Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nasz model wycenowy S&P 500 na niebezpiecznym terytorium

|
selectedselectedselected

Pokonanie pułapu 5000 punktów przez S&P 500 to bez wątpienia historyczna chwila i przypieczętowanie wspinaczki trwającej (z przerwami) od jesieni 2022 roku.

 

Nasz model wycenowy S&P 500 na niebezpiecznym terytorium
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

I choć nowy "okrągły" rekord amerykańskiego indeksu przypomina, że tamtejsze akcje warto na długą metę mieć w portfelu, to na krótszą metę pojawia się pytanie, czy rajd na Wall Street nie doprowadził do przegrzania koniunktury? Pytanie to nie jest bezzasadne z kilku względów. Weźmy choćby obserwowany przez nas popularny oscylator techniczny RSI, liczony w wersji tygodniowej. Na koniec ubiegłego tygodnia znalazł się on najwyżej od ... stycznia 2020 (czyli od okresu bezpośrednio przed covidowym krachem), sygnalizując silne, techniczne "wykupienie" rynku (prawie 75 pkt.).

 

Rys1Rys1

 

Pytanie o ryzyko przegrzania uzasadnione jest też coraz bardziej wyśrubowanymi wycenami akcji. Wskaźniki ceny do prognozowanych zysków spółek oraz ceny do wartości księgowej (P/BV) w przypadku S&P 500 wyżej niż obecnie były tylko w 2021 roku (w trakcie "bańki" napompowanej przez bezprecedensową, pandemiczną stymulację fiskalną i monetarną), a wcześniej w 1990-2000 (w końcowej fazie tzw. bańki internetowej). W efekcie nasz model, oparty właśnie na tych wskaźnikach, po raz pierwszy od przełomu lat 2021/22 zasygnalizował ryzyko ujemnej zmiany S&P 500 w horyzoncie 10-letnim (a trzeba przyznać, że historycznie jego prognozy były dość trafne).

Reklama

 

Rys2Rys2

 

Oczywiście ustanowienie szczytu koniunktury jest zawsze pewnym procesem rozłożonym w czasie i nie da się wykluczyć, że zobaczymy jeszcze bardziej ekstremalne odczyty omówionych wskaźników, zanim rynek przeżyje głęboką korektę spadkową.

Reasumując, z jednej strony świętować można zdobycie pułapu 5000 pkt. przez S&P 500, a z drugiej jako niepokojące w średnim terminie odczytywać można coraz silniejsze techniczne wykupienie oraz słabo rokujące na długą metę poziomy wycen akcji z głównego amerykańskiego indeksu.

 

Zobacz także: Spółka z GPW z 50% wzrostem ceny docelowej akcji - analitycy zalecają "Kupuj"

Reklama

 

Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

 

Czytaj więcej na Qnews.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Qnews null

Qnews

Edukacyjny Portal Dla Inwestorów Towarzysztwa Funduszy Inwestycyjnych Quercus. Materiał pochodzi ze strony Qnews.pl


Reklama
Reklama