Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kontrakty terminowe na WIG20. Oczekiwanie na najgorsze

|
selectedselectedselected
Kontrakty terminowe na WIG20. Oczekiwanie na najgorsze | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty terminowe na WIG20 w ostatnich dniach kwotowały w rytm informacji dotyczących sytuacji wokół Ukrainy. Zachwiane nadzieje na szybkie i bezkrwawe zakończenie konfliktu doprowadziły do spadków na wykresie, które w piątek dotarły do dolnej bandy wsparcia na interwale dziennym 2150+- 70+.

Co istotne, na koniec piątkowej sesji po raz pierwszy można było mówić o skutecznym wybiciu w dół dużego trójkąta zniżkującego na D1, który tworzył się od około trzech tygodni. Jego zasięg, mierzony klasycznie, wypada nawet w rejonie 2040, gdzie notabene dodatkowo mamy górną bandę wsparcia 2010-40. Natomiast zasięg, wynikający z poprowadzenia kanału spadkowego z wykorzystaniem górnego boku wspomnianego trójkąta, wypada aktualnie w rejonie 2100+.

Kontrakty terminowe na WIG20. Oczekiwanie na najgorsze - 1Kontrakty terminowe na WIG20. Oczekiwanie na najgorsze - 1

Jeśli zaś zaaplikujemy formację harmoniczną typu 121 na tym samym interwale, to możemy przyjąć, że jej zasięg znajduje się w okolicy 2070+. Tam również mamy do czynienia z równością dużych korekt na interwale dziennym. Poprzednia tak duża korekta miała miejsce między lipcem a październikiem 2020 roku.

Nieco niżej, na 2060+ jest natomiast zlokalizowana zależność 1:1 między ostatnimi dwiema głównymi falami spadkowymi na wspomnianym już interwale. Oczywiście, istotne dołki z listopada ubiegłego roku wypadają nieco wyżej, na 2100+ i tam w naturalny sposób - po ewentualnym pokonaniu ostatnich minimów na 2124/25 - mógłby zmierzać kurs.

Przy założeniu, że nie będziemy mieli gwałtownych zwrotów akcji związanych z poprawieniem się nastrojów wokół sytuacji na linii Ukraina - Rosja. Bo gdyby takowe się pojawiły, to na wykresie kluczowe dla pełnej reaktywacji Byków byłoby wybijanie w górę oporu 2020-30 i zniesienia 38,2% na 2243.

Wstępem do poprawy sytuacji Byków byłby powrót do wnętrza wspomnianego na wstępie trójkąta. To zaś w praktyce wiązałoby się z kwotowaniem nad 2150+-70+. Na razie jednak specjalnych nadziei na taki rozwój wydarzeń nie widać. Inwestuj codziennie online na FW20 razem z autorem artykułu!

W czasie piątkowej sesji gracze współpracujący – w ramach programu MentorFinansowy.pl – z autorem artykułu grali w dwóch etapach na spadki.

Pierwszy etap wiązał się z ruchem w kierunku 2173, które to miejsce wzmocnione przez zniesienie 61.8% przez długi czas jeszcze broniło się przed niedźwiedziami. Tak więc w pierwszej fazie notowań - na "cofce" do poziomu 2186-87 - szukaliśmy zagrania na S z celem podstawowym właśnie w rejonie 2173-77.

Kontrakty terminowe na WIG20. Oczekiwanie na najgorsze - 2Kontrakty terminowe na WIG20. Oczekiwanie na najgorsze - 2

Dopiero później - w trakcie wybijania 2173 - poszukaliśmy kolejnego zagrania, z pierwszym celem na 2164-67 i ewentualnie drugim na 2148-51.

W tym wypadku problemem mogła być decyzja co do ostatecznego zakończenia trade’u. Tak się bowiem składało, że rynek wielokrotnie bronił dołków na 2154, a w samej końcówce sesji można było mieć wątpliwości co do tego, czy rynek zaliczy również 2148-51. Choć ostatecznie tak się - w ostatnich dosłownie  minutach sesji – stało.

Reklama

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Miłosz Fryckowski

Miłosz Fryckowski

Trader i mentor inwestycyjny oraz analityk techniczny. Szefuje projektowi MentorFinansowy.pl, w ramach którego pomaga traderom rozwinąć swe umiejętności i odnieść sukces inwestycyjny. Pierwsze transakcje na rynkach finansowych zawierał w końcówce lat 80' na giełdzie londyńskiej. Prowadził szkolenia m.in. dla XTB, SATRF, Pro Webinar, Investing.com. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Rynku Forex FxCuffs w kategorii Blog Roku 2014 i 2016.


Reklama
Reklama