Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przełomowa wiadomość od spółki z GPW! Polski lek na zabójczy nowotwór coraz bliżej!

|
selectedselectedselected
Przełomowa wiadomość od spółki z GPW! Polski lek na zabójczy nowotwór coraz bliżej! | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jedna z czołowych spółek biotechnologicznych notowanych na GPW pokazała przełomowe wyniki badań nad swoim najbardziej zaawansowanym projektem. Jeden z pacjentów z ostrą białaczką szpikową po terapii cząsteczką RVU120 autorstwa Ryvu Therapeutis osiągnął stan morfologicznie wolny od nowotworu. To jeden z przełomowych momentów polskiej biotechnologii i terapii onkologicznej. 

 

Obiecujące wyniki kluczowego projektu

Krakowska spółka biotechnologiczna Ryvu Therapeutics poinformowała, że dodatkowy pacjent włączony do I fazy badań klinicznych z wykorzystaniem cząsteczki RVU120 osiągnął stan morfologicznie wolny od białaczki. Pacjent z AML (ostrą białaczką szpikową) był leczony w dawca 250 mg. „Stan pacjenta, monitorowany poprzez poziom komórek blastycznych w szpiku oraz krwi obwodowej, sukcesywnie poprawiał się od samego początku terapii, a właśnie uzyskaliśmy potwierdzenie, że w czwartym cyklu leczenia RVU120 osiągnął stan morfologicznie wolny od białaczki” - poinformował we wtorek Kamil Sitarz, dyrektor ds. operacyjnych Ryvu Therapeutics.

Spółka w pierwszej fazie badań klinicznych RVU120 w ostrej białaczce szpikowej i zespołach mielodysplastycznych wysokiego ryzyka zidentyfikowała określony typ pacjentów, dla których terapia RVU120 może doprowadzić do istotnej poprawy zdrowia.

 

Reklama

 

W poniedziałek Ryvu Therapeutics zaprezentowało optymistyczne wyniki I fazy badań klinicznych dla cząsteczki RVU120. Jej aktywność kliniczna została wykazana u 50 proc. Ocenionych pacjentów. „W oparciu o nasze dane przedkliniczne, przewidujemy, że RVU120 będzie wykazywał silną skuteczność przeciwbiałaczkową w określonych warunkach terapeutycznych” - jak twierdzi dyrektor ds. Medycznych, Hendrik Nogai.

Ryvu Therapeutics spodziewa się, że jeszcze w tym roku uda się wystartować z druga fazą badań klinicznych dla RVU120. Faza II ma być podzielona na dwa etapy i objąć cztery badania kliniczne. Plan rozwoju RVU120 obejmuje badania, które mogą doprowadzić do trzech zatwierdzeń w latach 2026-2027.

 

Czytaj rownież: Kurs akcji spółki z GPW znów spada! Wyniki giganta rozczarowały, mimo niskich oczekiwań

 

RVU120 to autorski i najbardziej zaawansowany projekt opracowany przez Ryvu Therapeutics. Jest to małocząsteczkowy inhibitor CDK8/CDK19 (enzymów w komórce), znajdujący się obecnie w fazie I badania klinicznego u pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML) lub zespołach mielodysplastycznych wysokiego ryzyka (HR-MDS).

Reklama

 

 

Informacja o osiągnięciu przez pacjenta leczonego RVU120 stanu morfologicznie wolnego od białaczki jest jednym z przełomowych momentów polskiej biotechnologii, choć oczywiście droga do komercjalizacji flagowej cząsteczki jeszcze daleka. Trudno jednak dziwić się optymizmowi akcjonariuszy Ryvu Therapeutics - na wtorkowej sesji akcje rosły nawet o ponad 17 proc., a handel zakończył się na niemal 14 proc. plusie, przy kursie 64,9000 PLN.

 

To Cię zainteresuje: Kontrowersyjna rekomendacja dla spółki z GPW - prognozy mocno w dół, ale cena docelowa akcji zaskakuje! 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama