Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Votum: kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego

|
selectedselectedselected
Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu kwietniu i maju 2023 roku  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek 15 maja Votum opublikował miesięczne dane dotyczące segmentu dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych (odnośnik) za kwiecień (liczba wyroków oraz liczba pozyskanych umów) i maj (planowana liczba posiedzeń sądowych).

Wyroki w segmencie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach walutowych kredytów hipotecznych. Liczba wyroków, która zapadła w kwietniu w sądach obu instancji wyniosła 1 088 wyroków. W sądach pierwszej instancji liczba wyroków wyniosła 861 (z czego 93% stanowiły wyroki ustanawiające nieważność umów, a zaledwie 4% wyroków to oddalenia powództwa w całości). W sądach drugiej instancji zapadło łącznie 227 wyroków (z czego 89% wyroków zasądzało nieważność umowy). Kwiecień był miesiącem, gdzie łączna ilość wyroków spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca (-13% zmiana wobec marca), co prawdopodobnie było podyktowane mniejszą ilością dni roboczych (okres świąteczny) w kwietniu.

Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu kwietniu i maju 2023 roku  - 1Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu kwietniu i maju 2023 roku  - 1

 

Liczba posiedzeń sądowych w sprawach o dochodzenie roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. W maju Votum ma zaplanowane 2 465 posiedzeń sądowych w sprawach dotyczących klauzul abuzywnych, co jest zbliżoną liczbą w porównaniu do kwietnia (- 3% spadek). Obserwujemy utrzymywanie wysokiego poziomu liczby posiedzeń. Zarząd Votum wskazuje w komentarzu prasowym, że ze względu na uchwałę Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2023 r. dotyczącą składu orzekającego sądu odwoławczego, która wpłynęła na organizację pracy sądów, następuje uzupełnianie składów sędziowskich z 1 sędziego do 3 sędziów. Odroczone lub odwołane terminy rozpraw, w związku z podjętą uchwałą, są rozpoznawane w pierwszej kolejności. W perspektywie długofalowej Votum nie spodziewa się istotnego spowolnienia czasu trwania postępowań drugoinstancyjnych.

Reklama

Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu kwietniu i maju 2023 roku  - 2Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu kwietniu i maju 2023 roku  - 2

 

Nowi klienci w segmencie dochodzenia roszczeń abuzywnych od umów walutowych kredytów hipotecznych. W kwietniu liczba nowo zawartych kontraktów wyniosła 1 042, co jest daje aż 37% poprawę rok-do-roku. Skumulowana ilość podpisanych umów w roku bieżącym (styczeń – kwiecień) wyniosła 4 464, co stanowi 36% wzrost rok-do-roku. Pokazuje to, że zainteresowanie klientów jest wyraźnie wyższe w tym roku. Zarząd Votum w komentarzu prasowym wskazuje, że sprzedaż jest zgodna z oczekiwaniami. Dodatkowo, zaplanowana na 15 czerwca 2023 r. publikacja wyroku TSUE może stać się dodatkowym bodźcem do działania dla kolejnych niezdecydowanych dotąd kredytobiorców frankowych.

Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu kwietniu i maju 2023 roku  - 3Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu kwietniu i maju 2023 roku  - 3

 

 

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama