Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krwawa jatka dla inwestorów, czyli rzut oka na zachowanie światowych giełd w 2022 roku

|
selectedselectedselected
Krwawa jatka dla inwestorów, czyli rzut oka na zachowanie światowych giełd w 2022 roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Akcje podążały ścieżką najmniejszego oporu w spokojnym tygodniu, by zakończyć ubiegły tydzień wyżej. Indeks MSCI World zamknął tydzień wzrostem o 1,7%, podczas gdy w ujęciu regionalnym indeks S&P 500 wzrósł o 1,5%, indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 1,7%, a indeks MSCI Asia Pacific wzrósł o 1,0%.1 W ubiegłym tygodniu było bardzo mało tematów, a większość uwagi skupiono na bieżącym tygodniu i dużych punktach danych, które przyniesie on przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej (Fed) w grudniu.

W Stanach Zjednoczonych był to tydzień skrócony do świąt - w czwartek rynki akcji były zamknięte z powodu Święta Dziękczynienia. Działania banków centralnych były w zeszłym tygodniu dość ograniczone, jednak Ludowy Bank Chin (PBOC) zgodnie z oczekiwaniami obniżył w piątek stopę rezerw obowiązkowych o 25 punktów bazowych (bps), starając się utrzymać dużą płynność.

Ceny towarów były w centrum uwagi w zeszłym tygodniu, ponieważ ceny gazu w Europie ponownie wzrosły, a temperatury mają spaść w Europie Środkowej w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Spadły również ceny ropy naftowej, a nagłówki dotyczące potencjalnych limitów cenowych spowodowały pewną zmienność. Fundusze akcji skoncentrowane na Europie odnotowały 40. z rzędu tydzień odpływu, tracąc kolejne 2,3 mld USD, według danych Bank of America. Jest to obecnie najdłuższa w historii passa odpływów z funduszy europejskich, w której z funduszy aktywnych i pasywnych ubyło odpowiednio 75 mld USD i 28 mld USD.2

 

Czas na podsumowanie przed 2023 rokiem

Ten rok był nieco krwawą jatką dla inwestorów, poza tymi, którzy stawiają na energię. W 2022 r. nastąpiło załamanie światowego rynku akcji o wartości 33 bln USD, ponieważ inflacja osiągnęła 40-letnie maksimum. Globalne obligacje rządowe spadły o 22%, co jest najgorszym rokiem od 1949 roku. Prowadzi to wielu inwestorów do pogoni za wynikami na koniec roku.

Reklama

W ubiegłym tygodniu europejski indeks Stoxx 600 zanotował szósty z rzędu tygodniowy wzrost, co stanowi najdłuższą zwycięską passę od roku. Sezonowość i spokojny rynek powinny oznaczać, że ścieżką najmniejszego oporu jest wzrost. Jednakże inflacja - i działania banków centralnych mające na celu jej zwalczanie - pozostaje obecnie kluczowym czynnikiem napędzającym rynki, a zbliżamy się do kolejnego posiedzenia Fedu i decyzji w sprawie stóp procentowych, które odbędzie się 14 grudnia. W tym tygodniu rynki skupią się na czwartkowym odczycie indeksu cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), który jest preferowanym przez Fed spojrzeniem na inflację i powinien być kluczowy przed decyzją w sprawie stóp procentowych dwa tygodnie później. W piątek uwagę rynku powinien przykuć listopadowy raport o zatrudnieniu w USA.

Jastrzębia retoryka banków centralnych wydawała się w zeszłym tygodniu ponownie łagodzić. Szwedzki Riksbank zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 75 punktów bazowych do poziomu 2,5%, wskazując jednak na szczytową stopę 2,84% w przyszłym roku, czyli niższą niż zakładał rynek. Członkowie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) również mówili o złagodzeniu tempa podwyżek stóp. Gołębia retoryka panowała również w Stanach Zjednoczonych. Rynek obecnie wycenia podwyżkę stóp w USA o 53 punkty bazowe w grudniu.

 

Przegląd tygodnia

Europa

Europejskie akcje były w powolnym marszu w górę przez spokojny tydzień, kończąc tydzień wzrostem o 1,7%. Indeks STOXX Europe 600 wzrósł w czwartym kwartale o 13,6% i jest notowany 3% powyżej swojej 200-dniowej średniej kroczącej. Ograniczona aktywność banków centralnych i święto rynku amerykańskiego w czwartek oznaczały, że katalizatory rynkowe i wolumeny były słabe.

Inflacja pozostaje głównym tematem w Europie. Październikowy indeks cen producentów (PPI) w Niemczech zaskoczył w poniedziałek na minusie, ze wskaźnikiem 34,5% w ujęciu rocznym (Y/Y). Doprowadziło to do spadku rentowności obligacji; 10-letni bund na krótko zszedł poniżej 1,8% w czwartek. Zmienność ponownie spadła, a V2TX po raz pierwszy od stycznia spadł poniżej 20.3 Co ciekawe, jak dotąd w tym roku, za każdym razem, gdy zmienność rynkowa spadała do tych poziomów, następował odpływ rynku.

Dywergencja wyników sektorowych była w ubiegłym tygodniu dość silna. Akcje mediów, podróże i wypoczynek oraz podstawowe zasoby były wyższe, przy czym w przypadku tych ostatnich pomogła zmiana kursu dolara amerykańskiego. Auta były najgorszym sektorem w Europie w zeszłym tygodniu po kilku niedźwiedzich nagłówkach w ciągu tygodnia.

Reklama

W zeszłym tygodniu niektóre banki chętnie podkreślały prognozowany spadek temperatur w Europie Środkowej w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Wydaje się, że pogoda ochładza się po niezwykle łagodnym okresie, który pozwolił rządom w całej Europie kontynentalnej na napełnienie rezerw gazu. W ostatnim czasie niższe ceny gazu ziemnego zbiegły się z dużą rotacją europejskich czynników (z europejskich defensywnych i do cyklicznych). Najnowsze dane sugerują, że temperatury w Niemczech osiągną -10°C około 10 grudnia. W Wielkiej Brytanii temperatury te mogą pojawić się już w przyszłym tygodniu. Zapasy gazu prawdopodobnie zostaną wycofane w najbliższych tygodniach, co będzie miało wpływ na europejskie ceny gazu ziemnego i efekt domina dla raportów o inflacji i oczekiwań dotyczących stóp.

Stany Zjednoczone

Zgodnie z oczekiwaniami, ostatni tydzień był spokojny pod względem przepływu wiadomości i aktywności rynkowej, biorąc pod uwagę Święto Dziękczynienia. Ścieżka najmniejszego oporu była wyższa i indeks S&P 500 zakończył tydzień wzrostem o 1,5%, a inne indeksy akcji również znalazły się na pozytywnym terytorium. Indeks S&P 500 wzrósł powyżej 4.000, a jego 200-dniowa średnia ruchoma na poziomie 4.056 może być poziomem oporu, który należy obserwować do końca roku.

W środę ukazał się protokół z ostatniego posiedzenia Fed, w którym stwierdzono, że "wkrótce będzie właściwe" zmniejszenie tempa podwyżek stóp. Według protokołu, "znaczna większość" urzędników Fed popiera zwolnienie tempa podwyżek stóp w najbliższym czasie. Zaznaczono, że "wolniejsze tempo w tych okolicznościach lepiej pozwoli komitetowi ocenić postęp w kierunku celu."

W zeszłym tygodniu było kilku mówców Fed. Prezes Banku Fed z San Francisco Mary Daly zauważyła, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) będzie miał na uwadze opóźnienia wpływu w trakcie kontynuacji podwyżek. Również prezes Fed z Cleveland Loretta Mester powiedziała, że Fed może zmniejszyć tempo zacieśniania w przyszłym miesiącu, ponieważ urzędnicy oceniają wpływ poprzednich ruchów.

Rynek widzi podwyżkę stóp o ~50 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu Fed, które odbędzie się 14 grudnia. Patrząc dalej, rynek wycenia końcową stopę procentową na około 5,1% (obecny zakres to 3,75%-4%).

W obszarze surowców, ropa West Texas Intermediate (WTI) spadła o 4,8% w związku z oczekiwanym spadkiem popytu, przy czym Unia Europejska próbuje i nie udaje jej się nałożyć limitu cenowego na rosyjską energię. Niemniej jednak, sektor ten nadal osiąga najlepsze wyniki od początku roku, zwiększając swoją wartość o około 65%. Warto zwrócić uwagę na załamanie korelacji pomiędzy ropą WTI a amerykańskim sektorem energetycznym. Ostatni raz, kiedy ropa naftowa spadła o 25% od 52-tygodniowego maksimum, a sektor energetyczny wciąż znajdował się w granicach 3% od 52-tygodniowego maksimum, miał miejsce w 2006 roku.

Reklama

Patrząc na dane makro, dane dotyczące indeksu menedżerów ds. zakupów (PMI) w USA przyniosły złożony odczyt na poziomie 46,3. Sentyment Uniwersytetu Michigan poprawił się do 56,8 wobec 54,7 poprzednio, a ważne jednoroczne oczekiwania inflacyjne spadły do 4,9% wobec 5,1%. Październikowa sprzedaż nowych domów w USA wzrosła o 7,5%, czyli więcej niż oczekiwano.

Azja i Pacyfik

Ubiegły tydzień był mieszany w Azji, z benchmarkiem akcji Japonii, który wzrósł o 1,37%, ale Hong Kongu spadł o -2,33%, a szerszy indeks MSCI Asia Pacific Index zakończył tydzień wzrostem o 1%.

Japoński rynek był główną siłą napędową w tym (skróconym do świąt) tygodniu, dzięki optymizmowi, że niższa od szacowanej inflacja może powstrzymać podwyżki stóp. W górę poszły spółki użyteczności publicznej, ubezpieczyciele i banki, podczas gdy spółki energetyczne były słabsze. W listopadzie presja inflacyjna wykazała oznaki rozszerzenia się w związku ze wzrostem podstawowych cen konsumpcyjnych w Tokio. Dane PMI pokazały pierwszy spadek w japońskim sektorze produkcyjnym od stycznia 2021 r., podczas gdy ożywienie w branży turystycznej nadal wspierało sektor usług, który jednak pozostawał w stagnacji.

Z drugiej strony, rynek w Hongkongu miał słaby tydzień, głównie z powodu obaw, że wzrost liczby zakażeń COVID-19 (do najwyższego poziomu w historii) w Chinach kontynentalnych spowoduje więcej blokad i skwasi perspektywy zysków przedsiębiorstw. Chińscy deweloperzy przedłużyli zeszłotygodniowy rajd. Po "16 środkach" wydanych w zeszłym tygodniu, kilka polityk zostało rozwiniętych.

Rynek główny Chin zamknął tydzień niewielkimi zyskami, ponieważ obawy związane z COVID-19 ciążą na nastrojach. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia wezwała do trzymania się polityki zero-COVID i powiedziała, że epidemie pozostają "poważne i złożone". Więcej dużych miast, w tym Pekin, Szanghaj i Zhenzhou, stoi przed pewnego rodzaju ograniczeniami mobilności. Chiny zgłosiły w niedzielę ponad 40 000 nowych przypadków, a blokady wywołały niepokoje społeczne w wielu miastach.

Spotkanie Rady Państwowej zasygnalizowało, że nadchodzi więcej bodźców polityki pieniężnej, w tym cięcie stopy rezerwy obowiązkowej, prawdopodobnie w ciągu kilku dni. Członkowie komitetu monetarnego PBOC powiedzieli, że Chiny będą miały większą przestrzeń dla polityki monetarnej w drugiej połowie 2023 roku, jeśli Fed spowolni w tym czasie podwyżki stóp procentowych.

Reklama

Gdzie indziej, malezyjski rynek zamknął się w zeszłym tygodniu na poziomie 2,6%, ponieważ lider Pakatan Harapan (PH), Anwar Ibrahim, został zaprzysiężony jako dziesiąty premier Malezji. Nominacja Anwara następuje po okresie ponad dwóch dekad spędzonych w opozycji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama