Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Posiadacze bankowych depozytów załamani. Skok inflacji w lipcu nie daje zarobić

|
selectedselectedselected

W lipcu inflacja w Polsce wzrosła do 4,2 proc. Wzrost inflacji nie tylko wywołuje presję na wzrost cen, ale stanowi również problem dla posiadaczy bankowych depozytów. Na najlepszych rocznych lokatach, które zakończyły się w lipcu, ich właściciele zarobili realnie jedynie 1,2 proc. A będzie jeszcze gorzej. 

[eToro] Komentarz Pawła Majtkowskiego: Lipcowy skok inflacji uderza w posiadaczy bankowych depozytów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Skok inflacji w lipcu do 4,2 proc. r/r (z 2,6 proc. w czerwcu) jest spowodowany głównie wzrostem cen energii elektrycznej, których część została zamrożona 1 lipca. Prognozujemy, że wyższa inflacja na poziomie 4,5-5 proc. utrzyma się do końca 2024 roku. Oznacza to, że obniżka stóp procentowych w Polsce nastąpi najwcześniej w 2025 roku. Dużo zależy od kształtowania się inflacji w kolejnym roku, ponieważ od początku 2025 czeka nas pełne odmrożenie cen energii.

 

Rosnąca inflacja stanowi problem dla posiadaczy bankowych depozytów, ponieważ znacząco obniża ich realne zyski. Właściciele rocznych lokat, które zakończyły się w lipcu 2024 roku, zarobili na nich średnio 1,24 proc. Wynika to z faktu, że średnie oprocentowanie nowych rocznych lokat według danych NBP w sierpniu 2023 roku wyniosło 5,8 proc. (te lokaty zakończyły się w lipcu 2024). Przy inflacji wynoszącej 4,2 proc. realne oprocentowanie wyniosło 1,54 proc. Po uwzględnieniu 19-procentowego podatku od odsetek, realne oprocentowanie takich lokat spadło do 1,24 proc.

 

Zobacz także: Ceny konsumpcyjne w Chinach w VII: +0,5 proc. rdr. Konsensus: +0,3 proc.

 

Reklama

Od początku 2024 roku posiadacze rocznych lokat bankowych zaczęli wreszcie notować zyski po trzech latach dużych realnych strat. Było to spowodowane faktem, że oprocentowanie nawet najlepszych lokat nie nadążało za inflacją. Niższe oprocentowanie lokat wynikało z różnicy między inflacją a poziomem stóp procentowych: inflacja sięgnęła poziomu 18,4 proc. w lutym 2023 roku, podczas gdy maksymalny poziom podstawowej stopy procentowej NBP w tym cyklu wynosił 6,75 proc. To spowodowało, że we wrześniu 2022 roku, realne straty posiadaczy lokat sięgnęły -14,5 proc.

 

W tym roku, realne zyski z lokat zaczęły rosnąć dzięki spadającej inflacji przy utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,75 proc. W efekcie tego, realne zyski z rocznych lokat przekroczyły w lutym 2024 roku 3 proc. i utrzymywały się w przedziale 3-4 proc. do końca czerwca.

W najbliższym czasie, zyski posiadaczy lokat będą nadal spadać z powodu rosnącej inflacji i jednoczesnego spadku oprocentowania najlepszych lokat z 6 proc. do 4 proc. (według danych NBP). Po wakacjach można spodziewać się, że roczne lokaty ponownie zaczną przynosić straty.

 

Lokaty bankowe pozostają częścią portfela wielu inwestorów. Według najnowszego badania eToro Puls Inwestora Indywidualnego, gotówkę lub lokaty bankowe posiada 66 proc. polskich inwestorów. Polacy pod tym względem nie różnią się od inwestorów z innych rynków – te produkty posiada 69 proc. globalnych inwestorów.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Reklama
Reklama