Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać

|
selectedselectedselected
Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Otoczenie rynkowe Z uwagi na fakt, że ok. 95% sprzedaży NTT System koncentruje się na rynku polskim, kluczowym czynnikiem kształtującym przyszłe przychody jest popyt krajowy. Popyt na sprzęt IT zależy od wielu czynników makroekonomicznych, w tym od dynamiki PKB, konsumpcji prywatnej, wydatków rządowych, stopy bezrobocia, inflacji i wynagrodzeń.

 

 

Narastające obawy dot. konsumpcji w Polsce związane z wysoką inflacją oraz ograniczonym dostępem do finansowania wynikające z procesów zacieśniania polityki monetarnej zaczynają się powoli materializować. W poprzednim raporcie, jako największe zagrożenie o charakterze makroekonomicznym dla Spółki postrzegamy wysoką inflację, Z punktu widzenia popytu na sprzęt IT, wysoka inflacja oznacza spadek dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych i tym samym przesunięcie części wydatków na dobra pierwszej potrzeby. Podobnie, negatywny wpływ inflacja może mieć na wydatki na IT podejmowane przez przedsiębiorstwa i administrację publiczną. Inflacja w maju wyniosła 13%, co oznacza, że w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami jej dynamika zaczyna powoli słabnąć i niewykluczone, że proces dezinflacji (spadku dynamiki inflacji), wraz z umocnieniem złotego oraz ustabilizowaniem cen surowców, przybierze na sile w kolejnych miesiącach. Z punktu widzenia popytu zagregowanego, w I kwartale 2023 PKB zmniejszył się realnie o 0,3% r/r, ale w porównaniu z poprzednim kwartałem odnotował wzrost o 3,8%. Niemniej jednak, obserwujemy obecnie spowolnienie gospodarcze, które ma miejsce w odniesieniu do realnej sprzedaży detalicznej, która wraz z początkiem 2023 r. notuje spadki w ujęciu miesięcznym (w marcu i kwietniu 2023 sprzedaż detaliczna spadła o 7,3%). W połączeniu ze słabymi danymi z końcówki 2022 r. rodzi to obawy o konsumpcję w Polsce, tym sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego.

Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 1Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 1

Reklama

 

Wydatki konsumentów na sprzętu IT zależą także w dużej mierze od poziomów bezrobocia. Mimo obserwowanego spowolnienia gospodarczego rynek pracy wciąż wykazuje mocne fundamenty, Wraz z początkiem 2023 r. bezrobocie zaczęło rosnąć, natomiast w kwietniu nastąpił powrót do tendencji spadkowych bezrobocia, które wyniosło 5,2%. Spodziewamy się, że obecnie niekorzystne środowisko makroekonomiczne, nie powinno skutkować wzrostami bezrobocia w perspektywie najbliższego roku. Zakładamy, że liczba osób pozostających bez pracy powinna utrzymywać się na podobnym poziomie w najbliższych miesiącach.

Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 2Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 2

 

Poziom bezrobocia jest ujemnie skorelowany z poziomem zatrudnienia - ostatnie spadki bezrobocia przełożyły się na wzrosty zatrudnienia. Na koniec kwietnia 2023 zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7 tys. osób w porównaniu z marcem 2023 i wyniosło ponad 6,524 mln osób. Niemniej jednak uważamy, że rynek pracy w Polsce pozostaje wciąż silny, co widać także w danych dotyczących kształtowania się wynagrodzeń.

Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 3Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 3

Reklama

 

Miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na koniec kwietnia 2023 było wyższe niż w analogicznym okresie 2022 i wyniosło 7 431 zł brutto. W kwietniu wynagrodzenia jednak spadły w ujęciu miesięcznym (minus 1%), z kolei w ujęciu rocznym miał miejsce imponujący wzrost na poziomie 12%. Należy jednak wziąć pod uwagę, że o ile nominalne wzrosty wynagrodzeń w ujęciu rocznym są imponujące, o tyle ich realna wysokość, skorygowana o inflację (13% w maju) pozostaje ujemna. To oznacza, że prognozowany spadek realnej siły nabywczej konsumentów jest kontynuowany, a jego skutki widoczne są we wcześniej prezentowanych danych dotyczących sprzedaży detalicznej.

Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 4Notowania NTT SYSTEM SA (NTT): otoczenie rynkowe spółki, to może namieszać - 4

 

Obserwowane spowolnienie w gospodarce polskiej nie przekłada się jeszcze na istotne osłabienie rynku pracy, który wciąż pozostaje fundamentalnie silny. Bezrobocie znajduje się na niskim poziomie, co pozytywne, z powrotem z tendencją malejącą. Wysoka inflacja, której szczyt prawdopodobnie miał już miejsce, powoduje jednak widoczny spadek realnej sprzedaży detalicznej, co postrzegamy obecnie jako jeden z największych czynników ryzyka generowania przychodów przez NTT System.

 

Zobacz także: Podsumowanie wyników spółki NTT System za I półrocze 2022 rok. Są niespodzianki

Reklama

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama