Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwaga na możliwości rynków wschodzących

|
selectedselectedselected
Uwaga na możliwości rynków wschodzących | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pod koniec ubiegłego roku waluty światowe zaczęły ustępować dolarowi amerykańskiemu, dając impuls do rozwoju międzynarodowych akcji. Biorąc pod uwagę, że w 2023 r. sytuacja na rynkach wschodzących prawdopodobnie się odwróci, co inwestorzy powinni wiedzieć o alokacji krajów? Dina Ting, nasza szefowa działu zarządzania portfelami indeksowymi, dzieli się swoją opinią.

Na początek, inwestorzy z niecierpliwością oczekiwali powrotu Chin. Ponowne otwarcie kraju - jakkolwiek wyboiste - zmniejszyło niektóre obawy rynku i doprowadziło do wzrostu waluty. Od listopada (kiedy Chiny zaczęły łagodzić swoje surowe zasady COVID) do końca stycznia, renminbi wzrosło o ponad 7%, zwiększając wyniki rynku. Od kwartału do 2023 r. indeks FTSE China wzrósł o około 11%.1

Szeroka rozbieżność na rynkach poszczególnych krajów jest już widoczna i następuje po roku, w którym odnotowaliśmy 40-procentową różnicę między Brazylią o najlepszych wynikach (+11,8%) a Koreą Południową (-28,3%). Na początku roku Meksyk był liderem światowych rynków akcji. Indeks FTSE Mexico, w którym dużą rolę odgrywają produkty konsumenckie i finansowe, wzrósł w styczniu o ponad 16%2 .

Ogólnie jednak, apetyt inwestorów na akcje rynków wschodzących pozostaje silny, ze względu na to, że naszym zdaniem wyceny są atrakcyjne, a prawdopodobieństwo aprecjacji lokalnej waluty pomoże wzmocnić akcje międzynarodowe.

Wyniki rynków międzynarodowych w 2022 r.

Uwaga na możliwości rynków wschodzących - 1Uwaga na możliwości rynków wschodzących - 1

Reklama

Źródło: Morningstar Direct, stan na 31 grudnia 2022 r. Wszystko w USD jako zwroty netto. Wyniki z przeszłości nie przewidują przyszłych zwrotów. Indeksy są niezarządzane i nie można inwestować bezpośrednio w indeks. Ważne informacje i warunki dotyczące dostawcy danych dostępne na stronie www.franklintempletondatasources.com.

 

Chiny wymagają bliższego spojrzenia

Podczas gdy globalny wzrost może być nadal stłumiony, ponowne otwarcie Chin stanowi godny uwagi punkt zwrotny. Biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku odnotowały one znaczny spadek, oczekujemy, że skumulowane oszczędności i popyt ze strony chińskich konsumentów przyczynią się do zwiększenia perspektyw wzrostu gospodarczego w tym kraju, nawet jeśli rynki rozwinięte staną w obliczu potencjalnie łagodnej recesji. Niedawne odejście rządu od restrykcji związanych z pandemią doprowadziło do pierwszego od trzech lat wzrostu liczby podróży krajowych, a także do obchodów chińskiego Nowego Roku na dużą skalę.

W swojej ostatniej aktualizacji ekonomicznej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powtórzył sentyment z Davos, zauważając, że ponowne otwarcie Chin "utorowało drogę do szybszego niż oczekiwano ożywienia". Wzrost gospodarczy Chin prognozowany jest na 5,2% w tym roku, wobec oczekiwań wzrostu USA na poziomie 1,4%. Raport prognozuje również globalny wzrost na poziomie 2,9% w 2023 roku, nieco wyższy niż październikowa prognoza MFW, a także zauważa, że skoki cen ropy nie przybrały ostatnio kształtu, a rynki pracy pozostają dość solidne.4

Inwestorzy koncentrują się obecnie w dużej mierze na odbiciu na rynkach rozwijających się. Według niektórych szacunków, gospodarki rynków wschodzących mają się w tym roku rozwijać średnio o około 3%-4%, przewyższając wzrost rynków rozwiniętych. Istnieje pewna zgoda co do tego, że inflacja będzie dalej spadać wraz ze wzrostem presji ze strony łańcucha dostaw, a inwestorzy wykorzystają okazję w tym roku, aby ponownie zwrócić się w stronę niedowartościowanych gospodarek wschodzących.

 

Tajwan i Korea Południowa

Reklama

Podczas gdy Chiny zmagają się z bardziej zrównoważoną polityką zarządzania COVID i wychodzą z dołka, prawdopodobnie zobaczymy efekt uboczny u ich głównych partnerów handlowych w Azji, takich jak Tajwan i Korea Południowa. Są to dwie gospodarki nastawione na eksport, związane z cyklicznym rozwojem produkcji półprzewodników. Rynki chipów doświadczyły głębokich spadków w zeszłym roku i wydają się być gotowe na odwrócenie trendu.

 

Aktualizacja światowych perspektyw gospodarczych

Uwaga na możliwości rynków wschodzących - 2Uwaga na możliwości rynków wschodzących - 2

Styczeń 2023

Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, stan na styczeń 2023 r. Nie ma pewności, że jakiekolwiek szacunki, prognozy czy projekcje zostaną zrealizowane.

Po wznowieniu notowań po święcie Księżycowego Nowego Roku, inwestorzy powrócili do gry. W okresie od 30 stycznia do 3 lutego tajwański rynek akcji wzrósł o około 6% w przeliczeniu na dolary amerykańskie, dzięki wzrostom w sektorze technologicznym.5

Reklama

Wrażliwe na wahania cen towarów na świecie rynki południowokoreańskie zmagały się w zeszłym roku z problemami, ale w czwartym kwartale zanotowały wzrost o ponad 18%.6 W dłuższej perspektywie czasowej najnowocześniejsze koreańskie firmy, które są liderami w takich branżach jak motoryzacja, baterie do pojazdów elektrycznych i układy pamięci, wydają się być konkurencyjnie nastawione na wzrost.

 

Meksyk

Naszym zdaniem Meksyk jest kolejną gospodarką, która może skorzystać z reorganizacji globalnych łańcuchów dostaw, ponieważ wiele międzynarodowych firm odchodzi od Chin. Produkt krajowy brutto (PKB) Meksyku wzrósł w czwartym kwartale o 0,4% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.7 A w styczniu MFW podniósł swoją prognozę wzrostu PKB kraju w 2023 r. do 1,7% z 1,2%.8

Coraz częściej światowi producenci inwestują w Meksyku w ramach szerszego trendu znanego jako "near-shoring", który umożliwia produkcję bliżej kluczowych partnerów handlowych. To prawdopodobnie pomogło meksykańskiej sile roboczej. W szczególności, Meksyk osiągnął niższą niż oczekiwano stopę bezrobocia na poziomie 2,8% w grudniu, w porównaniu do 3,5% odnotowanych w grudniu 2021 roku. Przekazy pieniężne (fundusze wysyłane przez obywateli pracujących za granicą) również gwałtownie wzrosły w ostatnich latach.9

W związku z tym, że globalny sektor morski nadal dąży do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie dekarbonizacji, Meksyk posiada znaczące zalety dla "solidnego przemysłu paliw żeglugowych o zerowej zawartości węgla", według WEF. Badania opublikowane w zeszłym roku pokazują, że obfite zasoby odnawialnych źródeł energii w kraju mogą sprawić, że Meksyk stanie się wiodącym eksporterem czystych paliw, co nie tylko przyspieszy przejście Meksyku na gospodarkę niskoemisyjną, ale także będzie stanowiło dobrodziejstwo dla nowych zielonych miejsc pracy.10

Pod koniec ubiegłego roku meksykański rynek akcji, mierzony indeksem FTSE Mexico RIC Capped, wzrósł o 2% w ujęciu rocznym, po tym jak w czwartym kwartale odnotował wzrost o prawie 14%.11 Inflacja w Meksyku pozostaje jednak uparcie wysoka, pomimo wczesnej i agresywnej interwencji banków centralnych w Ameryce Łacińskiej w ubiegłym roku. Jednak analitycy nadal oczekują, że inflacja spowolni w 2023 r. i pozostanie poniżej wrześniowego szczytu.

Reklama

W przypadku osób wdrażających globalną alokację aktywów często podkreślamy zalety funduszy ETF dla pojedynczych krajów i regionów jako narzędzi, które mogą pomóc inwestorom w osiągnięciu zróżnicowanych wyników. Naszym zdaniem wybór efektywnych kosztowo instrumentów inwestycyjnych, takich jak jednokrajowe ETF-y, które są dostosowane do precyzyjnej implementacji, może mieć w tym środowisku sens dla wielu inwestorów.

Uważamy, że inwestorzy powinni myśleć o alokacji krajowej z uwzględnieniem następujących kwestii:

 

Endnotes

  • Źródło: Bloomberg, stan na 3 lutego 2023 r. Wyniki z przeszłości nie przewidują przyszłych zwrotów. Indeksy są niezarządzane i nie można inwestować bezpośrednio w indeks. Ważne informacje o dostawcach danych oraz warunki dostępne na stronie www.franklintempletondatasources.com.
  • Źródło: MFW, "World Economic Outlook", 30 stycznia 2023 r. Nie ma pewności, że jakiekolwiek szacunki, prognozy czy projekcje zostaną zrealizowane.
  • Źródło: Bloomberg.
  • Źródło: Morningstar Direct, stan na 31 grudnia 2022 r.
  • Źródło: Bloomberg, stan na 31 stycznia 2023 r.
  • Źródło: IMF, "Mexico", 4 listopada 2022 r.
  • Źródło: IMF, "The Unexpected Rise in Remittances to Central America and Mexico During the Pandemic", 21 września 2022 r.
  • Źródło: WEF, "Why Mexico is ideally placed to become a zero-carbon shipping fuels hub," February 7, 2022.
  • Źródło: Morningstar Direct, stan na 31 grudnia 2022 r.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama