Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji w korzystnej sytuacji. Recesja i gorsze dane z gospodarek sprzyjają rentownościom

|
selectedselectedselected

Wg TFI Allianz Polska na rynkach obligacji globalnych od X 2023 roku trend się odmienił i rozpoczęliśmy hossę (dezinflacja, cykl obniżania stóp procentowych), który powinien potrwać jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy.

Rynek obligacji w korzystnej sytuacji. Recesja i gorsze dane z gospodarek sprzyjają rentownościom
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nastawienie do obligacji amerykańskich i europejskich jest bardzo pozytywne, pomimo, że istnieje ryzyko recesji w USA i Europie, ale dla obligacji to ryzyko będzie działać na korzyść - gorsze dane z gospodarki będą stymulować obniżki rentowności (wzrost cen długu). Ww. nastawienie TFI Allianz Polska ma już od kilku miesięcy – zob. zmiana polityki inwestycyjnej i dotychczasowej nazwy subfunduszu Allianz Obligacji Inflacyjnych na Allianz Obligacji Ultra Długoterminowych (od dnia 28-12-2023, dług globalny, gł. USA, średni, ważony wartością aktywów netto subfunduszu, czas trwania składników lokat subfunduszu - duration - nie może być krótszy, niż 8 lat). Dobre nastawienie do obligacji rynków wschodzących wskutek kontynuacji obniżek stóp, poprawiania się parametrów zadłużenia (obniżający się kurs USD), czy spadku rentowności długu w USA.

 

TFI Allianz Polska ma pozytywne nastawienie do rynku obligacji skarbowych w Polsce, pomimo różnych ocen sytuacji na rynku. NBP będzie mieć przestrzeń do obniżania stóp procentowych, pomimo, że procesy dezinflacyjne mogą się nieco odwrócić i może nastąpić wzrost inflacji w 2 poł. roku. Pomimo tego oczekuje się w tym roku spadków rentowności obligacji, szczególnie 10-letnich. Czyli większa zmienność i wyniki nie tak dobre, jak w 2023 roku, a ­- dodatkowo - duże potrzeby pożyczkowe generują jakieś ryzyka, ale nastawienie do obligacji skarbowych - na plus. Obligacje korporacyjne - również pozytywne nastawienie, ponieważ fundamentalna sytuacja polskich firm jest dobra, a ryzyko recesji w kraju jest niższe, niż w strefie euro, czy w USA. Poziom spreadów kredytowych, pomimo zawężenia w 2023 roku, nadal jest atrakcyjny i jest szansa, aby jeszcze się zawężał.

 

Zobacz także: Scenariusz inflacji bardzo optymistyczny, ale czy realny? EBC nie zmieni stóp w marcu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama