Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

VIGO Photonics: Przełomowe kontrakty na razie poza zasięgiem wzroku. Wyniki finansowe oraz prognozy dla spółki

|
selectedselectedselected
VIGO Photonics: Przełomowe kontrakty na razie poza zasięgiem wzroku. Wyniki finansowe oraz prognozy dla spółki  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po istotnym spadku kursu w 2H22, obecnie akcje wróciły na poprzednie poziomy, realizując wzrost o 25% YTD. Było to efektem faktu, iż ryzyko dostępności komponentów które pierwotnie wywołało spadki, okazało się relatywnie niewielkie (obecnie do 5% sprzedaży w 2023E). Co więcej, spółka ogłosiła jednorazowe podwyżki cenników o efektywnie 20%. Niemniej, pomimo oczekiwań silnego wzrostu r/r oraz uwzględnienia podwyżek w naszych prognozach szacujemy wyniki VIGO za 2023E na poziomie PLN 96.0m przychodów (+43% r/r, -5% vs. poprzednio) oraz PLN 22.5m znorm. zysku netto (vs. PLN 7.2m w 2022E, -31% vs. poprzednio; marża 23% vs. 11% w 2022E).

Nasze nowe prognozy są 4% poniżej celu przychodowego spółki oraz poniżej naszych wcześniejszych oczekiwań, ze względu na oczekiwane niższe wolumeny (częściowo skompensowane przez wyższe cenniki), słabszy wynik segmentu wojskowego (brak kontraktu od Safran) oraz słabszy wynik w materiałach półprzewodnikowych (większe zamówienia spodziewane raczej na przełomie 2023E/24E). Spółka wciąż ma mocny portfel projektów, niemniej przełomów spodziewamy się raczej w 2H23E+. Na naszych prognozach VIGO jest notowane na P/E 18.5x/11.2x, co postrzegamy jako neutralny poziom dla spółki z solidnym 2021-25E CAGR przychodów i znorm. zysku netto na poziomie 22%/19%, przy wysokich nakładach inwestycyjnych. Obniżamy naszą rekomendację do TRZYMAJ z KUPUJ, wyznaczając wartość godziwą na PLN 600.0 (6% potencjału wzrostu).

 

Wzrost cenników wsparciem, jednak jedynie jednorazowo

Po słabych wynikach w 2022 (spadek przychodów o 6% r/r ze względu na słabe wyniki segmentu wojskowości), spodziewamy się, że w 2023E spółka zrealizuje wzrost o 43% r/r do PLN 96m. Kluczowym czynnikiem wzrostu powinno być podwyższenie cenników detektorów o efektywnie 18% r/r. W poszczególnych segmentach spodziewamy się PLN 55m przychodów (+37% r/r) w segmencie przemysłowym (brak sygnałów spowolnienia), PLN 13m w wojskowości (+61% r/r, wzrost zamówień na rynku polskim), PLN 11.5m w transporcie (+48% r/r, szansa na start większego kontraktu) oraz PLN 8m w materiałach półprzewodnikowych (druga maszyna aktywna przez większość roku). Spodziewamy się poprawy marży netto znom. w 2023E do 23% (vs. 11% w 2022E, średnio 33% w 2019-21), dzięki podwyżce cenników, efektowi skali oraz dyscyplinie kosztowej, niemniej nasza nowa prognoza jest poniżej poprzedniej (znorm. marża netto 32%).

 

Przełomowe kontrakty na razie poza zasięgiem wzroku

Reklama

Z trzech kluczowych projektów (matryce podczerwieni, sensor biomedyczny, IR w motoryzacji), podpisanie umowy ramowej w przypadku matryc podczerwieni jest w naszej opinii możliwe w najbliższych miesiącach, natomiast w dwóch pozostałych projektach spodziewamy się postępów raczej w 2H23/2024E. W przypadku sukcesu kontrakty te mogą efektywnie wspierać wyniki w 2024E/25E, co po korekcie o prawdopodobieństwo sukcesu uwzględniamy w naszych prognozach (spodziewamy się PLN 158m przychodów w 2025E, +30% r/r).

VIGO Photonics: Przełomowe kontrakty na razie poza zasięgiem wzroku. Wyniki finansowe oraz prognozy dla spółki  - 1VIGO Photonics: Przełomowe kontrakty na razie poza zasięgiem wzroku. Wyniki finansowe oraz prognozy dla spółki  - 1

VIGO Photonics: Przełomowe kontrakty na razie poza zasięgiem wzroku. Wyniki finansowe oraz prognozy dla spółki  - 2VIGO Photonics: Przełomowe kontrakty na razie poza zasięgiem wzroku. Wyniki finansowe oraz prognozy dla spółki  - 2

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama