Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek finansowy: globalna przecena aktywów! Taniały zarówno akcje, jak i obligacje

|
selectedselectedselected
Rynek finansowy: globalna przecena aktywów! Taniały zarówno akcje, jak i obligacje | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek taniały zarówno akcje, jak i obligacje. Pojedynczymi wyjątkami były papiery na antypodach. Krzywa UST podniosła się na całej długości ponownie w ruchu wypłaszczającym. Krótki koniec (2Y) podniósł się o 6 pb. do 3,27%, środek krzywej (10Y) o 2 pb. do 2,79%, a długi koniec (30Y) w praktyce pozostał bez zmian na 3,00%. Podobnie w Europie, gdzie niemiecka krzywa podniosła się na głównych węzłach o 5, 3 i 4 pb. do odpowiednio 0,48%, 0,92% i 1,16%.

W tle BLS opublikował dane o produktywności w amerykańskiej gospodarce za II kw. Wg raportu zmalała ona aż o 2,5% r/r (najmocniej w historii) przy jednocześnie rosnących jednostkowych kosztach pracy o 9,5% r/r, uwypuklając skalę problemów z jakimi zmaga się obecnie amerykańska gospodarka.

Rynek długu: Globalna przecena aktywów - 1Rynek długu: Globalna przecena aktywów - 1

Amerykański Departament Skarbu wyemitował wczoraj 34 mld USD papierów 1-rocznych oraz 42 mld USD papierów 3-letnich po rentowności odpowiednio 3,33% oraz 3,20% przy całkiem przyzwoitym bid-to-cover (3,05 i 2,50). Warto odnotować, że 30 mld USD z tego skupił Fed oraz że rekordowo niski był udział dealerów skarbowych (19,6%), co sugeruje, że duża część niebankowych inwestorów (m.in. fundusze) wciąż spodziewa się niższych stóp za jakiś czas. Na dzisiejszej aukcji z kolei UST będzie planowało pozyskać 35 mld USD w 10-letnich papierach.

Dziś od rana rynki akcji spadają, po tym jak kolejne firmy produkujące podzespoły komputerowe poinformowały o oczekiwanym spadku popytu i wyników, wskutek obniżenia aktywności konsumentów. W przeciwną stronę ruszyły rano dochodowości obligacji z rynków bazowych i to pomimo słabszych niż spodziewane wyników PPI i CPI z Chin. W przypadku rynku długu inwestorzy obawiają się, że dzisiejsze odczyty inflacji z USA mogą zachęcić Fed do kontynuacji agresywnych podwyżek stóp (jeśli pomimo spadków cen ropy inne komponenty nie będą dostatecznie dezinflacyjne). Sądzimy, że presja na wyprzedaż długu utrzyma się co najmniej do publikacji danych CPI z USA o 14:30. Sama publikacja powinna zachęcić inwestorów do realizacji zysków i wzrostów cen długu.

Reklama

Rynek długu: Globalna przecena aktywów - 2Rynek długu: Globalna przecena aktywów - 2

 

SPW także tanieją

Krajowe obligacje postanowiły nie wychylać się przed szereg i dołączyły do trendu z rynków bazowych. Na całej długości krzywej ruch miał charakter prawie równoległy o 7 pb. do góry do odpowiednio 6,78% (2Y), 6,05% (5Y) i 5,58% (10Y). Wzrost na krzywej PLN IRS był mocniejszy i wyniósł średnio +10 pb. na całej długości krzywej. Ruch miał miejsce od samego poranka, co po części mogło być związane z dodatnim zaskoczeniem odczytem inflacji na Węgrzech.

Zgodnie z komunikatem w najbliższy czwartek na przetargu zamiany Ministerstwo Finansów zamierza sprzedać obligacje OK0724, PS0527, WZ1127, WS0428, WZ1131 i DS0432 w zamian za WS0922, WZ1122, PS0123 i OK0423.

Rynek długu: Globalna przecena aktywów - 3Rynek długu: Globalna przecena aktywów - 3

Dzisiaj kluczowy zarówno dla naszego rynku, jak i zagranicznego, będzie odczyt CPI w USA. Oczekiwania na lipcowy wynik są niskie ze względu na spadki cen surowców energetycznych. Pomimo to inwestorzy na bazowych rynkach wyprzedają dług. Naszym zdaniem będzie to generować presję także na SPW. Rejestrowane w zeszłym tygodniu zniżki dochodowości i tylko nieznaczna przecena we wtorek mogą skłaniać inwestorów do wyprzedaży papierów także po publikacji danych z USA. W ich przypadku spodziewamy się negatywnej, wspierającej jastrzębią retorykę Fed, kompozycji odczytu, tzn. spadku ogólnego indeksu za sprawą niższych cen ropy, ale braku odzwierciedlenia tego w części bazowej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama