Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Na GPW w końcu wracają pozytywne nastroje

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami udany tydzień dla GPW. Z pozytywnych nastrojów korzystały jednak tylko duże i średnie spółki. Wzrosty napędzały kluczowe sektory giełdy, choć mocno zawiodły banki, co pokazała również piątkowa sesja.

 

Udana piątkowa sesja zamyka pozytywny tydzień

Choć indeks WIG otwarł się dziś na minusie i do południa był notowany poniżej poziomów czwartkowego zamknięcia, to ostatecznie piątkowa sesja okazała się całkiem udana. Wartość indeksu wzrosła o 0,52%, osiągając najwyższy poziom od ubiegłego wtorku.

Najlepiej zaprezentowały się dziś największe spółki – indeks WIG20 zyskał 0,68%. Wśród blue chipów dokładnie połowa zakończyła sesję na plusie i połowa na minusie. Spółki o większej kapitalizacji znajdziemy co prawda w tej drugiej połowie, ale ostatecznie indeks WIG20 zyskał dziś dzięki skali wzrostów niektórych spółek. Szczególnie dobrze zaprezentował się Lotos, którego akcje wzrosły o 5,79%. Mocno wzrosty zaliczyła także Energa i CD Projekt, które zyskały odpowiednio 4,82% i 4,79%. Z kolei największe spadki zaliczył Alior (-3,16%) i Jastrzębska Spółka Węglowa (-1,57%).

Tylko nieznacznie słabiej od blue chipów zaprezentowały się średnie spółki – indeks mWIG40 zyskał 0,41%. Nie była to z kolei dobra sesja dla małych spółek, gdyż indeks sWIG80 zanotował spadek o 0,18%.

Reklama

 

W przekroju sektorowym najlepiej wypadły oczywiście spółki paliwowe i energetyczne, gdyż liderzy tych sektorów zaprezentowali się najlepiej wśród blue chipów. WIG-PALIWA zyskał 3,55%, co zawdzięcza nie tylko wzrostom Lotosu, ale przede wszystkim dobrej sesji PKN Orlen (+3,64%). Z kolei WIG-ENERG wzrósł o 2,51%. Piątek nie był udany dla telekomów i spółek z branży mediów – indeks WIG-TELKOM stracił 1,18%, a WIG-MEDIA 1,10%.

W ujęciu całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) więcej mieliśmy spółek, których akcje spadały, co pokazuje, że dzisiejsze wzrosty szeroki indeks WIG zawdzięcza głównie dużym spółkom. Na minusie sesję zakończyły 162 spółki (38%), a na plusie 121 (29%).

 

Tydzień na plus

W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednim, mieliśmy tylko 4 dni sesyjne na warszawskiej giełdzie. Wpływ na to miała przerwa świąteczna – w Poniedziałek Wielkanocny w Polsce obowiązywał dzień wolny od pracy, a GPW, podobnie jak inne giełdy w Europie, nie prowadziła notowań.

Miniony tydzień należy uznać za udany – 3 z 4 sesji indeks WIG kończył wzrostami i tylko w środę obserwowaliśmy mocniejsze spadki. Wtedy nastroje wśród inwestorów psuły przepychanki na linii Chiny-Stany Zjednoczone, związane z polityką handlową. Indeks WIG w tym tygodniu kontynuował korektę średnioterminowego ruchu spadkowego, rozpoczętą dzięki odbiciu od poziomu 58 tys. punktów. W stosunku do zamknięcia ostatniego tygodnia zyskał 2,01%. Wydaje się, że ruch ten może być kontynuowany w przyszłym tygodniu, o ile rynki znów nie będą straszone perspektywą wojny handlowej.

Reklama

Miniony tydzień z pewnością był udany dla dużych i średnich spółek. Indeks WIG20 zyskał 2,19%, a indeks mWIG40 nawet nieco więcej, bo 2,21%. Na pozytywnych nastrojach nie skorzystały jednak mniejsze spółki – indeks sWIG80 wzrósł jedynie o 0,39%.

 

WIG

wigwig

 

WIG20

Zdecydowanie najlepszą spółką wśród blue chipów był w tym tygodniu CCC. Akcje drugiej co do wielkości spółki odzieżowej z warszawskiego parkietu wzrosły w ciągu czerech sesji o 12,26%. Z kolei akcje paliwowego giganta – PKN Orlen zyskały 10,29%. Na najniższym stopniu podiomu znalazł się CD Projekt, czyli spółka o najkrótszym stażu w indeksie WIG20. Jej akcje w tym tygodniu wzrosły o 10,05%. Wśród spółek zyskujących warto wyróżnić także Lotos (+9,39%) i Energę (+8,41%).

Tylko 7 z 20 blue chipów nie zaliczy tego tygodnia do udanych. Zdecydowanie najsłabiej w tym gronie wypada Alior Bank, który stracił 6,19% Kolejne dwie spółki w zestawieniu spadkowiczów to również banki – akcje BZ WBK spadły o 3,09%, a PKO BP o 2,67%.

Reklama

 

wig20wig20

 

Sektor paliwowy liderem tygodnia

Udany tydzień giełda zawdzięcza przede wszystkim temu, że wzrosty odnotowały spółki z najważniejszych dla niej sektorów. Wyjątkiem są jedynie banki – z tych zaliczanych do indeksu WIG20 tylko mBank nie odnotował straty. Cały indeks WIG-BANKI spadł z kolei o 1,51%. Spośród indeksów sektorowych gorzej wypadł tylko WIG-MEDIA, który stracił 2,31% i WIG-TELKOM (-1,59%), który tydzień temu liderował pod względem wzrostów. Słaby tydzień banków zrekompensowały jednak spółki paliwowe i wydobywcze. Indeks WIG-PALIWA zanotował największy wzrost wśród indeksów sektorowych (+8,57%), a WIG-GORNIC zyskał 4,33% (trzeci wynik). Dzięki mocnemu tygodiowi w wykonaniu CCC indeks WIG-ODZIEZ zyskał z kolei 6,16%. Większość, bo 8 z 14 indeksów sektorowych odnotowala w tym tygodniu wzrosty, a w przypadku indeksów zniżkujących połowa zaliczyła spadek i kilkanaście setnych części procenta.

 

gpwgpw

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama