Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Skutki działań Rezerwy Federalnej. Sytuacja zdaje się zatem dużo bardziej skomplikowana

|
selectedselectedselected

Rezerwa Federalna pod przewodnictwem Jerome'a Powella nadal akcentuje stabilność w dążeniu do celu inflacyjnego na poziomie 2%. Nawet wyższe niż oczekiwano wskaźniki inflacji w ostatnich miesiącach zdają się nie budzić większych wątpliwości u prezesa Fed.

Skutki działań Rezerwy Federalnej. Sytuacja zdaje się zatem dużo bardziej skomplikowana
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kontekście celu inflacyjnego warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko obecną sytuację gospodarczą, lecz także już zaistniałe skutki zacieśniania ilościowego przez sam Fed oraz kwestię podnoszenia lub obniżania stóp procentowych.

 

Rezerwa Federalna odnotowała stratę wielkości 114 miliardów dolarów za rok 2023. Wielkość ta tożsama byłaby z trzecim największym bankructwem w historii USA, zaraz po Lehman Brothers oraz Washington Mutual w 2008 roku. Straty tak dużych wielkości spowodowane zostały spadkiem wartości obligacji, których wycena sięgała przeszło 9 bilionów dolarów. Powód to podnoszenie stóp procentowych w odpowiedzi na rosnącą inflację i jednoczesna utrata wartości obligacji. Przykład ten pokazuje, jakich wielkości strat dostarczyć może zaledwie jeden rok względnie wysokiego oprocentowania. Warto podkreślić także, że rok 2023 był pierwszym, w którym to Rezerwa Federalna wykazała straty w swojej historii, tj. od 1913 roku.

 

45 miliardów dolarów – tyle wynosi rekordowa wielkość majątku 1% najzamożniejszych amerykanów. W odniesieniu do roku 2020 oznacza to 50% wzrost wielkości 15 miliardów. Powód? Wydrukowane przeszło 6 miliardów dolarów w ciągu zaledwie dwóch lat, z których większość trafiła na rynki finansowe, co ze zrozumiałych względów sprzyja posiadaczom instrumentów finansowych. Jednocześnie na historycznych maksimach znajduje się zadłużenie kart kredytowych, których wielkość przekracza już ponad miliard dolarów – a który oprocentowanie sięgać może nawet 24%. Zauważalne jest zatem dalej rosnące rozwarstwienie pomiędzy klasami społecznymi. Krok w stronę luzowania ilościowego to w teorii łatwiejszy dostęp do środka płatniczego dla uboższych, jednocześnie jednak kolejny impuls dla spekulacji na giełdzie i rynku nieruchomości.

Reklama

 

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 3.5% w ujęciu rocznym. Oznacza to trzeci z rzędu miesiąc wzrostów inflacji. Coraz mniej prawdopodobne zdają się zatem obniżki stóp procentowych, których ilość na pewnym etapie miała wynosić nawet 7. Larry Summers (były sekretarz skarbu USA) uważa natomiast, że następnym ruchem Fedu może być podwyżka, a nie obniżka oprocentowania. Ta miałaby być odpowiedzią na nieustępliwą inflację. Sytuacja zdaje się zatem dużo bardziej skomplikowana niż wskazuje na to Jerome Powell, o czym informuje m.in. cena złota, która znajduje się na dzień dzisiejszy blisko szczytowych poziomów.

 

Zobacz także: Podatek od nieruchomości - to może być przełomowa decyzja dla przedsiębiorców

 

Mateusz Szymański, Trader w Superfund TFI, 2024.04.15

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Reklama
Reklama