Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe. Aktualizacja prognoz finansowych dla spółki IMC

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe. Aktualizacja prognoz finansowych dla spółki IMC | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W niniejszym raporcie zmieniamy nasze prognozy finansowe dla IMC głównie ze względu na gorszy od oczekiwanego zaraportowany wynik finansowy w 2Q22. Tak jak kilkukrotnie wspominaliśmy, wynik finansowy w 2022 r. a zwłaszcza w 2Q22 ma charakter rachunkowy i w warunkach ograniczonego eksportu będzie składał się w większości z zysku na przeszacowaniu aktywów biologicznych. Ten z kolei opiera się na cenach zbóż z dyskontem wobec cen rynkowych, odzwierciedlających problemy ukraińskiego eksportu morskiego.

W związku z naszymi założeniami dotyczącymi niskiej sprzedaży wolumenowej w 2022 i dużo wyższej skumulowanej sprzedaży w 2023 r., gorsze obecne warunki cenowe i niższy zysk na przeszacowaniu nie ma większego znaczenia dla końcowej wyceny akcji spółki IMC (oprócz efektu wartości pieniądza w czasie, który w środowisku wysokich stóp procentowych i premii za ryzyko mocno zniekształca zdyskontowane przepływy pieniężne). Po wypchnięciu Rosjan z Kijowa i regionu Połtawy, Sum, Czernichowa i Charkowa kluczowym problemem ukraińskich spółek rolniczych pozostawały ograniczenia w eksporcie. 22 lipca 2022 Rosja, Ukraina i Turcja podpisały porozumienia stambulskie, które gwarantują bezpieczny, morski transport zbóż z portów w Odessie, Czarnomorsku i Jużnym. Porozumienie miało na celu zmniejszyć presję na ceny zbóż i zapobiec fali głodu, która mogłaby dotknąć biedniejsze państwa świata, zależne od importu żywności.

 

Według zapisów umowy, w Stambule powstała czterostronna (Ukraina, Rosja, Turcja, ONZ) komisja, której zadaniem jest inspekcja statków pod kątem potencjalnego dostarczania broni na Ukrainę. Porozumienie zostało zatwierdzone na okres 120 dni (do połowy listopada) z możliwością jego przedłużenia przez strony umowy. We wrześniu Władimir Putin zapowiedział dalsze rozmowy z Turcją na temat zmiany kształtu porozumienia. Stwierdził, że do krajów rozwijających się, trafiły tylko 2 z 87 statków, które w większości płyną do Europy, wbrew założeniom porozumienia. Według wypowiedzi medialnych, prezydent Turcji Recep Erdoğan zgadza się tą diagnozą. Ciekawym rozwiązaniem, które mogłoby odwieść Rosję od zmiany warunków porozumienia a jednocześnie zagwarantować większe bezpieczeństwo korytarza morskiego wykorzystywanego do eksportu zbóż jest ostatnia propozycja ONZ, która stara się przywrócić eksport amoniaku przez port w Odessie.

 

Reklama

Po wybuchu wojny rurociąg, którym Rosja przesyłała amoniak przez terytorium Ukrainy do portu w Odessie został zamknięty (-2.5mtpa). Transport tą samą drogą towarów, które produkują obie strony konfliktu mógłby prowadzić do poprawy bezpieczeństwa i tym samym spadku kosztów ubezpieczeń i transportu. Po otwarciu portów pod koniec lipca 2022 eksport produkcji rolniczej wzrósł do 4.5mn ton w sierpniu z 2.7mn ton w lipcu. Według Mykoli Solskiego, Ministra Rolnictwa, eksport produkcji rolniczej może wzrosnąć do 6-6.5mn ton w październiku. Reuters pisze, że ten cel może wymagać zakontraktowania większych statków, co może być ambitnym zadaniem, biorąc pod uwagę że nie wszyscy armatorzy chcą pływać w regionie prowadzonych działań wojennych. Mimo tego, że istnieją na rynku polisy dla statków operujących w tamtym regionie, właściciele statków nie chcą wystawiać na ryzyko zarówno załóg jak i samych statków.

 

Dodatkowym problemem z punktu widzenia spółek, które w odróżnieniu od małych rolników mają możliwość magazynowania zbiorów, są warunki na jakich globalni traderzy chcą kupować ukraińskie zboże. Według doniesień prasowych, dyskonto oferowane Ukraińskim spółkom rolniczym jeszcze kilka tygodni temu było zbyt wysokie aby myśleć o zwiększeniu skali eksportu.

 

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama