Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Omówienie wyników finansowych VIGO Photonics za 1Q23

|
selectedselectedselected
Omówienie wyników finansowych VIGO Photonics za 1Q23  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opinion. Neutralnie. Wyniki na poziomie netto są poniżej naszych oczekiwań ze względu na stratę na działalności finansowej, natomiast na poziomie EBITDA są zgodne z oczekiwaniami. Spółka podtrzymuje informacje o przyspieszeniu w zamówieniach oraz planach rozwoju produkcji matryc podczerwieni, które obecnie stanowią w naszej opinii kluczowy potencjał wzrostu dla spółki.

VIGO Photonics wygenerowało w 4Q22 przychody na poziomie PLN 18.8m (zgodnie ze wstępnymi danymi), EBITDA w wysokości PLN 6.7m (wzrost o ponad 100% r/r, +4% k/k oraz zgodnie z prognozą IPOPEMA) oraz znorm. zysk netto PLN 3.0m (vs. PLN 1.0m w 1Q22 oraz 21% poniżej naszej prognozy):

Przychody. Przychody spółki wyniosły PLN 18.8m (wzrost o 60% r/r, spadek o 8% k/k;), za sprawą sprzedaży w segmencie przemysłowym (PLN 11.1m, +33% r/r; dzięki rosnącemu rynkowi a także dużemu kontraktowi w USA), wojskowości (PLN 2.8m, vs. PLN 0.3m w 4Q22; głównie kontrakty dla Safran oraz PCO) i transportu (PLN 2.3m, +50% r/r, wsparte przez nowe kontrakty z Chin). Segment materiałów półprzewodnikowych wygenerował PLN 1.6m przychodów (wzrost o blisko 200% r/r, wyniki wsparte przez produkcje struktur laserów QCL dla europejskiego klienta).

Marża brutto na sprzedaży. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 50%, wzrost o 8pp k/k co było zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Koszty sprzedaży i zarządu. Koszty sprzedaży i zarządu wyniosły PLN 7.2m, wzrost o 25% k/k, przy odpowiednio 8% wzroście kosztów sprzedaży i 58% wzroście kosztów sprzedaży.

Reklama

EBITDA. EBITDA VIGO wyniosła PLN 6.7m (+102% r/r, +3% k/k, zgodnie z naszymi oczekiwaniami), a EBIT PLN 3.7m (+139% r/r, -2% k/k i 4% poniżej prognozy IPOPEMA).

Zysk netto. Znormalizowany zysk netto wyniósł PLN 3.0m, 22% poniżej naszej prognozy, ze względu na negatywny wynik na działalności finansowej (PLN -0.7m). Podatek dochodowy był na poziomie PLN 0.5m (podatek odroczony).

Operacyjne przepływy pieniężne. Operacyjne przepływy pieniężne wyniosły PLN 5.4m (vs. PLN -2.2m w 4Q22), głownie za sprawą wyników z podstawowej działalności a także lekkiego spadku kapitału obrotowego.

Capex. Capex netto (po wyłączeniu grantów) wyniósł PLN 9.1m, w tym PLN 5.6m wydatków na B&R (+12% k/k) oraz PLN 3.5m na program inwestycyjny. VIGO otrzymało granty w wysokości PLN 7.2m w tym kwartale.

Dług netto. Dług netto wyniósł PLN 43.7m, spadek o 9% k/k.

Nowe kontrakty. Spółka w pierwszym kwartale podpisała nowe kontrakty w obszarach spektroskopii (EUR 1.62m), analizy grubości lakieru (EUR 0.5m) oraz systemów optometrycznych (EUR 0.2m). Poza tym, w maju spółka podpisała kontrakt z niemieckim klientem o wartości EUR 2.9-3.5m (do zrealizowania w 2023). Łączna wartość nowych kontraktów podpisanych do końca kwietnia 2023 wyniosła PLN 22.4m, wzrost o 10% r/r, przy widocznym przyspieszeniu w ostatnich miesiącach.

Reklama

Matryce podczerwieni. Demonstrator spółki zakończył pozytywnie testy, uzyskując parametry porównywalne do produktów konkurencji. Spółka planuje rozpoczęcie produkcji matryc podczerwieni w ciągu dwóch lat, z celem osiągnięcia pozycji głównego dostawcy tej technologii dla polskiej armii.

Omówienie wyników finansowych VIGO Photonics za 1Q23  - 1Omówienie wyników finansowych VIGO Photonics za 1Q23  - 1

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama