Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania Molecure spadają. Nadzieja polskiej biotechnologii otrzymała ciężki cios…

|
selectedselectedselected
Notowania Molecure spadają. Nadzieja polskiej biotechnologii otrzymała ciężki cios… | FXMAG INWESTOR
Molecure
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spółka Molecure nie może przeprowadzić badania klinicznego fazy II dla cząsteczki OATD-01 u pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną na terytorium Unii Europejskiej oraz Norwegii. Kurs spada dziś na GPW o -10% (stan na 15:00).

 

  • Polskie władze uderzyły w spółkę biotechnologiczną Molecure.
  • Firma z GPW nie otrzymała zgody na przeprowadzenie badania klinicznego.
  • Jej prezes Marcin Szumowski zapowiada, że nie podda się w tej kwestii.
  • Prezes Molecure jest bratem byłego ministra zdrowia w rządzie PiS.

 

Molecure otrzymało odmowę wydania pozwolenia na przeprowadzenie badania klinicznego fazy II dla cząsteczki OATD-01 u pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną na terytorium Unii Europejskiej oraz Norwegii.

Warto przypomnieć, że jednym z głównych akcjonariuszy oraz prezesem Molecure, jest Marcin Szumowski. Jest on bratem Łukasza Szumowskiego, byłego ministra zdrowia w rządzie PiS.

Reklama

 

 

Notowania Molecure na tle WIG - 12M

notowania molecure spadaja nadzieja polskiej biotechnologii otrzymala ciezki cios grafika numer 1notowania molecure spadaja nadzieja polskiej biotechnologii otrzymala ciezki cios grafika numer 1

Źródło: TradingView

Reklama

 

Notowania Molecure na tle WIG - 5 lat

notowania molecure spadaja nadzieja polskiej biotechnologii otrzymala ciezki cios grafika numer 2notowania molecure spadaja nadzieja polskiej biotechnologii otrzymala ciezki cios grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

Zdecydował dodatkowy rygorystyczny warunek

Jak tłumaczy Molecure, jedną z przyczyn odmowy wydania pozwolenia na prowadzenie badania klinicznego był „dodatkowy rygorystyczny warunek dotyczący ograniczenia stopnia ekspozycji pacjentów biorących udział w badaniu klinicznym na promieniowanie (tj. dawki skutecznej promieniowania) w toku procedur medycznych wykonywanych w trakcie badania klinicznego, w szczególności badania obrazowego metodą PET/CT (co stanowi metodę diagnostyczną dla zakładanego punktu końcowego oceny skuteczności badanego leku).”

Reklama

Odmowną decyzję wydał polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych. Ponieważ Polska pełniła w procesie rozpoznawania wniosku spółki rolę państwa sprawozdawcy, decyzja skutkuje we wszystkich państwach UE.

Obecnie Molecure analizuje scenariusze, które pozwolą jej na jak najszybsze ponowne złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie badania klinicznego fazy II dla cząsteczki OATD-01 u pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną. Spółka otrzymała już w tym zakresie zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), a następnie amerykańskiego ciała będącego odpowiednikiem komisji etycznej (IRB), a także otrzymała zgodę brytyjskiej komisji etycznej oraz brytyjskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA).

"Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni, iż pomimo, że w toku oceny wniosku dokonaliśmy odpowiednich zmian w protokole badania i odnieśliśmy się do zastrzeżeń regulatora, otrzymaliśmy nieuzasadnione naukowo stanowisko polskiego urzędu regulacyjnego” – twierdzi prezes Molecure Marcin Szumowski. „Polska jest jedynym krajem w UE, w której obowiązuje tak restrykcyjne podejście do diagnostyki radiologicznej w badaniach klinicznych, co potwierdzają radiolodzy z czołowych ośrodków klinicznych na świecie. Według naszej wiedzy, odmowa nie była spowodowana kwestiami bezpieczeństwa badanej substancji” – dodał.

Szumowski zapewnił, że Molecure postara się o jak najszybsze ponowne złożenie wniosku na przeprowadzenie na terytorium Unii Europejskiej i Norwegii badania klinicznego drugiej fazy dla OATD-01, z wykluczeniem polskich ośrodków klinicznych i pacjentów ze względu na ograniczenia prawne dotyczące diagnostyki obrazowej. „Jest nam niezmiernie przykro, że polscy pacjenci cierpiący na sarkoidozę płucną, oczekujący nowych przełomowych terapii, mogą utracić szansę na udział w planowanym badaniu klinicznym. Nowy wniosek, po wyborze nowego państwa sprawozdawcy, złożymy najszybciej jak to będzie możliwe" – zapowiedział prezes Molecure.

 

Molecure rusza z badaniem w USA

Molecure zgodnie z planem rozpocznie w najbliższym czasie prowadzenie ww. badania klinicznego, mającego na celu określenie skuteczności klinicznej, farmakokinetyki, farmakodynamiki oraz bezpieczeństwa OATD-01 u pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną na terytorium Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. „W USA proces przygotowania badania klinicznego przebiega bez zakłóceń i spółka finalizuje etap kontraktowania ostatnich ośrodków" – zapewnia Molecure.

Reklama

Molecure przewiduje, że włączenie pierwszego pacjenta do badań nastąpi w I kwartale 2024 r., a samo badanie kliniczne będzie trwało od 19 do 25 miesięcy od pierwszego podania do raportu końcowego. W badaniu weźmie udział około 90 pacjentów.

 

 

Molecure dawniej działało pod nazwą OncoArendi Therapeutics. Firma biotechnologiczna specjalizuje się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób układu oddechowego i nowotworów. Jest notowana na rynku głównym GPW od 2018 roku i jest w indeksie sWIG80.

 

Reklama

Zobacz również: Kontrola ZUS-u u polskiego producenta gier! Możliwe setki tysięcy kary

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama