Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu?

|
selectedselectedselected
Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Luki cenowe (ang. price gaps) na wykresach to obszary, w których brakuje danych dotyczących cen instrumentu finansowego w określonym przedziale czasowym. Luka cenowa występuje, gdy cena otwarcia danego okresu jest różna od ceny zamknięcia poprzedniego okresu, co skutkuje stworzeniem pustej przestrzeni na wykresie. Luki cenowe są często analizowane przez traderów i analityków technicznych, ponieważ uważa się, że mogą dostarczać istotnych informacji na temat siły rynku, potencjalnych kierunków ruchu cenowego oraz poziomów wsparcia i oporu. Jednak jedno zagadnienie pojawia się regularnie w analizach inwestorów, czyli „zamykanie” luk cenowych, co nie jest niczym innym niż powrotem do ceny ostatniego zamknięcia. Przyjrzyjmy się, jak silne jest to zjawisko i jak można je wykorzystać do swoich strategii.

 

Spis treści:

  1. Jak często występuje luka na indeksach SPX, Nasdaq 100 oraz DAX?
  2. Jak często luki „zamykają” się na indeksach?
  3. Jak możemy wykorzystać luki cenowe w naszym tradingu?

 

Jak często występuje luka na indeksach SPX, Nasdaq 100 oraz DAX?

W celu zbadania zjawiska luk cenowych na trzech kluczowych indeksach, tj. S&P 500 (US500), Nasdaq 100 (US100) oraz DAX 40 (DE40), postanowiliśmy nie skupiać się na każdym rodzaju luki cenowej, która przykładowo wynosi 0,01 proc. Zamiast tego przyjrzymy się trzem przypadkom, które odczuwalnie mogą wpłynąć na naszą inwestycję, gdy wynosi ona minimum plus-minus 0,1, 0,3 oraz 0,5 proc.

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 1Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 1

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, H1

 

W tym celu posłużymy się danymi od 1971 r. dla każdego z indeksów. Częstotliwość występowania luk cenowych w dużym stopniu zależy od stabilności danego instrumentu finansowego. Stąd najbardziej stabilnym spośród trzech głównych indeksów jest jednocześnie największy z nich, czyli S&P 500. Luka cenowa o minimalnej wielkości 0,1 proc. (w obu kierunkach) występowała w 18,4 proc. sesji. Dla luki o wielkości 0,3 proc. częstotliwość ta spadała do 7,7 proc., a dla luki o wielkości 0,5 proc. było to już tylko 3,6 proc. otwarć.

W przypadku technologicznego indeksu Nasdaq 100 luka cenowa o minimalnej wielkości 0,1 proc. występowała znacznie częściej, praktycznie, w co drugiej sesji (53,3 proc. otwarć). Dla luki o wielkości co najmniej 0,3 proc. występuje w co trzecią sesję (36,2 proc. otwarć), a luka o wielkości 0,5 proc. pojawia się w co czwartą sesję (24,5 proc. otwarć).

Jednak zdecydowanie najczęściej luki cenowe można było zaobserwować w przypadku niemieckiego indeksu DAX 40. W jego przypadku luka cenowa o minimalnej wielkości 0,1 proc. występowała w 4 na 5 sesji (82,7 proc. otwarć). Luka o wielkości 0,3 proc. występuje w co drugą sesję (57,3 proc. otwarć), a luka o wielkości 0,5 proc. pojawia się w co trzecią sesję (38,6 proc. otwarć).

 

Jak często luki „zamykają” się na indeksach?

Reklama

„Zamykanie” luk cenowych (ang. closing price gaps) to nic innego niż powrót do poprzedniej ceny zamknięcia, jak to widać na przykładzie poniżej.

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 2Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 2

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, H1

 

Z perspektywy naszej analizy istotne jest zrozumienie, w jakim czasie luki cenowe mają tendencję do zamykania się. Dlatego przyjrzyjmy się, jak często luki cenowe zamykają się w ciągu tej samej sesji i tygodnia.

Dla luki cenowej na indeksie S&P 500 o wielkości:

  • Co najmniej 0,1 proc., obserwowaliśmy, że zamknęła się w 44,4 proc.przypadków w ciągu tego samego dnia i w 73 proc. przypadków w ciągu tygodnia. 
  • Dla luki co najmniej 0,3 proc., zamykanie się w ciągu tego samego dnia wystąpiło w 33,1 proc. przypadków, a w ciągu tygodnia w 65 proc.przypadków. 
  • Natomiast dla luki rzędu 0,5 proc., zamykanie się w ciągu tego samego dnia miało miejsce w 27,5 proc. przypadków, a w ciągu tygodnia w 62 proc. przypadków.
Reklama

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 3Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 3

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

 

Warto podkreślić, że badanie nie wykazało znaczących różnic w kontekście rodzaju luki, czyli czy była to luka wzrostowa, czy spadkowa.

W przypadku indeksu Nasdaq 100 luki cenowe o wielkości:

  • Co najmniej 0,1 proc., obserwowaliśmy, że zamknęła się w 53,3 proc.przypadków w ciągu tego samego dnia i w aż 80 proc. przypadków w ciągu tygodnia. 
  • Dla luki co najmniej 0,3 proc., zamykanie się w ciągu tego samego dnia wystąpiło w 50,4 proc. przypadków, a w ciągu tygodnia w trzech na cztery przypadków (75 proc.). 
  • Natomiast dla luki rzędu 0,5 proc., zamykanie się w ciągu tego samego dnia miało miejsce w 44,5 proc. przypadków, a w ciągu tygodnia w aż 71 proc. przypadków.

To oznacza, że indeks Nasdaq 100 wykazuje znacznie większą tendencję do „zamykania" luk cenowych niż indeks S&P 500.

Reklama

Co może być interesujące, dla niemieckiego indeksu DAX 40, który najczęściej posiada luki cenowe, obserwowaliśmy, że mają one najniższą tendencję do zamknięcia się. Dla luki cenowej o wielkości:

  • Co najmniej 0,1 proc., zamykanie się miało miejsce zaledwie w 29,5 proc.przypadków w ciągu tego samego dnia i w 65 proc. przypadków w ciągu tygodnia.
  • Dla luki co najmniej 0,3 proc., zamykanie się w ciągu tego samego dnia wystąpiło w jednym na pięć przypadków (19,4 proc.), a w ciągu tygodnia w połowie przypadków (57 proc.). 
  • Natomiast dla luki rzędu 0,5 proc., zamykanie się w ciągu tego samego dnia miało miejsce tylko w 13,5 proc. przypadków, a w ciągu tygodnia w 50 proc. przypadków.

Oznacza to, że powstanie luki cenowej na indeksie DAX 40 zazwyczaj skutecznie wyznaczało zmianę kursu do końca dnia.

 

Zobacz także: Czy warto inwestować w obligacje skarbowe USA? Najlepsze ETF-y na obligacje - które wybrać i jak na nich zarabiać?

 

Jak możemy wykorzystać luki cenowe w naszym tradingu?

Okazuje się, że zarówno częstotliwość występowania luk cenowych, jak i ich skłonność do „zamykania się", znacząco różnią się w zależności od konkretnego indeksu, w którym dokonujemy inwestycji. Zrozumienie tego zjawiska może pozwolić nam lepiej dostosować się do handlu danym instrumentem finansowym, co z kolei może przyczynić się do zwiększenia skuteczności naszych inwestycji.

W przypadku indeksu S&P 500 luki cenowe występują stosunkowo rzadko, bo tylko w jednej na pięć sesji możemy zauważyć nawet najmniejsze luki (o wielkości minimum 0,1 proc.). Jeśli chodzi o większe luki, np. o wielkości 0,5 proc., to ich „zamykanie" zachodzi jedynie w jednym na cztery przypadki w ciągu tego samego dnia (27,5 proc.). To może być istotny czynnik w prognozowaniu kontynuacji trendu.

Reklama

W przypadku technologicznego indeksu Nasdaq 100 obserwujemy największą skuteczność „zamykania" luk cenowych, które występują od co drugiej do co czwartej sesji. Najczęściej luki cenowe o wielkości 0,1 proc. zamykają się w aż 80 proc. przypadków w ciągu tygodnia.

Niemiecki indeks DAX 40 charakteryzuje się najczęstszym występowaniem luk cenowych, bo aż w czterech na pięć otwarć. Mimo tej częstotliwości indeks ten wykazuje jednak najniższą tendencję do „zamykania" luk cenowych (tylko w 29,5 proc. przypadków następuje to w ciągu jednego dnia). To sprawia, że wydaje był on najbardziej podatny na wyznaczanie trendów przez luki cenowe.

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 4Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu? - 4

Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Grzegorz Dróżdż

Grzegorz Dróżdż

Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd.


Tematy

Reklama
Reklama