Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trudna sesja na GPW. Akcje Orlenu i notowania KGHM poszybowały w dół

|
selectedselectedselected

Wtorkowa sesja w Europie zapowiadała się na trudną i niestety taka pozostałą aż do samego końca. Główne indeksy kontynentu notowały bardzo zbliżone straty, od 1,40% (CAC40) do 1,82% (FTSE100). 

Trudna sesja na GPW. Akcje Orlenu i notowania KGHM poszybowały w dół
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po mającym miejsce na niezwykle głębokich minusach otwarcu jedyna próba redukcji spadków miała miejsce we wczesnych godzinach przedpołudniowych, ale zakończyła się niepowodzeniem i większość giełd zamykała się w okolicach dziennych minimów. Cały dzień upływał pod znakiem obaw, że odwet Izraela wobec Iranu doprowadzi do dalszej eskalacji sytuacji na Bliskim Wschodzie.

 

Tym razem o odporności GPW absolutnie nie mogło być mowy. Przecena w Warszawie do początku dnia wyglądała na bardzo poważną, a w okolicach 15:00 czasu polskiego jej skala jeszcze się zwiększyła. WIG30 spadł o 2,48%, mWIG40 o 3,26%, a sWIG80 o 1,27%. 4,46% tracił Orlen, 4,61% KGHM, 3,79% LPP, WIG_Banki spadał o 3,10%. Na plusie w głównym indeksie zamykały się tylko Allegro (+1.21%), PZU (+0,65%) i Kęty (+0,88%). Dziś w centrum uwagi znajdzie się pierwsza w tych spółek – jednym z wytłumaczeń wczorajszej podaży jest ABB ogłoszone na walory Allegro przez Cidinan, Parmirę i Mepinan, którzy początkowo zamierzali upłynnić 50 mln walorów, a jak się dziś okazuje, finalnie mogą sprzedać nawet 65 mln za sprawą dużej nadsubskrypcji (nawet 6,1% kapitału). Zainteresowanie krajowych inwestorów instytucjonalnych wydaje się duże, a wartość transakcji mogła wymusić na nich sprzedaż innych walorów.

 

Giełda w Nowym Jorku odnotowała we wtorek trzecią spadkową sesję z rzędu, ale spadki były tym razem niewielkie w porównaniu do piątku i poniedziałku. S&P500 straciło 0,21%, NASDAQ 0,12%, ale nacząco spadał VIX. We wtorkowych wypowiedziach do danych inflacyjnych odniósł się Jerome Powell, sugerując, że wydłużą one czas niezbędny, by FOMC podjęło decyzję o pierwszej obniżce stóp procentowych. Rynek wycenia obecnie, że prawdopodobieństwo ruchu w czerwcu wynosi zaledwie 15%, a w lipcu rośnie do 37%. Scenariuszem bazowym rozpoczęcia cyklu jest obecnie oficjalnie wrzesień. Rentowności obligacji 2-letnich podjęły wczoraj atak na 5,00%. Skromna reakcja giełdy na słowa prezesa Fed to zasługa m.in. solidnego raportu Morgan Stanley (+2,47%), ale też prezentacji nowych procesorów AMD (+1,96%), które mają rywalizować z nVIDIą (+1,64%) w obsłudze AI.

Reklama

 

Środa przyniesie posiedzenie Banku Anglii, a wraz z nim zapewne kolejne sygnały rozpoczęcia cyklu obniżek zanim podobne decyzje podejmie Fed. Nastrojów w Europie nie poprawiają informacje, że sprzedaż odzieży LVMH rosła w 1Q2024 o zaledwie 2% r/r, co jest dalszym ciosem w sektor dóbr luksusowych. Segmenty alkoholi i zegarków wyglądają jeszcze gorzej, podobnie jak w przypadku wcześniejszych danych Keringa za niską sprzedaż odpowiada przede wszystkim Azja. Euforii nie wzbudzi też raczej raport ASML – najważniejsza europejska spółka technologiczna zarobiła w 1Q2024 1,22 mld EUR (prognozy: 1,07 mld EUR), ale jej przychody były niższe od oczekiwań. Spodziewamy się początku sesji w Europie na niewielkich minusach, widząc szansę na nieco lepsze zachowanie GPW po wczorajszej wyprzedaży. Rynki azjatyckie w większości spadają, choć pozytywnie wyróżnia się Shanghai Composite. Zachowanie giełd narastająco będzie uzależnione od wyników – dzisiejsza sesja będzie pod tym względem spokojniejsza, ale jutro raporty podadzą Taiwan Semiconductor i Netflix.

 

Zobacz także: Krach akcji lidera branży! Akcje w dół o 30%, ale eksperci widzą potencjał wzrostu notowań spółki

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama