Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadkowa mieszanka na krajowym parkiecie. Decyzja RPP wprowadziła nerwowość na rynek

|
selectedselectedselected
Spadkowa mieszanka na krajowym parkiecie. Decyzja RPP wprowadziła nerwowość na rynek | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowe notowania na rynkach zostały zdominowane przez wzrost awersji do ryzyka wywołany odczytem indeksu PMI dla chińskiego sektora usług, który wypadł na poziomie najniższym w roku. Efekty zaniepokojenia kondycją drugiej gospodarki świata połączyły się ze wzrostem rentowności amerykańskiego długu, który zapowiadał spadkowe sesje na Wall Street.

W przypadku rynku polskiego nerwowość podnosiło posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, którego owocem może być obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych stanowiąca trudność dla złotego już osłabianego umocnieniem dolara. W trakcie zamykania sesji w Warszawie złotych tracił do dolara około 1,3 procent, gdy dolar umacniał się do euro o blisko 0,8 procent. Dodatkową presję tworzyły indeksy rynków bazowych, które wymusiły spadkową końcówkę w Warszawie.

Finalnie WIG20 spadł o 0,95 procent przy przeszło 800 mln złotych obrotu, gdy indeks całego rynku WIG stracił 0,77 procent przy przeszło 970 mln złotych obrotu. Oddech rynku w WIG20 przecenił 13 spółek przy 6 rosnących i 1 bez zmiany. Na całym rynku przeceniło się 51 procent walorów przy 36 procent drożejących i 13 bez zmian.  Z perspektywy technicznej sesja skończyła się wykreśleniem przez WIG20 kolejnego dynamicznego czarnego korpusu, który jawi się jako złamanie ostatniego odbicia i załamanie korekty zagranej w finałowym tygodniu sierpnia. WIG20 wrócił w pobliże psychologicznej bariery 2000 pkt., a z rejonu 2000 pkt. jest ledwie krok do ostatniego dołka i linii szyi formacji głowy z ramionami, której domknięcie zbuduje potencjał spadku o szerokość układu, a więc w rejon 1800 pkt.

Nie ma wątpliwości, iż wiele zależy w tym układzie od postawy giełd bazowych, korelacji WIG20 z otoczeniem i relacji złotego z dolarem. Niestety, również układy techniczne na wykresach wielu innych indeksów, a zwłaszcza pary USDPLN jawią się jako zagrożenia dla WIG20 i elementy wspierające przedłużenie sierpniowej przeceny na wrzesień.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - znamy wrześniową decyzję RPP, choć… nie została jeszcze ogłoszona

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama