Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki bazowe reagują na zmianę oczekiwań względem obniżek stóp w USA

|
selectedselectedselected

Po ubiegłotygodniowych PMI dla strefy euro i USA spadły rynkowe oczekiwania na obniżki stóp w 2024 (do odpowiednio 2 i 1). Dlatego na rynkach długu obserwowaliśmy zdecydowane wzrosty rentowności. Długie SPW osłabiły się w ślad za rynkami bazowymi. Zmienność na krótkim końcu nie była taż duża jak zakładaliśmy – publikowane w ubiegłym tygodniu dane były mniej jednoznaczne niż oczekiwaliśmy (poprawa produkcji przemysłowej, ale rozczarowanie sprzedażą detaliczną).

Rynki bazowe reagują na zmianę oczekiwań względem obniżek stóp w USA
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu spodziewamy się dalszego wzrostu rentowności na rykach bazowych. Poprawa koniunktury wspiera zarówno oczekiwania na późniejsze rozpoczęcie cyklu obniżek przez Fed, jak i dłuższą przerwę w cyklu łagodzenia polityki EBC po pierwszej obniżce w czerwcu (którą bank w zasadzie już zapowiedział). Widzimy przy tym większe ryzyko, że publikowane w piątek dane inflacyjne z USA i strefy euro zaskoczą po wyższej stronie niż po niższej.

 

rynki bazowe reaguja na zmiane oczekiwan wzgledem obnizek stop w usa grafika numer 1rynki bazowe reaguja na zmiane oczekiwan wzgledem obnizek stop w usa grafika numer 1

 

W tym tygodniu długie SPW powinny śledzić zachowanie rynków bazowych, co raczej zapowiada wzrosty rentowności. Ruch powinien mieć podobną, lub nieco większą skalę niż na Bundzie, bo po ostatniej aukcji na rynek trafiło ponad PLN10mld nowego długu. W przypadku krótkich SPW spodziewamy się mniejszej zmienności. Co prawda odbicie przemysłowego PMI w Niemczech daje nadzieje na ożywienie także w krajowym przemyśle, ale pewne rozczarowanie wynikami krajowej sprzedaży detalicznej powinno podtrzymać oczekiwania, że skala odbicia PKB w 2024 roku będzie umiarkowana co nieco wspiera gołębi głosy z RPP. Również konsensusy na dane z kraju (poznamy je w tym tygodniu) na dane za maj mogą wypaść umiarkowanie negatywnie.

Reklama

 

rynki bazowe reaguja na zmiane oczekiwan wzgledem obnizek stop w usa grafika numer 2rynki bazowe reaguja na zmiane oczekiwan wzgledem obnizek stop w usa grafika numer 2

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama