Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spółki z WIG20 pod presją – zagranica gra na spadek kursów akcji

|
selectedselectedselected

Dawno nie było tylu pozycji w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF. Zagraniczne fundusze mocno grają na spadki spółek zgrupowanych w WIG20.

Spółki z WIG20 pod presją – zagranica gra na spadek kursów akcji
opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Co to jest krótka sprzedaż, co to są shorty?
  • Ile pozycji short jest w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF?
  • Czemu zagraniczne fundusze grają na spadek notowań spółek z WIG20?
  • Co mówią eksperci o wysypie shortów w RKS KNF?

 

Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF dawno nie był tak obciążony. Obecnie widnieje w nim aż 12 pozycji, i wszystkie odnoszą się do spółek z WIG20, czyli indeksu 20 najpłynniejszych polskich spółek notowanych na głównym rynku GPW.

 

Spółki z WIG20 namiętnie szortowane

Ależ tłok robi się w RKS KNF! Wczoraj pojawiły się trzy nowe pozycje: na LPP, Allegro i Budimex. Obecnie w rejestrze widać 12 pozycji. Są tam ujawniane tzw. duże szorty, czyli pozycje grających na krótko (na spadek kursu akcji), którzy mają w ten sposób „sprzedane” ponad 0,5% akcji netto danej spółki.

Reklama

W RKS KNF widać 4 szorty na CD Projekt, 2 szorty na Allegro, oraz po jednym na LPP, Budimex, JSW, PKN Orlen, Pepco oraz Dino Polska.

 

Zobacz także: Kurs spółki w 4 lata urósł o 2 000%, potem spadł o 87%. Czy to jest okazja inwestycyjna?

 

spolki z wig20 pod presja zagranica gra na spadek kursow akcji grafika numer 1spolki z wig20 pod presja zagranica gra na spadek kursow akcji grafika numer 1

 

Czy te szorty mają sens? Z grubsza rzecz biorąc: tak. CD Projekt nie może się wciąż odnaleźć po nie do końca udanej premierze Cyberpunk 2077 i kilku pomniejszych, również niezbyt udanych premierach. Allegro generalnie ma problemy ze wzrostem notowań. Budimex w oczach wielu ekspertów jest mocno przewartościowany. LPP niedawno zostało zaatakowane przez Hindenburg Research - wywiadownia zarzuciła polskiej spółce kłamstwo w temacie wycofania się z Rosji. Pepco ma swoje problemy, a Dino Polska zaczęło mieć po tym, jak spadła inflacja i zaatakowała wściekle konkurencja. A JSW to już "jakość" sama w sobie - spółka zachowuje się tak, jakby górnictwo było "studnią bez dna".

Reklama

Przypomnijmy, że krótka sprzedaż. Jest to strategia inwestycyjna polegająca na sprzedaży papierów wartościowych niebędących własnością sprzedającego. Transakcja ma na celu zarobek na spadku kursu danego papieru wartościowego.

Inwestorzy mają obowiązek zgłoszenia do KNF znacznych pozycji krótkich netto z tytułu posiadania akcji spółek notowanych na GPW. Próg włączający obowiązek zgłoszenia wynosi 0,1% wyemitowanego kapitału. Do publicznej wiadomości są podawane pozycje od 0,5% wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki oraz każde 0,1% powyżej tej wartości.

 

Czytaj również: Spółka z NewConnect inwestuje w monety i znaczki. „To nietypowe i dość odważne”

 

Zagranica spodziewa się głębszej korekty na GPW

Patrząc się na RKS KNF warto pamiętać, że widać tam często pozycje, które mogą być swego rodzaju "zabezpieczeniem" dla wielkich instytucjonalnych inwestorów. Czyli jeśli wielki fundusz zainwestował "na długo" (long) w akcje np. giganta gamingu Take-Two, to szuka słabszej fundamentalnie spółki, by zabezpieczyć tą pozycję shortem na jej akcjach, i dlatego może mieć taką pozycję na akcjach CD Projekt.

Jakie są komentarze ekspertów do tego wysypu shortów na spółkach z WIG20? Znany zarządzający Paweł Sugalski zwraca uwagę na X, że bardzo aktywny jest fundusz Marshall Wace. I zadaje pytanie, w ilu spółkach jest tuż pod progiem 0,5%?

Reklama

 

 

Zdaniem prof. Krzysztofa Borowskiego z warszawskiej SGH, taki wysyp pozycji krótkich w RKS KNF może wynikać z przewidywań co do wystąpienia korekty na GPW w Warszawie.

„W tym roku styczeń 2024 był w grudniu 2023 r., a w styczniu mieliśmy korektę techniczną, jaka zazwyczaj występuje w lutym. Zatem jesteśmy tak jakby o jeden miesiąc przesunięci. Jeśli jeszcze do tego dołożymy zasadę sell in May and go away, to sprzedaży szczytu indeksów na GPW w Warszawie należałoby spodziewać się w kwietniu. Poza tym marzec kończy kwartał, w którym obserwowaliśmy zwyżki na GPW, a zatem II kwartał 2024 mógłby przynieść korektę” – mówi FXMAG Krzysztof Borowski. „Z punktu widzenia analizy technicznej, indeksy GPW są już w poziomach wykupienia, co również przemawia za zbliżającą się korektą” - dodaje.

 

Zobacz również: Co to jest Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF? Kto gra na spadek kursów spółek z GPW

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama