Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadek głównych indeksów notowanych na warszawskim parkiecie, sezon wynikowy nabiera rozpędu

|
selectedselectedselected
Spadek głównych indeksów notowanych na warszawskim parkiecie, sezon wynikowy nabiera rozpędu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównych indeksów notowanych na warszawskim parkiecie, jednak cały poprzedni tydzień należy zaliczyć do udanych. Polski indeks blue chipów w trakcie dnia konsolidował się wokół poziomu 1 900 pkt i ostatecznie zakończył dzień ze zniżką o 0,55%. Przecena pojawiła się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,88% a sWIG80 0,17%. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ujęciu całego tygodnia WIG20 zachowywał się relatywnie dobrze na tle otoczenia zewnętrznego i zyskał 2,5% przy neutralnych wynikach rynków bazowych.

 

W trakcie dnia poznaliśmy wstępne odczyty kwietniowych PMI, które pozytywnie zaskoczyły w kontekście usług, a negatywnie w przypadku przemysłu. Usługowy PMI dla całej strefy euro wzrósł w kwietniu do 56,6 pkt, z kolei produkcyjny obniżył się do 45,5 pkt (najniższa wartość od 35 miesięcy). Różnica pomiędzy usługowym, a przemysłowym PMI wzrosła do 11,1 pkt, co jest najwyższą tego typu różnicą w historii publikacji wskaźników. Warto zwrócić uwagę, że niska wartość PMI dla sektora wytwórczego jest po części efektem skracania się terminów dostaw, co ma związek z odbudową łańcuchów dostaw i nie świadczy bynajmniej o głębokim kryzysie w przemyśle europejskim. Tymczasem zaskakująco dobra forma sektora usług w strefie euro z jednej strony jest dobrą informacją, jednak z drugiej może wprowadzać niepokój w kontekście walki z inflacją, która na Starym Kontynencie w ramach komponentu usługowego nie traci impetu.

 

Podobnie jak na rynku krajowym i europejskim, spokojną sesję w piątek mogliśmy również obserwować za oceanem. Indeksy S&P500 oraz Nasdaq zyskały ostatecznie 0,09% oraz 0,11%. Obserwowana w ostatnim czasie niska zmienność na rynku amerykańskim może zakończyć się w najbliższych dniach. W tym tygodniu swoje wyniki opublikują takie spółki jak Microsoft, Alphabet, Amazon czy Meta. Natomiast do tej pory swoimi raportami pochwaliło się ok. 18% spółek należących do indeksu S&P500 i w ujęciu zagregowanym ich spadek zysku wyniósł 6,2% r/r. Choć wciąż mówimy o spadku zysków, wiele wskazuje na to, że nie będzie on tak głęboki, jak zakładano na starcie sezonu wynikowego (prognozy wskazywały na spadek o 6,7% r/r).

Reklama

 

Tymczasem ogólny wydźwięk sprawozdań opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez niektóre banki regionalne sugeruje, że sytuacja w sektorze została opanowana. Jak podaje WSJ, wśród największych banków regionalnych, które opublikowały raporty łączny spadek nieoprocentowanych depozytów w pierwszym kwartale wyniósł ok. 8%. Warto również zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach wskazywano, że w pierwszej połowie kwietnia banki odnotowywały już napływy depozytów (łącznie ok. 20 mld USD). Nie zmienia to jednak faktu, że wynik odsetkowy netto banków regionalnych znajdzie się w kolejnych kwartałach pod presją rosnących kosztów związanych z oprocentowaniem depozytów. Dziś zapewne w centrum uwagi znajdzie się publikacja wyników First Republic Bank, które poznamy przed rozpoczęciem sesji na Wall Street. Przypomnijmy, że bank ten w marcu był bliski podzielenia losu SVB oraz Signature Bank, a zatem zapowiada się jedna z najciekawszych publikacji w tym sezonie wynikowym.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Patryk Pyka

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego. Ukończył kierunek Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie Analizy danych – big data na tejże uczelni. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Z Domem Inwestycyjnym Xelion związany od 2016, od czterech lat pełni rolę analityka rynków finansowych, a także analityka biznesowego w obszarze rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN


Reklama
Reklama