Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji: Zmienność na rynku wciąż pozostaje duża

|
selectedselectedselected
Rynek obligacji: Zmienność na rynku wciąż pozostaje duża | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W bieżącym roku ciężko o nudę na rynku obligacji. Po wzrostach rentowności z lutego, w marcu doszło do ich ponownego spadku. Tym razem pierwsze skrzypce grały obawy o kondycję amerykańskiego sektora bankowego, ale nie tylko – więcej w Wydarzeniu miesiąca.

W USA główna stopa procentowa wzrosła o 0,25 p.p. Inflacja to temat numer jeden i został on oddzielony od stabilności systemu finansowego. Amerykański bank dysponuje narzędziami, aby reagować na obie kwestie niezależnie od siebie. Jednak komunikat po posiedzeniu zauważalnie złagodniał w porównaniu do poprzedniego. Możliwe, że cykl podwyżek stóp procentowych w USA właśnie się zakończył. Mając jednak na uwadze wszystkie sygnały płynące z gospodarki, z łatwością możemy sobie też wyobrazić zarówno jedną, jak i kilka kolejnych podwyżek.

W strefie euro stopy procentowe wzrosły o 0,50 p.p. EBC pozostaje jastrzębi, tym bardziej, że jest „w tyle” w porównaniu do Fed. Również tutaj kwestia stabilności systemu finansowego została oddzielona od walki z inflacją. Będzie ona trwała, a w razie potrzeby bank zapewni odpowiednie wsparcie płynnościowe dla europejskich instytucji. Znamienne jednak, że zgodnie z plotkami, przedstawiciele EBC rozważali zrezygnowanie z podwyżki stóp na marcowym posiedzeniu. O decyzji ostatecznie zadecydował fakt, że Szwajcarski Bank Narodowy, przy cichym wsparciu rządu, postanowił uratować mający problemy bank Credit Suisse.

 

Główne banki centralne na świecie zgadzają się w tym, że inflacja to najważniejszy problem

Dezinflacja trwa, ale wciąż trzeba walczyć, aby wzrost cen nie zakotwiczył się na uporczywie podwyższonym poziomie. Zgadzają się również w tym, że najlepszym narzędziem do walki z inflacją są wysokie stopy procentowe utrzymane przez dłuższy okres czasu. Wydarzenia z ubiegłego miesiąca zwróciły jednak uwagę na pewien aspekt. Być może poziom stóp procentowych przy których może dojść do zachwiania stabilnością całego systemu finansowego znajduje się niżej, niż poziom stóp który dotychczas był szacowany jako odpowiedni do skutecznego zwalczenia inflacji. I chociaż kryzys bankowy został chwilowo zażegnany, to wśród inwestorów pojawia się coraz więcej obaw.

Reklama

 

Czy potencjalnie mniej podwyżek oznacza trudniejszą walkę z inflacją?

Niekoniecznie –napięcia w sektorze bankowym, spadające tzw. rezerwy bankowe, pogorszenie się dostępności kredytów m.in. dla gospodarstw domowych czy sektora nieruchomości komercyjnych śmiało można traktować jako ekwiwalent zaostrzenia polityki monetarnej przez bank centralny. Te same czynniki zwiększają równocześnie ryzyko wystąpienia recesji, co jest wsparciem dla notowań obligacji. Zmienność na rynku pozostaje jednak duża i kolejne miesiące mogą równie dobrze przynieść ponowną zmianę percepcji.

 

Rynek obligacji: Zmienność na rynku wciąż pozostaje duża - 1Rynek obligacji: Zmienność na rynku wciąż pozostaje duża - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama