Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze informacje z ostatniej działalności spółki Relpol

|
selectedselectedselected
Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze informacje z ostatniej działalności spółki Relpol | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

2022 rok był dla spółki wyzwaniem w związku z wojną w Ukrainie. Rosja w 2021 roku stanowiła 8 mln PLN sprzedaży, w 1H’22 było to 5 mln PLN, w 2H’22 0 mln PLN. Przede wszystkim jednak w ukraińskim zakładzie spółki (DP Relpol Altera w Czerniachowie) odbywa się ręczny montaż przekaźników przemysłowych (w modelu wewnętrznego podwykonawstwa).

 

 

Spółka musiała w 2022 roku ponieść koszty organizacyjne, dodatkowych narzędzi, zasobów ludzkich, aby zapewnić ciągłość produkcji poprzez czasowe przeniesienie jej do Polski, do Żar (średnie zatrudnienie w Relpol S.A było wyższe o 12 osób, ale dodatkowo 89 więcej r/r osób było zatrudnionych w ramach outsourcingu). Całkowite wstrzymanie działalności trwało tylko 2,5 tygodnia (luty/marzec’22), ale w kolejnych miesiącach zakład działał w ograniczonym zakresie. Od stycznia 2023 roku spółka ukraińska wykorzystuje w pełni swoje moce produkcyjne, a stan zatrudnienia (około 300 osób) jest o ponad 10% wyższy w stosunku do stanu sprzed wojny.

Reklama

 

Spółka w 2022 wdrażała kilka podwyżek cen, aby zamortyzować wzrost kosztów produkcji (materiały, energia, płace). Na bazie oficjalnych cenników szacujemy, że mediana wzrostu cen asortymentu wyniosła 14%, porównując 02/2023 do 02/2022 (oraz 23% w porównaniu 02/2023 do 07/2021). Zwracamy uwagę, że spółka jest wrażliwa na zmiany płacy minimalnej w Polsce. Średnie wynagrodzenie brutto w spółce na poziomie jednostkowym wynosiło w 2022 roku 5,35 tys PLN brutto/m-c (w grupie było to ok 3,6 tys PLN ze względu na różnicę pomiędzy Polską a Ukrainą). Zapowiadane podwyżki płacy minimalnej będą negatywnie odbijać się na poziomie budżetu płacowego spółki, odpowiedzią spółki są inwestycje, które zwiększają automatyzację.

 

Wyniki za 1Q’23 były rekordowe w ujęciu kwartalnym w historii spółki (9,0 mln PLN EBITDA vs 4,7 mln PLN rok temu). Baza wynikowa z 1Q’22 nie była tak niska jak w kolejnych kwartałach, co tym bardziej oceniamy pozytywnie. Spółka pokazała mocny wzrost eksportu (Niemcy: +42% r/r), a rentowność brutto ze sprzedaży wróciła >20% po raz pierwszy od 2021 roku. Krytycznie możemy na ten moment spojrzeć głównie na kapitał obrotowy (cash flow operacyjny: -6,9 mln PLN), aczkolwiek wskaźnik rotacji należności jest lepszy niż po 1Q’22.

Spółka wskazała w raporcie kwartalnym, że portfel zamówień, na niektóre grupy wyrobów związane z transformacją energetyczną rósł od 3/4Q'22 i jest wypełniony na kilka miesięcy do przodu, a część klientów składa już zamówienia na 2024 rok. W 2022 roku spółka zwiększyła potencjał mocy produkcyjnych poprzez uruchomienie linii automatycznej do montażu tej grupy produktów. Zarząd wskazuje także na ustabilizowanie się kosztów surowców i materiałów.

 

Reklama

W roku 2022 spółka przeniosła produkcję grupy przekaźników miniaturowych do nowo wybudowanej hali, uruchomiono także nową linię montażową. Podniosło to potencjał wytwórczy w tej grupie o 30% (jednocześnie jednak popyt w ostatnich okresach jest niższy z uwagi na spadek produkcji budowlanej i związanej z nią produkcji sprzętu AGD oraz dóbr mieszkaniowych, gdzie wykorzystywana jest ta grupa przekaźników).

 

W grupie przekaźników przemysłowych prowadzona do 2020 roku jest największa inwestycja – stworzenie automatycznej linii do produkcji przekaźnika bistabilnego (linia będzie posiadać też możliwość produkcji przemysłowych przekaźników monostabilnych, sam przekaźnik jest nową konstrukcją spółki, ma dawać odbiorcy oszczędności na poziomie zużycia energii oraz kosztów elementów wykonawczych w automatyce). Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023. Budżet całej inwestycji to 31,6 mln PLN (z tego 12,7 mln PLN stanowi dotacja z NCBiR). W roku 2023 zostaną poniesione również dodatkowe koszty inwestycyjne jako uzupełniające dla zwiększenia potencjału wytwórczego w tej grupie przekaźników łącznie o 80%. Spółka prowadzi jeszcze jeden mniejszy projekt dofinansowany z NCBiR - opracowaniem przekaźników o podwyższonej niezawodności do zastosowania w infrastrukturze krytycznej oraz prototypowej technologii ich produkcji (obecnie przekaźniki znajdują się w fazie testowej w laboratorium badawczym).

Bardzo dobre wyniki 1Q’23 skłaniają nas do podniesienie prognoz kwartalnych na kolejne okresy, a tym samym także prognoz rocznych.

 

Zobacz także: Najbardziej masowy atak od dziesięcioleci zamienił ten kruszec z „brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia”

 

Reklama

 

W 2Q’23 wstępnie zakładamy 47,3 mln PLN przychodów, 6,7 mln PLN EBITDA oraz 3,7 mln PLN zysku netto (przy porównaniu wyników r/r zwracamy uwagę, że w 2Q’22 konsolidowany był jeszcze biznes rosyjski na poziomie operacyjnym, natomiast na saldzie finansowym uwzględniono wtedy odpis tych aktywów, marża brutto ze sprzedaży była już presją, która swoje apogeum miała w 3Q’22).

Zakładamy, że w całym 2023 roku spółka wypracuje 180 mln PLN przychodów, 25,5 mln PLN EBITDA oraz 13,7 mln PLN zysku netto (oznacza to podniesienie wyników względem poprzedniej rekomendacji o odpowiednio: 9%/43%/81%).

Podniesienie naszych prognoz vs poprzednia rekomendacja wynika z: i) bardziej optymistycznego postrzegania strony przychodowej (poprawa portfela); ii) stabilizacji strony kosztowej (zakładamy także prowadzenie montażu w Ukrainie bez perturbacji); iii) połączenie tych czynników przekłada się także na znaczną dźwignię operacyjną.

 

Jednocześnie zwracamy uwagę, że ryzykiem dla spółki jest ewentualne dalsze umocnienie PLN vs EUR (eksport stanowi ponad 2/3 przychodów, nadwyżka nad kosztami walutowymi to ok. 8 mln EUR). Dodatkowo osłabienie USD podnosi konkurencyjność dostaw z Chin. Pozycja negocjacyjna spółki (w kontekście polityki cenowej przy stabilizacji kosztów) z dużymi odbiorcami może być też słabsza w otoczeniu przedłużającej się dekoniunktury na rynku niemieckim.

Reklama

Zakładamy 15 mln PLN CAPEX (po dotacjach) w 2023. Spółka kontynuuje program inwestycyjny, główna inwestycja to linia do produkcji przekaźników bistabilnych dla przemysłu, która powinna być oddana z końcem 2023. W kolejnych latach przyjmujemy, że CAPEX może spaść okresowo nawet poniżej amortyzacji – spółka będzie miała za sobą duży program inwestycyjny, zwiększający o kilkadziesiąt procent zdolności produkcyjne.

 

Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 1Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 1

Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 2Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 2

Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 3Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 3

Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 4Sporo wyzwań, a jednak wyniki zaskakująco dobre. Najważniejsze dane z ostatniej działalności spółki Relpol - 4

Reklama

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama