierać kształt flagi, która po fali spadkowej jest układem kontynuacyjnym. W praktyce stale obecne pozostaje ryzyko, iż 2200 pkt. jest tylko przystankiem na ścieżce prowadzącej w rejon wsparć w strefie 2130-2100 pkt. Równowaga w rejonie 2200 pkt. wymusza strategię, którą jest czekanie na kolejny ruch rynku i policzenie się stron w nowym układzie po zakończeniu konsolidacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama