Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Gwałtowne obniżenie krzywej UST

|
selectedselectedselected
Obligacje: Gwałtowne obniżenie krzywej UST  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do czasu publikacji decyzji FOMC o podwyżce stóp procentowych o 25 pb. do przedziału 4,50- 4,75% niewiele działo się na amerykańskim długu. Gdy na rynek trafił sam, relatywnie jastrzębi komunikat, obserwowaliśmy wzrosty dochodowości na krótki końcu o ok. 5 pb. Sytuacja uległa jednak szybkiemu odwróceniu, gdy konferencja prasowa nabierała gołębiego zabarwienia.

Rentowności na 2-letnich obligacjach skarbowych obniżyły się o niespełna 20 pb. od najwyższego poziomu obserwowanego tuż po publikacji komunikatu. Chociaż wydaje się, że rynek mógł nieco przereagować, gwałtowna poprawa nastrojów była widoczna również na Wall Street (S&P 500 wzrósł o ponad 1%). W rezultacie, jeżeli w najbliższych dniach nie nastąpi szarża przedstawicieli FOMC prostująca gołębią interpretację konferencji prasowej Powella oczekiwania szybkiego zanegowania wczorajszych zmian mogą być płonne. Ostatecznie na głównych węzłach UST zmiany wyniosły -12, -13 oraz – 10 pb. do 4,09% (2Y), 3,39% (10Y) oraz 3,55% (30Y).

Obligacje: Gwałtowne obniżenie krzywej UST  - 1Obligacje: Gwałtowne obniżenie krzywej UST  - 1

 

Lekkie umocnienie SPW

Krajowy dług wyraźnie znalazł swój poziom stabilizacji. Umocnienia przeplatane są ograniczonymi i stosunkowo szybko korygowanymi osłabieniami. W rezultacie prawie cała krzywa SPW od trzech tygodni porusza się blisko granicy 6,00%. Środowe notowania nie odbiegały szczególnie od tego co widzieliśmy na Starym Kontynencie (ograniczona zmienność). Ostatecznie sesja na głównych węzłach zamknęła się spadkami dochodowości o 5,7 i 4 pb. odpowiednio do poziomu 6,02% (2Y), 5,92% (5Y) oraz 6,00% (10Y). Popołudniowa zmienność może być podwyższona ze względu na posiedzenie EBC. Spodziewamy się, że przy utrzymaniu jastrzębiego przekazu umiarkowana presja spadku wartości SPW na krótkim końcu może być obserwowana pod koniec sesji.

Reklama

Obligacje: Gwałtowne obniżenie krzywej UST  - 2Obligacje: Gwałtowne obniżenie krzywej UST  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama