Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rajd do wynajęcia czy na własność?

|
selectedselectedselected
Rajd do wynajęcia czy na własność? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas gdy ogólne stwierdzenia dotyczące ogólnych wycen są kuszące, uważamy, że dzisiejsze otoczenie przemawia za bardziej aktywnym i zdyscyplinowanym podejściem - takim, w którym możliwości są identyfikowane przez solidne podstawy sprzedawane przy atrakcyjnych wycenach bezwzględnych." - Francis Gannon

 

To było gorące lato i nie dało wytchnienia zmęczonym inwestorom

Rynki akcji zdają się być uwięzione w codziennej walce pomiędzy inflacją, recesją, mieszanymi danymi makroekonomicznymi i mocniejszymi komentarzami mikroekonomicznymi ze strony korporacji z wielu różnych branż, które podają wyniki za drugi kwartał. Jeśli dodamy do tego niepewność geopolityczną, deglobalizację, obawy związane z nowymi bodźcami fiskalnymi oraz zbliżające się wybory parlamentarne, otrzymamy zmienną mieszankę. Z pewnością odporność, jaką wykazały się ostatnio rynki akcji, jest imponująca, zwłaszcza w obliczu tej intensywnej niepewności makro. Po spadku o 32% od szczytu z listopada 2021 r. do dołka z połowy czerwca, co stanowiło część najgorszego pierwszego półrocza w historii, indeks Russell 2000 odskoczył od dołka o ponad 22% do lipca 2022 r. i jak dotąd zyskał ponad 18% w samym trzecim kwartale. Jak więc należy się ustawić w tym niepewnym środowisku? Czy powinieneś wynająć ten potężny rajd, czy posiadać go na własność?

Z naszej perspektywy, rajd od dołka z czerwca był napędzany głównie przez pokrywanie krótkich pozycji i nazwy o niższej jakości, które spowodowały wzrost mnożników indeksów. Co ciekawe, w ujęciu ważonym kapitałem rynkowym, spółki o ujemnych dochodach stanowiły 27% indeksu Russell 2000 w dniu 6/16/22 i zwróciły 30,4% od tego dołka do 8/15/22. W trzecim kwartale spółki z ujemnym zyskiem przed odsetkami i podatkami (EBIT) zwróciły 27,0%. Jednocześnie wiele tendencji dotyczących wyników, które występowały w niestabilnym drugim kwartale, odwróciło się podczas niedawnej hossy na rynku. Wartość jest niższa od wzrostu w ujęciu kwartalnym, a jakość (którą mierzymy przede wszystkim wysokim zwrotem z zainwestowanego kapitału) nieznacznie ustępuje przedsiębiorstwom o niższej jakości, co widać na dwóch poniższych wykresach, z których drugi dotyczy górnej i dolnej piątej części indeksu Russell 2000 posortowanych według zwrotu z zainwestowanego kapitału.

 

Krótkoterminowe odwrócenie tendencji w spółkach o małej kapitalizacji

Reklama

Zwrot z zainwestowanego kapitału (ROIC) oblicza się poprzez podzielenie dochodu operacyjnego spółki z ostatnich 12 miesięcy (zysk przed odsetkami i podatkami) przez jej średni zainwestowany kapitał (kapitał własny ogółem, pomniejszony o środki pieniężne i ich ekwiwalenty, powiększony o zadłużenie ogółem, udziały mniejszościowe i akcje uprzywilejowane). Wyniki z przeszłości nie są gwarancją przyszłych wyników.

W tym kontekście uważamy, że należy zauważyć, że nawet przy ostatnim ruchu rynku w górę, na dzień 8/15/22 indeksy Russell 2000 Value i Core pozostają najtańszymi segmentami rynku amerykańskiego - i jedynymi, które znajdują się na poziomie lub poniżej swojej 25-letniej średniej wyceny, jak pokazano na poniższym wykresie.

 

Od pewnego czasu sugerowaliśmy, że spółki wartościowe i o wyższej jakości będą wiodły prym w odrodzeniu rynku

Chociaż te akcje jak na razie pozostają w tyle w tym odbiciu, wyglądają dla nas na atrakcyjnie niedowartościowane, są z natury defensywne i mają tendencję do radzenia sobie lepiej w okresach zwiększonej zmienności. Wyniki drugiego kwartału potwierdziły, że firmy te dobrze radzą sobie w tym środowisku, choć rynek nie dostrzegł jeszcze tworzonej wartości. Obecne warunki gospodarcze są dość dynamiczne i o wiele bardziej płynne niż sugerują to codzienne nagłówki gazet. Biorąc pod uwagę niską jakość tego rajdu, nie zdziwilibyśmy się, gdyby następny ruch rynku był korekcyjny, ponieważ niewiele z akcji, które najbardziej skorzystały, sprzedawano po historycznie atrakcyjnych wycenach. Ponadto, gospodarka amerykańska wydaje się być w lepszej kondycji niż twierdzi wielu obserwatorów.

 

Wydaje się, że zmienność może wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy,

ponieważ rynek wchodzi w historycznie trudne miesiące wrzesień i październik, a gospodarka nadal zwalnia. Inwestorzy będą nadal zmagać się z konsekwencjami poprawy perspektyw inflacyjnych, potencjalnym zwrotem w polityce pieniężnej oraz ryzykiem ograniczenia zysków w związku z zaostrzeniem warunków finansowych, które schłodzą popyt. Wśród tej niepewności, pozostajemy niezłomni w naszym podejściu, które skupia się na jakości i wartości.

Reklama

 

Chociaż nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, co będzie dalej,

zawsze wierzyliśmy w kluczowe znaczenie skupienia się na tym, co wiemy i nie przejmowania się tym, czego nie możemy kontrolować. Uważamy, że kolejne wyniki powinny lepiej odzwierciedlać fundamenty, a zatem wybieranie akcji powinno być ponownie nagradzane. Klasa aktywów o małej kapitalizacji, nawet bardziej niż inne, jest ogólnie niezrozumiała i znacznie większa niż jakikolwiek jeden indeks. Chociaż kuszące są ogólne stwierdzenia dotyczące ogólnych wycen, uważamy, że dzisiejsze otoczenie przemawia za bardziej aktywnym i zdyscyplinowanym podejściem - takim, w którym okazje są identyfikowane przez solidne podstawy i sprzedawane po atrakcyjnych wycenach bezwzględnych. Tak więc, podczas gdy debata na temat tego czy wynajmować czy posiadać ten rajd będzie się toczyć, uważamy, że najlepiej jest posiadać wartość i jakość spółek o małej kapitalizacji w długim terminie.

 

Definicje

  • Indeks Russell 1000 mierzy wyniki 1000 największych spółek z Indeksu Russell 3000, co stanowi około 92% całkowitej kapitalizacji rynkowej Indeksu Russell 3000.
  • Russell 1000 Growth Index to niezarządzany indeks tych spółek z indeksu Russell 1000 o dużej kapitalizacji, które zostały wybrane ze względu na ich orientację na wzrost.
  • Indeks Russell 1000 Value to niezarządzany indeks spółek z indeksu Russell 1000 o dużej kapitalizacji, wybranych ze względu na ich orientację na wartość.
  • Indeks Russell 2000 to niezarządzana lista akcji zwykłych, która jest często wykorzystywana jako ogólna miara wyników amerykańskich akcji małych i/lub średnich firm.
  • Russell 2000 Growth Index to niezarządzany indeks spółek z indeksu Russell 2000 o małej kapitalizacji wybranych ze względu na ich orientację na wzrost.
  • Russell 2000 Value Index jest niezarządzanym indeksem tych spółek z indeksu Russell 2000 o małej kapitalizacji, które zostały wybrane ze względu na ich orientację na wartość.
  • Indeks Russell Midcap mierzy wyniki 800 najmniejszych spółek z Indeksu Russell 1000, co stanowi około 25% całkowitej kapitalizacji rynkowej Indeksu Russell 1000.
  • Russell Midcap Growth Index to niezarządzany indeks spółek z Russell Midcap Index wybranych ze względu na ich orientację na wzrost.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama