Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Widoczne spowolnienie ożywienia, inflacja powyżej celów banków centralnych - czy można już mówić o początku stagflacji?

|
selectedselectedselected
Widoczne spowolnienie ożywienia, inflacja powyżej celów banków centralnych - czy można już mówić o początku stagflacji?| FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji, widoczne zaczynają być symptomy spowolnionego ożywienia. Aktywność gospodarcza w dalszym ciągu pozostaje poniżej ten sprzed pandemii, jednocześnie inflacja utrzymuje się powyżej celów banków centralnych. Czy to początek stagflacji?

W USA inflacja wynosi obecnie 5,4 proc., a amerykański FED – póki co – nie podejmuje zdecydowanych kroków w walce ze wzrostem cen. Powodem, dla którego działanie FED jest właśnie takie, mogą być słabe odczyty. FED, podobnie jak wiele innych banków centralnych, stoi obecnie przed trudnym wyborem: walczyć z inflacją i działać spowalniająco na gospodarkę czy ożywiać gospodarkę, a co za tym idzie – wspierać inflację? W tej sytuacji niezdecydowanie amerykańskich bankierów centralnych wydaje się być bardziej zrozumiała, co nie znaczy, że dobra (podobnie jak każda z możliwych opcji).

Przyczyn potencjalnej stagflacji, zarówno w USA, jak i w wielu innych gospodarkach (w tym także polskiej), należałoby doszukiwać się w sytuacji pandemicznej. COVID-19 i zamknięcia gospodarek w 2020 roku stanowiły cios w podaż – zamykane fabryki, przerwane łańcuchy dostaw, ograniczenie wydobycia surowców. Nawet w momencie, gdy sytuacja pandemiczna zaczęła się normować, a popyt gwałtownie rosnąć, strona podażowa w dalszym ciągu jest ograniczona – chociażby z uwagi na przeciążone porty, rosnące koszty frachtu oraz energii elektrycznej.

O ile w normalnych okolicznościach, za rosnącymi cenami idzie wzrost wynagrodzeń, o tyle w czasie stagflacji, gdy ożywienie gospodarcze zostaje ograniczone, wzrosty wynagrodzeń nie nadążą za inflacją, a dodatkowo następuje wzrost bezrobocia. Jest to najgorszy możliwy scenariusz, który w latach 70. doprowadził w USA do kryzysu finansowego.

W Wielkiej Brytanii i strefie euro prognozy na odczyty CPI w czwartym kwartale wskazują powyżej 3 proc. W Polsce inflacja we wrześniu wyniosła 5,9 proc. Według prognoz analityków, już wkrótce przekroczyć może ona 6 proc., a według ING, nawet 7 proc. Przy czym NBP dokonał już zmiany stóp procentowych, podnosząc główną stopę z 0,1 do 0,5 proc.

Kryzys Evergrande

Reklama

W sobotę minął 30-dniowy okres karencji, który rozpoczął się po tym, jak Evergrande nie wypłaciło 83,5 mln USD zaległych odsetek zagranicznym inwestorom. W momencie, gdyby chiński gigant nie wywiązał się do tego dnia ze zobowiązań, firma zostałaby uznana za niewypłacalną. Nieoczekiwanie, w czwartek Evergrande dokonał płatności.

Jednak to nie koniec kłopotów chińskiego dewelopera. W tym tygodniu przypada termin spłaty odsetek na kwotę 45 mln USD, zaś w pierwszej połowie listopada jeszcze 150 mln USD.

Spółka stara się pozyskać pieniądze poprzez sprzedaż swoich aktywów, jednak odbywa się to z różnym rezultatem. W ostatnim czasie firma Yuexiu Property wycofała swoją ofertę nabycia 26-piętrowego wieżowca w centrum Hongkongu. Zawieszone zostały także negocjacje dotyczące przejęcia spółki-córki Evergrande – Evergrande Services – przez konkurencyjną firme Hopson Development.

Bezpieczna przystań

W obliczu powyższych problemów, złoto i srebro zyskiwały w ostatnich dniach, zarówno w dolarze amerykańskim, jak i w polskim złotym. Na szczególną uwagę zasługuje srebro, które niemal pod początku października znajduje się w trendzie wzrostowym, zyskując prawdopodobnie dzięki niezdecydowaniu FED, jak i ogólnym problemom surowcowym. W odróżnieniu od złota, srebro odgrywa dużo większą rolę w przemyśle.

Cena złota porusza się obecnie w kierunku przeciwnym do marcowego dołka, który zdaje się być zakończeniem ubiegłorocznej korekty. Złoto nie drożeje gwałtownie, co wiąże się z utrzymującą się niepewnością oraz trwającą w najlepsze hossą na Wall Street.

W październiku również Bitcoin powrócił do wzrostów, co z pewnością przekierowuje część kapitału ze złota. W obecnej sytuacji rosnącym zainteresowaniem cieszą się również inwestycje w sztukę. Rok 2021 przyniósł już 2,7 mld dolarów obrotu na całym świecie, z czego 60 proc. w Nowym Jorku i Hongkongu. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, właścicieli zmieniło ponad 102 000 współczesnych dzieł sztuki. Na polskim rynku sztuki w III kwartale 2021 roku sprzedaż aukcyjna była o 131 proc. wyższa niż rok temu i wyniosła 65,6 mln złotych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Tematy

ożywienie gospodarcze wiadomościInformacje cele inflacyjne banków centralnych oczekiwania inflacyjne skrzywienie inflacyjne podwyżki inflacyjne złudzenie inflacyjne inflacyjne finansowanie deficytu budżetowego procesy inflacyjne inflacyjne dla policji cele inflacyjne powinny być ogłaszane na okresy oddechy inflacyjne kryzysy inflacyjne na świecie kryterium inflacyjne z maastricht procesy inflacyjne w polsce 1919-1923 zakłócenia inflacyjne inflacyjne i nieinflacyjne finansowanie deficytów budżetowych cele inflacyjne inflacyjne finansowanie procesy inflacyjne w polsce receptory inflacyjne i deflacyjne oczekiwania inflacyjne jako kanał transmisji zagrozenie inflacyjne jak można mierzyć oczekiwania inflacyjne różnice inflacyjne między krajami są efektem procesy inflacyjne i deflacyjne w gospodarce – przyczyny i konsekwencje cele inflacyjne nbp slumpflacja a stagflacja stagflacja a slumpflacja stagnacja a stagflacja inflacja stagflacja stagflacja to zjawisko polegające na stagflacja lata 70 stagflacja skutki stagflacja makroekonomia stagflacja wykres stagflacja synonim stagflacja a polityka fiskalna stagflacja przyczyny stagflacja gospodarcza krzywa philipsa stagflacja stagflacja jakie są przyczyny stagflacja kiedy stagflacja ekonomia stagflacja wiki podstawy ekonomii stagflacja stagflacja polska co to jest stagflacja stagflacja co to jest stagflacja przyklady stagflacja model ad-as stagflacja to stagflacja w polsce stagflacja w japonii stagflacja pdf opec stagflacja stagflacja występuje w warunkach stagflacja definicja stagflacja zwalczanie stagflacja co to krzywa philipsa a stagflacja stagflacja i slumpflacja deflacja a stagflacja stagflacja slumpflacja inflacja deflacja stagflacja stagflacji przyczyny stagflacji przyczyny i skutki stagflacji przeciwieństwo stagflacji przyklad stagflacji sposoby zwalczania stagflacji stopa stagflacji pojęcie stagflacji zwalczanie stagflacji zjawisko stagflacji ożywienie gospodarcze i kryzys ożywienie społeczno-gospodarcze w dobie oświecenia co to jest ożywienie gospodarcze kryzys i ożywienie gospodarcze okresowe ożywienie gospodarcze krzyzowka ożywienie gospodarcze synonim
Reklama
Reklama